A cseresznye ízű e-cigaretták károsabbak?
Számos tanulmány foglalkozott már az e-cigaretták egészségi hatásaival, ezek eredményei azonban nem sokban segítették a tisztánlátást. A Thorax című lapban közzétett az ízesítések különböző hatásait vizsgáló kutatás során azt találták, hogy bizonyos termékek nagyobb dózisban tartalmaznak légúti irritánsokat.
Az Egyesült Államokban jelenleg a felnőtt korú lakosság 12,6 százaléka használ elektronikus cigarettát (e-cigarettát), és a szám folyamatosan emelkedik. Egyes vizsgálatok arra utalnak, hogy az e-cigaretták kisebb egészségi kockázatot rejtenek magukban a felhasználóra nézve, mint a hagyományos dohánytermékek, mivel toxikus vegyületeik összetételét illetően különböznek egymástól. Ugyanakkor mások a negatív egészségi hatásokra figyelmeztetnek. Egy nemrégiben nyilvánosságra hozott tanulmány például összefüggést talált az e-cigaretták és a rákbetegséggel összefüggő sejtkárosodás között.
Az e-cigaretták tipikusan olyan ízesítőanyagokat tartalmaznak, melyek élelmiszerekben már biztonságosnak bizonyultak. A szakemberek körében azonban aggodalmat kelt az inhaláció útján történő bejutással összefüggő potenciális ártalom. Az e-cigaretták ízesítőanyagainak egyik komponense a benzaldehid, melyet rendszeres használnak a kozmetikai és az élelmiszeriparban. Érdekes megjegyezni, hogy ez az egyik kulcsfontosságú alkotóeleme az úgynevezett természetes gyümölcsízeknek. A vegyületről állatkísérletekben és munkahelyi expozíciós tanulmányokban bebizonyosodott, hogy irritálja a légutakat. Ennek ismeretében a kutatók azt kívánták meghatározni, hogy az interneten kapható ízesített e-cigaretták elszívása kapcsán mennyi benzaldehid kerül inhaláció útján a szervezetbe.
Ehhez először a termékcímke ízesítésre vonatkozó információi alapján kategorizálták a vizsgálatba bevont 145-fajta e-cigarettát, az alábbiak szerint: bogyós gyümölcs/trópusi gyümölcs (40 termék), dohány ízű (37 termék), alkoholos (15 termék), csokoládé/édesség (11 termék), kávé/tea (11 termék), menta/mentol (10 termék), cseresznye (10 termék) és „egyéb” (11 termék).
Egy automata dohányzásszimulátorral minden cigaretta füstjéből aeroszol permetet állítottak elő, melyben mérték a benzaldehid mennyiségét és kiszámították a napi inhalációs dózist. Ezt követően összehasonlították az e-cigaretták és a hagyományos cigaretták inhalációs dózisát, illetve meghatároztak egy maximális dózist, mely egy egészséges dolgozó számára egy 8 órás műszak alatt megengedhető.
Az eredmények azt mutatták, hogy a 145 vizsgált e-cigaretta közül 108-ban jelen volt a benzaldehid, és a legmagasabb szinteket a cseresznye ízesítésű e-cigarettákban találták, ami pontosabban 43-szoros különbséget jelentett.
Ezen túlmenően azt is megfigyelték, hogy az e-cigarettákból tipikusan nagyobb mennyiségű benzaldehid került inhaláció útján a dohányos szervezetébe, mint a hagyományos cigarettákból.
A szerzők ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy a cseresznye ízű e-cigaretták napi inhalációs dózisa 70,3 mikrogramm, ami még így is kevesebb mint egy ezrede a munkahelyeken megengedett expozíciós benzaldehid-koncentrációnak.
Bár hangsúlyozzák, hogy vizsgálatuk gyengéje, hogy szimulátort használtak, mely nem tükrözi szükségképpen a való élet körülményeit, kiemelik, hogy eredményeik felhívják a figyelmet a cseresznye ízű e-cigaretták veszélyeire. „A cseresznye ízesítésű e-cigarettákat szívók szignifikánsan nagyobb mennyiségben lélegezhetik be a benzaldehidet, mint a más ízű termékek használói. Bár az e-cigaretták ígéretes eszközök lehetnek a dohányosokat fenyegető ártalmak mérséklésére, az adatok rávilágítanak az inhalációs benzaldehid veszélyeire, mely a krónikus dohányosok esetében rendszeres expozíciót jelent” – vonják le a következtetést.