A 100.000 Genomes Project eddigi eredményei
A 2012-es londoni olimpia alatt kezdődött meg Nagy-Britanniában egy óriási vállalkozás, amely számos úttörő eredménnyel szolgált az onkológia területén.
- Az újgenerációs szekvenálás az orvosi genetikai diagnosztikában és tanácsadásban
- Univerzális rákgyógyszer génmanipulálással?
- A genetikai diagnosztika és a prediktív géntesztek lehetőségei és korlátai
- CRISPR módszerrel a myeloma multiplex sebezhetőségének nyomában
- Emlőrák kimutatása anyatejből
- Terhesség alatti noninvazív genetikai szűrés
- Kezdjük megfejteni, hogyan alakulunk emberré
- Poligénes IVF-tesztelés
A Nature Medicine folyóiratban január 11-én jelent meg a Queen Mary, University of London kutatóinak cikke, amelyben a 2012-ben indult 100.000 Genomes Project eddigi eredményeit foglalták össze.
Mi is az a 100.000 Genomes Project?
A brit kormány 2012 végén jelentette be az Egészségügyi Minisztérium által finanszírozott Genomics England (GE) megalapítását Cambridge székhellyel, és a projekt kezdetét. Ennek kiváltó oka az volt, hogy az Egyesült Királyságban csak 2021-ben 160 ezer rákos betegség eredetű halálesetet és 330 ezer új megbetegedést regisztráltak. A Sanger Institute szomszédságában egy vadonatúj épületet húztak fel, amely egy óriási szekvenáló laboratóriumként kezdte meg működését, és 2017-re 100 ezer ember teljes genomjának feltérképezését vállalta (WGS; whole genome sequencing). Ez akkor szinte lehetetlen célnak tűnt, mivel sem a szekvenálási technológia, sem az adattárolás, sem az adatfeldolgozás nem állt azon a szinten, hogy ezt a célt el lehessen érni. A projekt érdekessége pont ebben rejlett: különböző trendek alapján már a tervezés során számoltak azzal, hogy mire a projektcélt el kellene érni, már rendelkezésre fognak állni azok a technológiák, amelyek képesek lesznek a kívánt sebességgel szekvenálni és az adatokat tárolni. Csak néhány példa a kihívásokra: egyetlen ember 3,2 milliárd bázispárt tartalmazó genomja 100 GB adatmennyiséget jelent, ezért nyilatkozott úgy Sir John Chisholm, a GE elnöke, hogy „We are always working at the edge of known science”, azaz a projektben mindig a jelenlegi tudományos ismeretek határmezsgyéjén dolgoznak. A projektben nem csak a rákos megbetegedésekre, hanem a ritka vagy ultra-ritka genetikai eredetű betegségekre is külön figyelmet fordítottak, és nagyon ügyeltek arra, hogy az egyes betegek komplett genetikai adatait csak azok beleegyezésével és anonim módon rögzíthessék - ez nagyon érdekes problémákat vetett fel az ultra-ritka betegségek esetében.
A projekt már 2016-ban is hozott olyan eredményeket, amelyekre korábban nem is számítottak, elsősorban az ultra-ritka betegségek területén. Például egy 5 hónapos korában elhunyt, fejlődésben súlyosan visszamaradt kislány genomjának elemzésekor kiderült, hogy állapotát a TCN2 gén hibás működése, azaz a transzkobalamin-2 hiány okozta. Bár a diagnózis post mortem született, mégsem volt hiábavaló, mert a kislány édesanyja egy éven belül ismét várandós lett, és a következő gyermek is örökölte a TCN2-mutációt - csakhogy ekkor az orvosok már fel voltak erre készülve, és az azonnal megkezdett B12-vitamin pótlásnak köszönhetően egy teljesen egészségesen fejlődő gyermeknek örvendhettek a szülők.
A projekt eddigi eredményei az onkológia területén
Az ultra-ritka betegségek szűrése és genetikai okainak meghatározása mellett a projekt igazán hangsúlyos területe az onkológia lett, és a most megjelent cikkben a kutatók arról számoltak be, hogy a daganatos betegségben szenvedők egészségügyi adatainak a teljesgenom-szekvenciával történő összehasonlítása, kombinálása hogyan segítheti az orvosokat abban, hogy személyre szabott ellátást nyújtsanak betegeiknek.
Az eddigi legnagyobb eredmény, hogy a WGS-adatok összekapcsolása a valós klinikai adatokkal olyan változásokat azonosíthat a rákos sejt DNS-ében, amelyek relevánsak lehetnek az egyes betegek ellátása szempontjából, például segíthetnek meghatározni, hogy a rákbetegségük alapján milyen kezelés lehet a leghatékonyabb számukra. A mostani cikkben ezért a Genomics England, az NHS England, a Queen Mary University of London, a Guy's and St. Thomas' NHS Foundation Trust és a University of Westminster kutatói által alapított konzorcium a 100,000 Genomes Project több mint 13 ezer rákos betegségben szenvedő résztvevőtől gyűjtött, több mint 30 típusú szolid tumorra vonatkozó adatait elemezte. A genomikai adatoknak a résztvevőkről 5 év alatt gyűjtött rutin klinikai adatokkal - például a kórházi látogatásokkal és a kapott kezelés típusával - együtt történő vizsgálatával a kutatók képesek voltak felfedni a daganatos megbetegedések olyan specifikus genetikai változásait, amelyek a jobb vagy rosszabb túlélési arányokkal és a kezelt betegség jobb kimenetelével hozhatók összefüggésbe. A WGS-adatok átfogó képet adnak a tumor genetikai jellemzőiről, mivel egyetlen teszt segítségével több különböző genetikai változást is képes kimutatni, ezért a projekt működése során eddig eltelt időszakban az alábbi eredmények születtek (a teljesség igénye nélkül):
- Az agydaganatok több mint 90%-a, valamint a vastagbél- és tüdőrákok több mint 50%-a mutatott olyan genetikai változásokat, amelyek befolyásolhatják a betegek kezelését, irányadóak lehetnek a műtéttel vagy az esetlegesen szükséges konkrét kezelésekkel kapcsolatos döntések meghozatalában.
- A szarkómák több mint 10%-ánál nagyobb DNS-változásokat, úgynevezett strukturális variánsokat azonosítottak, amelyek hatással lehetnek a klinikai ellátásra és kezelésre.
- A petefészekrákok több mint 10%-ánál a tanulmány olyan öröklött kockázatokat mutatott ki, amelyek döntő jelentőségűek a klinikai ellátás szempontjából.
Az elemzés több rákos megbetegedést érintő mintázatot is feltárt, és olyan különböző típusú genetikai változást azonosított, amelyek magyarázatot adhatnak a kezelésre adott válaszra, vagy előre jelezhetik a betegség lehetséges kimenetelét. Az eredmények együttesen azt mutatják, hogy a genomikai és a klinikai adatok kombinációja rendkívül értékes eszköz ahhoz, hogy az egészségügyi szakemberek a legjobb kezelési döntéseket hozhassák meg.
A WGS lehetővé teszi az orvosok és a kutatók számára, hogy egyetlen teszt segítségével leolvassák valakinek a teljes genomját. A rákos betegek esetében ez a technika használható arra, hogy a daganatból származó DNS-t össze lehessen hasonlítani az egészséges szövetekben található DNS-sel - egyetlen ilyen, csak a különbségeket tartalmazó adathalmaz mérete 4-5 GB között van, azaz kb. egy teljes DVD-lemezre férne fel.
A projekt egészségügyi ellátórendszerre gyakorolt hatásai
A projekt megteremtette az alapokat ahhoz, hogy a brit NHS az első olyan nemzeti egészségügyi rendszer legyen, amely a rutinellátás részeként kínálja a WGS-t az NHS Genomic Medicine Service-en keresztül. A mostani cikkben közölt eredmények a projekt nemzeti egészségügyi infrastruktúrába való beillesztésének népegészségügyi hasznosságára, értékére mutatnak rá.
Dr. Nirupa Murugaesu, a Genomics England rákgenomikai osztályának vezetője a következőket mondta: “Ez a tanulmány fontos mérföldkő a genomikai orvoslásban. Kezdjük megvalósítani a precíziós onkológia ígéretét, amelyet tíz évvel ezelőtt, a projekt elindításakor vizionáltak az optimisták. Bemutattuk, hogy a rákgenomika hogyan illeszthető be a daganatos megbetegedések általános ellátási rendszerébe az egész nemzeti egészségügyi rendszerben, és hogy ez milyen előnyökkel járhat a betegek számára. A hosszú távú klinikai adatoknak a genomikai adatokkal párhuzamos gyűjtésével a tanulmány egy olyan, a maga nemében egyedülálló erőforrást hozott létre a klinikusok számára, amely lehetővé teszi a lehetséges kimenetelek jobb előrejelzését és a kezelések testre szabását, ez pedig képessé teszi az orvosokat arra, hogy hatékonyabban tájékoztassák, felkészítsék a betegeket.” - tette hozzá.
Sir Mark Caulfield professzor, a londoni Queen Mary Egyetem igazgatóhelyettese hozzátette: „Ez a tanulmány megmutatja, hogyan alakíthatjuk át a rákbetegek ellátását az „egy megoldás mindenkinek” megközelítésről precíziós egészségügyi ellátássá, és meghatározza azokat a specifikus genomikus jeleket, amelyek előre képesek jelezni a kezelésre adott válasz és kimenetelek valószínűségét – ez pedig bevezetheti a teljes genomok szélesebb körű használatát a rákbetegek egészségügyi rendszerben történő ellátásában.”
Dr. Alona Sosinsky, a Genomics England rákkutatási tudományos igazgatója megjegyezte: „A 100,000 Genomes Project megnyitotta az utat a teljesgenom-szekvenáláshoz az onkológia területén. Ez a technológia korábban ismeretlen lehetőségeket nyit a precíziós onkológia előtt, ráadásul óriási genomikai kohorszunk a központilag gyűjtött klinikai adatokkal együtt gazdag adathalmazt biztosít a további alap- és transzlációs kutatások számára is.”
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Large study supports use of whole genome sequencing in standard cancer care
Irodalmi hivatkozás:
Insights for precision oncology from the integration of genomic and clinical data of 13,880 tumors from the 100,000 Genomes Cancer Programme, Nature Medicine (2024). DOI: 10.1038/s41591-023-02682-0