A D-vitamin nem jó vérnyomáscsökkentő
Számos korábbi vizsgálattal szemben most 22 skót kutató – 46 tanulmány és 27 vizsgálat egyéni adatainak földolgozása után – arra a következtetésre jutott, hogy a D-vitamin nem hatásos antihipertenzív készítmény.
Aligha van a medicinának többet idézett területe, témája ebben az évszázadban, mint a vitaminológia, kiváltképp a D-vitaminnal foglalkozó kérdések. Ez érthető, mivel a csontrendszer épségéhez nélkülözhetetlen a D-vitamin, de a cukorbaj, a rosszindulatú daganatok, a sclerosis multiplex, sőt a szív- és érbetegségek témájában is van jelentősége. A gond a D-vitamin-hiány, de itt is szembesülünk azzal a problémával, hogy a vitamin bevitelével elérhető eredmények ellentmondásosak.
Megfigyeléses vizsgálatok arra utaltak, hogy az elégtelen D-vitamin-szint magasabb vérnyomásra hajlamosít, ám intervencionális tanulmányok ezt nem tudták megerősíteni. Miles Witham, a skóciai Dundee egyetemének hipertonológusa és munkatársai most rendkívüli metanalízist végeztek. Összegyűjtötték a teljes, 1966 és 2014 közötti nemzetközi szakirodalmat, ami a Medline, CINAHL, Embase és Cochrane Register of Controlled Trials adatbázisokban a hipertónia és a D-vitaminszint összefüggéséről föllelhető volt.
A dolgozat a JAMA Internal Medicine legújabb számában jelent meg. A szerzők a Google segítségével a magas vérnyomással foglalkozó egyéb tanulmányokra is rákérdeztek, olyan anyagokra vonatkozólag, melyek tudományos folyóiratokban nem voltak olvashatók. Végül megtudakolták a tanulmányok szerzőitől a vizsgálati résztevőkre vonatkozó adatokat is.
A szervezett tudományos vizsgálatokból 46 tanulmányt elemeztek (4541 résztvevő), az individuális analízis 27 vizsgálatra vonatkozott (3092 résztvevő). Az elemzés azt mutatta, hogy a 25-hidroxi-D-vitamin szérumszintje nem függ össze sem a szisztolés vérnyomással (hatásméret: 0,0 Hgmm, 95%-os MT: –0,8– +0,8 Hgmm, p=0,97), sem pedig a diasztoléssal (–0,1 Hgmm, 95%-os MT: –0,6– +0,5 Hgmm, p=0,84). Az egyéni adatok hasonló eredményt adtak, a szisztolés vérnyomásra (–0,5 Hgmm, 95%-os MT: –1,3– +0,4 Hgmm, p=0,27) és a diasztolésra is (+0,2 Hgmm, 95%-os MT: –0,3– +0,7 Hgmm, p=0,38). Az alcsoportok értékelése nem igazolt szignifikáns eltérést a D-vitamin vérnyomásra gyakorolt hatását illetően a cukorbetegek és az ACE-gátlóval kezeltek csoportjában, illetve a kiindulási vérnyomástól és a parathormonszinttől függően.
„A sok dolgozat összevont értékelés azt mutatta, hogy D-vitamin adása nem csökkenti a vérnyomást – akkor sem, ha az alacsony D-vitamin-szintből, és akkor sem, ha a magas vérnyomásból indulunk ki – foglalta össze Dr. Witham. – A tanulmány eredménye azért is fontos, mert sok klinikus tanácsolja D-vitamin szedését hipertóniás betegeinek. Eredményeink szerint ez nem hatásos terápia.”