Újabb Parkinson-kór elleni készítmény
Az FDA 2019. augusztus 28-án a Parkinson-kór „off” epizódjainak kiegészítő kezelésére engedélyezte a Nourianz (isztradefyllin) készítményt, mely levodopa/karbidopa terápia mellett alkalmazható.
Az Egyesült Államok Élelmiszer és Gyógyszer Hatósága (FDA) 2019. augusztus 28-án engedélyezte a Nourianz (hatóanyag: isztradefyllin; gyógyszerforma: tabletta) nevű készítményt, mely „off” epizódokat mutató Parkinson-kórban szenvedő, levodopa/karbidopa terápiában részesülő betegek kiegészítő kezelésére alkalmas (kérelmező: Kyowa Kirin). A gyógyszer Japánban már 2013 óta forgalomban van Nouriast néven, indikációja szerint a Parkinson-kór esetén jelentkező „wearing-off” hatás (gyógyszerhatás rövidülés) kezelésére szolgál, azaz akkor alkalmazandó, amikor a gyógyszer „megszokottá válik”, vagyis hatástartama rövidül. Wearing off jelentkezésekor a parkinsonos tünetek hamarabb jelentkeznek, vagy romlanak a következő gyógyszerdózis bevétele előtt. Ez a Parkinson-kór progressziójával gyakrabban fordul elő, és ekkor a motoros és nem-motoros tünetek is hullámzó jellegűvé válnak.
A hatóanyagról (isztradefyllin)
A Nourianz hatóanyaga, az isztradefyllin (korábban KW-6002) egy orálisan szedhető adenozin A2A receptor antagonista – alkalmazása az „off” epizódok kezelésének egy új, nem-dopaminerg jellegű farmakológiai megközelítése. Klinikai vizsgálatokban a Parkinson-kórban szenvedő, levodopa/karbidopa terápiában részesülő betegeknél a kiegészítő kezelésként adott Nourianz csökkentette az „off” epizódok időtartamát, és növelte a zavaró diszkinézia nélküli „on” időszakok hosszát.
Klinikai vizsgálatok, mellékhatások
Az FDA a Nourianz engedélyét négy randomizált, multicentrikus, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat eredményei alapján adta meg, melyekben 10, 20 és 40 mg/nap isztradefyllin adagolását vizsgálták levodopával kezelt Parkinson-kórban szenvedő betegek „off” epizódjainak csökkentésére. Az összesen 1143 beteg bevonásával végzett vizsgálatok mindegyikében a Nourianz a placebóhoz képest jelentősen csökkentette a napi „off” epizódok időtartamát. A leggyakrabban tapasztalt mellékhatások a következők voltak: diszkinézia (akaratlan izommozgás), székrekedés, zavartság, émelygés, hallucinációk és álmatlanság. A Nourianz szedése terhesség alatt nem ajánlott, ezért szedésekor a fogamzóképes korú nőknél fogamzásgátlást kell alkalmazni.
A Parkinson-kórról
Az Egyesült Államokban az Alzheimer után a Parkinson-kór a második leggyakoribb neurodegeneratív betegség: az érintettek száma csaknem 1 millió és évente 5000 embert diagnosztizálnak a betegséggel. Magyarországon a betegek száma körülbelül 20 ezer, a betegek 50-70%-a áll kezelés alatt, évente 800-1000 új esetet diagnosztizálnak, ám ez a szám folyamatosan növekszik. A Parkinson-kór tipikusan a 60 év feletti korosztály betegsége, ám korábban is kialakulhat, például az ismert kanadai színésznél, Michael J. Foxnál harmincéves korában fedezték fel. Pontos okát nem sikerült megállapítani, de az agynak a mozgás és az izomtónus szabályozásáért felelős, feketeállomány nevű területének károsodása, egy ingerületátvivő anyag, a dopamin szintjének csökkenése, és rendellenes sejtek, az ún. Lewy-testek megjelenése áll a hátterében. A megbetegedés Európában mintegy másfélmillió embert érint, és az elérhető életkor növekedésével egyre gyakoribb, az esetszám 2030-ra a mostaninak a duplájára nőhet.
A wearing-off hatásról
Korábban úgy gondolták, hogy az 5 vagy több éve levodopát szedő betegek kb. 30-50%-a mutat motoros és nem-motoros fluktuációt. Újabb vizsgálatok azonban azt mutatják, hogy ez korábban is előfordulhat- 3 betegből 1 tapasztal wearing off-ot, már 1-2 évvel a levodopa szedés kezdete után. Természetesen – a Parkinson-kór más tüneteihez hasonlóan – a wearing off progressziója betegenként változik. Egyes betegek esetében motoros tünetekkel jelentkezik, mint pl. tremor, míg másokban merevség vagy a mozgások indításának nehézsége lehet az első jel. Azonban a wearing off tünetei sokkal kevésbé szembetűnőek is lehetnek, és az is előfordul, hogy nem-motoros tünetként jelentkeznek, például több beteg tapasztal szorongást, fáradtságot, hangulatváltozást, gondolkodási nehézséget, nyugtalanságot, izzadékonyságot és fokozott nyáltermelést. Általában akkor mondjuk, hogy wearing off-ról van szó, ha a tünetek újra jelentkeznek, vagy romlanak két vagy három órával a levodopa bevétele után és javulnak, vagy megszűnnek a következő dózis bevételekor. A kezelés egyéni; a fő cél az, hogy a dopamin agyba történő bejutását javítani lehessen, és vérszintjét egyenletessé lehessen tenni, hogy ezáltal biztosítva legyen a folyamatos dopaminerg stimuláció. Ez nem feltétlenül jelent több levodopa szedést – számos más mód áll rendelkezésre: például a kezelő orvos javasolhatja kisebb levodopa dózis gyakoribb szedését, illetve azt is, hogy a gyógyszert nyújtott felszívódású levodopa készítményre cseréljék, annak érdekében, hogy a dopamin szintet stabilan tartsák. Ez a szükséges gyógyszerszedések közötti időt akár 50%-kal is megnövelheti.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Kyowa Kirin Announces FDA Approval of NOURIANZ™ (istradefylline) for Use in Parkinson’s Disease
FDA approves new add-on drug to treat off episodes in adults with Parkinson’s disease
A Study of Istradefylline (KW-6002) in Treating Patients With Parkinson's Disease on Levodopa
A Parkinson betegségcsoport diagnosztikájának és kezelésének finanszírozási eljárásrendje (OEP)