Új vizsgálati vakcina Lyme-kórra
Preklinikai vizsgálati eredmények szerint az új mRNS-alapú vizsgálati vakcina egyetlen adagjával erős T-sejtválasz és memória B-sejtes válasz váltható ki.
Augusztus 1-jén közölte a Molecular Therapy folyóirat a University of Pennsylvania (Perelman School of Medicine) kutatóinak közleményét, akik egy új, Lyme-kór elleni mRNS-alapú vakcina fejlesztéséről adtak hírt. Az eddigi eredmények szerint a preklinikai vizsgálatok során állati modellszervezetekben az oltóanyag megakadályozza a Lyme-kór kialakulását, és remélhetőleg hatékony eszközt jelenthet majd a Lyme-kóros esetek számának csökkentésében.
A Lyme-kórt okozó baktérium a fertőzött kullancsok csípése útján terjed az emberre, és lázat, fejfájást, fáradtságot, bőrkiütést okozhat. Ha nem kezelik, a fertőzés átterjedhet az ízületekre, a szívre és az idegrendszerre. A Lyme-kór a legtöbb esetben néhány hetes antibiotikum-terápiával sikeresen kezelhető, de egyeseknél a kezelés utáni Lyme-kór szindróma (PTLDS; post-treatment Lyme disease syndrome) alakul ki, amely hosszan tartó tüneteket, például súlyos ízületi fájdalmat és neurokognitív problémákat okozhat. Míg a kutyák számára léteznek Lyme-kór elleni oltóanyagok, az emberek számára jelenleg nincs rutinszerű használatra engedélyezett vakcina.
"A baktériumok sokkal összetettebb organizmusok, mint a vírusok, ezért nagyobb kihívást jelenthet ellenük hatékony vakcinákat kifejleszteni" - fejtette ki a cikk vezető szerzője, Dr. Norbert Pardi. "Ebben a vizsgálatban sikerült azonosítanunk egy mRNS-vakcina célpontot, amely ígéretes eredményeket mutat a B. burgdorferi fertőzés megelőzésében állatmodellekben."
A cikkben ismertetett vakcina a Pfizer és Moderna SARS-CoV-2 vakcináiban alkalmazott mRNS lipid-nanopartikulumos technológiát alkalmazza. Pardi és laboratóriuma a Lyme-kórt okozó baktérium, a Borrelia burgdorferi egyik olyan fehérjét azonosította, amely erős immunválasz kiváltására képes: ez a külső felszíni A fehérje vagy OspA. Az OspA a B. burgdorferi számos törzsében konzervált fehérje, ami ideális célpontot jelent a kezdeti fertőzés Lyme-kórrá történő továbbfejlődésének megakadályozására.
Állatmodelleken végzett kísérletek azt mutatták, hogy az OspA-t célzó mRNS-vakcina erős antigénspecifikus antitest- és T-sejt választ vált ki egyetlen oltás után, ráadásul a vakcina erős memória B-sejtes választ váltott ki, amely jóval később aktiválódhat, és segíthet megelőzni a B. burgdorferi fertőzést még jóval a vakcina beadása után is.
“A Lyme-kóros esetszámok meredek emelkedést mutatnak az Egyesült Államokban, ami kiemeli egy ilyen oltóanyag kifejlesztésének szükségességét” - nyilatkozta Pardi. "Az mRNS technológia nagy ígéretet mutat egy olyan vakcina kifejlesztésére, amely megelőzheti a Lyme-kór kialakulását, illetve mérsékelheti a PTLDS tüneteit.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Pre-clinical research indicates mRNA vaccine shows promise for reducing cases of Lyme disease
Development of an mRNA-lipid nanoparticle vaccine against Lyme disease
Irodalmi hivatkozás:
Matthew Pine et al, Development of an mRNA-lipid nanoparticle vaccine against Lyme disease, Molecular Therapy (2023). DOI: 10.1016/j.ymthe.2023.07.022