A cumihasználat lelki zavarokhoz vezethet fiúknál
A cumizás megzavarhatja a fiúcsecsemők emocionális fejlődését, mivel a cumi akadályozza a fiatal csecsemőt abban, hogy érzelmeit arckifejezéssel hozza környezete tudtára.
A University of Wisconsin-Madison kutatói három, egymástól független vizsgálat alapján összefüggést találtak a fiúcsecsemők gyakori cumizása , illetve az emocionális érési folyamat kifejezési formáinak zavara között.
A Basic and Applied Social Psychology című lapban közölt kutatás volt az első ilyen típusú vizsgálat, mely összefüggést igazolt a pszichológiai kimenetel és a cumihasználat között.
Az amerikai gyermekgyógyász társaság (AAP, American Academy of Pediatrics) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban a cumizás idejének korlátozását javasolt a csecsemők és kisgyermekek esetében. A korábbi kutatások arra utaltak, hogy kedvezően hathat a szoptatásra, ha a csecsemő nem cumizik. A cumihasználatot összefüggésbe hozták továbbá fogzási rendellenességekkel és fülfertőzésekkel is.
A vizsgálatot vezető Paula Niedenthal pszichológus professzor ezt mondja: „Ha reflektálunk arra, amit a másik személy csinál, akkor ez részben saját érzésünkké is válik. Ez az egyik mód arra, hogy képesek legyünk átérezni a másik ember érzéseit – például olyankor, ha valaki dühös, ugyanakkor szavakban ezt tagadja, illetve ha egy olyan helyzetben mosolyog, amikor erre látszólag semmi oka nincsen. A felnőttek már kezdettől fogva beszélnek az újszülötthöz, aki azonban kezdetben még nem érti a szavak jelentését. Éppen ezért az első időkben a hangunk színezetével vagy az arckifejezésünkkel hozzuk a csecsemő tudomására mondanivalónkat.”
Régóta tudjuk, hogy az ember minden életkorban utánozza mások tevékenyégeit, legyen az testbeszéd, arckifejezés vagy mozgás, és ez a fajta mimikri igen fontos abban, hogy a csecsemők megtanulják kifejezni érzéseiket. Ha azonban cumi van a csecsemő szájában, akkor ez megnehezíti számára, hogy leutánozza a felnőttek arckifejezését, ezáltal megtanulja az érzelmek kifejezését.
A mostani megállapítások sokban hasonlítanak azokhoz, melyeket botoxkezelés után tettek, melynek hatására az arc izmai is bénulnak amellett, hogy a ráncok eltűnnek. A botoxszal kezelt személyek kevesebb fajta érzelmet tudnak kifejezni és hosszabb időbe telik számukra, hogy mások arcán is azonosítsák az érzelmeket az arc mimikája alapján.
A mostani vizsgálatban 6-7 éves fiúkat kértek meg arra, hogy egy videófelvételen látott érzelmi reakciókat leutánozzanak. Azt találták, hogy azok a fiúk, akik csecsemőkorukban rendszeresen cumiztak, kevésbé voltak képesek végrehajtani ezt a feladatot. Ezen túlmenően egy széles körben használt emocionális intelligenciatesztet is elvégeztettek középiskolás korú résztvevőkkel annak meghatározására, hogy a vizsgálati alanyok mennyire pontos következtetéseket képesek levonni a külső jegyekből a másik személy hangulatára vonatkozóan. Ebből is az derült ki, hogy rosszabbul teljesítenek azok, akik csecsemőkorukban rendszeres cumihasználók voltak.
A vizsgálat vezetője impresszionálónak tartja, hogy a három különböző vizsgálat mennyire egybehangzó eredményekkel zárult. A lányoknál ugyanakkor nem észleltek hasonló korrelációt az érzelmek kifejezésének és értelmezésének zavara és a cumihasználat között, fiúknál ugyanakkor a cumihasználat időtartamának növekedésével egyre súlyosabb zavarok mutatkoztak később. E megállapítás akkor sem veszített érvényéből, ha figyelembe vették a szorongás vagy a kötődési zavarok fennállását, illetve más olyan tényezőket, melyek a cumihasználattól függetlenül is befolyásolhatták az emocionális fejlődést. A két nem között tapasztalt különbséget azzal magyarázzák, hogy lányoknál a fejlődés korábban kezdődik és némiképpen eltérő utakon zajlik, mint a fiúknál, azaz feltételezhető, hogy ők a cumihasználat időszakára már az emocionális fejlődés egy magasabb szintjére jutnak. A fiúk e szempontból esendőbbek náluk, ezért a cumihasználat náluk mélyrehatóbb következményekkel járhat.
„Valószínűleg nem mindenfajta cumihasználat káros, és nem mindegy annak ideje sem. De milyen mértékűek ezek a nem kívánt hatások?” – teszi fel a kérdést Paula Niedenthal. A mostani kutatásból nyilvánvalónak látszik, hogy az éjszakai cumizásnak nincs jelentősége, feltehetőleg azért, mert ez éppen nem tanulási időszak, azaz a csecsemő nem ilyenkor figyeli meg környezetét és utánozza a körülötte élők arckifejezését.
A szerzők kutatásuk következő lépéseként annak pontosabb tisztázását tűzték ki célul, hogy a lányok fejlődését miért nem befolyásolja oly módon a cumihasználat, mint a fiúkét.