Inbrija a Parkinson-kór „off” epizódjainak kezelésére
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a Parkinson-kór „off” epizódjainak kezelésére szolgáló Inbrija (levodopa) készítményt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) július 25-én pozitív véleményt fogalmazott meg a Parkinson-kór „off” epizódjainak kezelésére szolgáló Inbrija (hatóanyag: levodopa, gyógyszerforma: orális inhaláló készülékben alkalmazható 33 mg-os kemény kapszula) készítményre (kérelmező: Acorda Therapeutics Ireland Limited). A teljes indikáció szerint a gyógyszer levodopával/dopa-dekarboxiláz gátlóval (DDCI) kezelt, Parkinson-kórban szenvedő felnőtt betegek epizodikus motorikus fluktuációinak („off” epizódok) intermittáló kezelésére szolgál. Az Inbriját az Egyesült Államokban az FDA már 2018. december 21-én engedélyezte, bár a készítmény csak 2019 tavaszán vált elérhetővé.
A hatóanyagról (levodopa)
Az Inbrija hatóanyaga a levodopa (ATC kód: N04BA01), egy dopaminprekurzor. Jelenlegi ismereteink szerint a Parkinson-kór tünetei a corpus striatum dopamintartalmának kiürülésével állnak kapcsolatban. A dopamin nem lép át a vér-agy gáton, viszont előanyaga, a levodopa igen, és ezért képes enyhíteni a betegség tüneteit. Mivel a levodopa a periférián kiterjedten metabolizálódik, így ha a levodopát metabolikus enzimgátlószerek nélkül alkalmazzák, akkor a beadott dózisnak csak kis része jut el a központi idegrendszerbe. Ha a levodopa dekarboxilációját egy DDC gátlószer együttes alkalmazásával csökkentik, akkor alacsonyabb dózisban adható, így mellékhatásai (pl. a hányinger9 is kisebb mértékben jelentkeznek.
Az ARCUS® technológia
Az Acorda Therapeutics az ARCUS® Technology Platformot 2014-ben szerezte meg a Civitas Therapeutics felvásárlásával. Ez a technológia gyógyszerek szisztémás adagolását teszi lehetővé inhaláció útján. Az eljárás során a gyógyszer hatóanyagát könnyű, porózus, száraz porrá alakítják, amivel nagyobb dózisú gyógyszer juttatható be a szervezetbe inhaláláskor, mint a széles körben alkalmazott hagyományos száraz poros technológiával. Az ARCUS® több inhalációs gyógyszernél is alkalmazható, az Acorda például jelenleg egy akut migrén elleni készítményt fejleszt CVT-427 kódnéven. Az ARCUS inhaláló berendezés használata igen egyszerű, a betegnek csak lélegeznie kell, nem kell összehangolnia a levegővételt valamilyen gomb lenyomásával vagy egyéb tevékenységgel.
Az Inbrija doboza az ARCUS adagolóval
Mellékhatások
Az Inbrija alkalmazása során tapasztalt leggyakoribb mellékhatások a köhögés, egyensúlyvesztés, felsőlégúti fertőzések, újonnan kialakuló vagy súlyosbodó diszkinézia (akaratlan túlmozgások) valamint elszíneződő köpet voltak.
A Parkinson-kórról és az „OFF” epizódokról
A Parkinson-kór hazánkban a második leggyakoribb degeneratív idegrendszeri betegség az Alzheimer-kór után, gyakorisága ma már 200-400/100.000 lakos. Előfordulása 65 év felett a másodlagos Parkinsonos tünetekkel is járó betegségekkel, az ún. Parkinson-szindrómákkal együtt ennek tíz–húszszorosa is lehet. Magyarországon becslések alapján 20-30 000 beteggel számolhatunk, a betegek 50-70%-a áll kezelés alatt. Világszerte több mint 10 millió beteget valószínűsítenek, és körülbelül a betegek 40%-a tapasztal ON-OFF jelenséget.
A Parkinson-kór progresszív neurodegeneratív betegség, amelyben kóros fehérjeképződés hatására a szervezet bizonyos helyein egyre fokozódó sejtpusztulás tapasztalható. A legérzékenyebb terület az agytörzs substantia nigra régiója. Az innen kiinduló, dopaminátvivő anyagot tartalmazó sejtek több mint 60%-os pusztulása a striatumban a dopamintartalom 70%-os csökkenését okozza, így jelennek meg a motoros tünetek. Mivel más, nem dopaminerg sejtek is károsodnak, ezért minden átvivőanyag-rendszer érintetté válik. A Parkinson-kór alapvetően mozgási rendellenesség, de más jellegű károsodással is társul: pszichológiai problémák, demencia, a későbbiekben pedig önellátási zavarok alakulhatnak ki. A betegség előrehaladott fázisában komoly fogyatékossághoz, rokkantsághoz vezet, nagy mértékű életminőség romlást okoz.
Az előrehaladott, „szövődményes” Parkinson – kór a betegségnek azt a stádiumát jelenti, amikor a klinikai képet a mozgásteljesítmény gyógyszerbevételtől függő vagy attól független változása jellemzi a nap folyamán többször ismétlődve: a gyógyszerbevétel és felszívódás után jól mozog a beteg, ilyenkor gyakoriak az akaratlan, zavaró túlmozgások (diszkinéziák) , majd ha a vérben csökken a gyógyszer szintje, a betegség tünetei kerülnek előtérbe: a mozgás lassú, nehéz a felállás és a járás, gyakori a mozgás befagyása, az elesés, nagyfokú lehet a remegés. Ezt az állapotot motoros fluktuációnak vagy „on” – „off” fluktuációnak nevezzük. Az „on” fázisban jól érzik magukat a betegek, „off”-ban gyakran segítségre szorulnak és ilyenkor nem – motoros tünetek is megjelenhetnek, mint pl. pánik –roham, szívdobogás, fulladás stb. A motoros fluktuáció kialakulása a tartós, hosszú éveken át tartó levodopa kezelés következménye, de nem klasszikus értelemben vett mellékhatás. A betegség előrehaladtával beszűkül a levodopa terápiás ablaka. Ez azt jelenti, hogy egyre szűkebb az a vérszint, ami jó mozgást biztosít, az ennél magasabb vérszint diszkinéziákat okoz, az alacsonyabb hatástalan. A vérszintnek ez a változó, ún. pulzatív hatása érvényesül a központi idegrendszerben is, azokon a végkészülékeken (receptorokon), ahol a levodopából átalakult dopamin (DA) hat. Mindez nem mond ellent annak a ténynek, hogy bevezetése óta a mai napig a levodopa a leghatékonyabb gyógyszerünk a betegség kezelésében, a terápia „aranymértéke” (gold standard) maradt. Parkinson-kórban a korszerű kezelés egyik célja a diszkinéziák és a motoros fluktuáció kialakulásának a késleltetése és/vagy megszüntetése. Ez nagy kihívás, mivel a már kialakult motoros fluktuációt nehéz uralni, rendszerint a szokásos kezelés sem elég hatásos.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Acorda Therapeutics Announces FDA Approval of INBRIJA™ (levodopa inhalation powder)
Levodopa/Carbidopa/Entacapone Orion Smpc (EMA)
A Parkinson-betegségcsoport diagnosztikájának és kezelésének finanszírozási eljárásrendje (OEP)