0-ás vércsoportban kisebb a 2-es típusú diabétesz kockázata
Ismeretes, hogy az örökölt AB0, illetőleg az Rh faktorok bizonyos mértékig összefüggésben vannak a kardiovaszkuláris betegségek és daganatos betegségek lefolyásával. A 0-ás vércsoporthoz képest az AB vércsoportokban magasabb a stroke és a diabétesz kockázata, ez utóbbit egy most megjelent közlemény is alaátámasztja.
A vércsoport és bizonyos betegségek kockázata közötti összefüggések mechanizmusa nem ismeretes. Felmerült, hogy a humán AB0 lókusz befolyásolhatja az endoteliális és gyulladásos markereket, pl. a VIII. faktor – von Willebrand faktor komplexet (vWF), mely magasabb arányban van jelent nem 0-ás vércsoportú egyénekben. Ráadásul az AB0 vércsoportok összefüggésben vannak a plazma szolubilis intercelluláris adhéziós molekula 1 (sICAM-1) és a TNF-receptor 2 (TNF-R2) szintjeivel. Mindkét marker a 2-es típusú diabétesz emelkedett kockázatával jár, tehát alátámaszthatja a megfigyeléseket. Egy legújabb közlemény szerint az ABO vércsoport is egy olyan genetikai tényező, amely szabályozza a bélrendszerben található mikroorganizmusok együttesét, amely viszont befolyásolhatja az energiaegyensúlyt, a cukoranyagcserét és az alacsony fokú (low-grade) gyulladást.
2014. december 18.-án a Diabetológia lapban online megjelent közleményben Dr. Guy Fagherazzi (Paris-South University, Villejuif) és munkatársai egy nagy, prospektív epidemiológiai vizsgálat eredményeiről számoltak be ebben a témában. Az E3N kódjelű prospektív kohorsz vizsgálatban 1990 óta 98 995 pedagógusnő vett részt abból a célból, hogy a krónikus betegségek kockázati faktorait kutassák. Az ismert cukorbetegek, a kardiovaszkuláris betegek és az ismeretlen ABO csoportú betegek kizárása után 82 104 értékelhető nőbeteg maradt az analízisben, közülük 3 553-nál igazolt 2-es típusú diabétesz állt fenn a megfigyelési időszak alatt (1990-2008).
Kondicionális logisztikai regressziós modellt használtak a „nested case-control” vizsgálatban. A legfontosabb változók az AB0 vércsoportok (0, A, B, vagy AB, ahol a 0-csoportot használták referenciának), valamint az Rh-csoportok és az AB0-k kombinációi voltak (0 Rh-pozitív, 0 Rh-negatív, A Rh-pozitív, A Rh-negatív, B Rh-pozitív, B Rh-negatív, AB Rh-pozitív, AB Rh-negatív, ahol az 0 Rh-negatívot használták referenciának). Az A vércsoportú személyeknél szignifikánsan magasabb volt a 2-es típusú diabétesz előfordulása, mint a 0 típusban (HR: 1,10 (95%CI 1,02-1,18). De ugyanezt lehetett megfigyelni a B vércsoportba tartozó személyek és a 0 vércsoportba tartozók összehasonlításakor (HR: 1,21 (95%CI 1,07-1,36). Az AB vércsoportú személyek és a 0 vércsoportú személyek diabétesz gyakorisága között a különbség nem érte el a statisztikai szignifikancia határát (HR: 1,17, 95%CI 0,99-1,39). Nem volt statisztikai különbség az RH-pozitív és az RH-negatív betegek 2-es típusú diabétesz mellitus kockázata között sem (HR: 0,96, 95%CI 0,88-1,05).
A diabétesz kockázata a B Rh-pozitív vércsoportú betegeknél növekedett leginkább (HR: 1,35, 95%CI 1,13-1,60). Szintén a 2-es típusú diabétesz kockázatának erős növekedésével kell számolni az AB Rh-pozitív vércsoportú egyéneknél is (HR: 1,26, 95%CI 1,02-1,57).
Egy külön esetkontrol vizsgálati alcsoportban az éhezési vércukor-értékekhez és a lipid koncentrációkhoz való igazítás sem változtatta meg a fenti összefüggéseket.
Dr. Fagherazzi szerint ez volt az első olyan vizsgálat, mely prospektív módon kereste az egyes vércsoportok és a 2-es típusú diabétesz közötti összefüggéseket, de kizárólag nőnemű személyeket vizsgáltak. „Még egyelőre túl korai végső következtetéseket levonni, ahhoz meg kellene ismételni a vizsgálatot más betegpopulációkon is”. „A 2-es típusú diabétesszel foglalkozóknak figyelembe kell venniük a beteg vércsoportját is, ami egy potenciális kockázati faktor”.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
2. Diabetologia