A demencia kockázatának csökkentése cukorbetegségben
Egy új tanulmány szerint az SGLT-2 gátlók 35%-kal csökkenthetik 2-es típusú cukorbetegekben a demencia kialakulásának kockázatát.
A demencia elsődleges kockázati tényezője az öregedés. Ahogy tehát a lakosság átlagéletkora növekszik, úgy nő a demenciás esetek száma is. Az öregedés azonban nem az egyetlen kockázati tényező. A legújabb kutatás szerint a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása 50%-kal növeli a demencia kialakulásának kockázatát.
A The BMJ című szaklapban közzétett új, kiterjedt vizsgálat (https://www.bmj.com/content/386/bmj-2024-079475) eredményei arra utalnak, hogy egy viszonylag új cukorbetegség elleni gyógyszer csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél. Azt is megállapították, hogy a védőhatás a gyógyszerszedés idejével párhuzamosan növekszik. régebb óta szedte az egyén a gyógyszert, annál nagyobb volt a védőhatás.
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél magasabb a demencia kockázata, mivel a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát fokozó szív- és érrendszeri problémák a demencia kockázatát is növelik. A magas vércukorszint idővel károsíthatja az agyi ereket, ami azt eredményezi, hogy kevesebb vér és oxigén jut az agysejtekhez. Az ebből eredő agysejtkárosodás kognitív hanyatlást okozhat, és növelheti az agy vérellátásának zavarából eredő vaszkuláris demencia kockázatát. A 2-es típusú cukorbetegség egyik jellemzője, az inzulirezisztencia pedig hatással van az agysejtekre, és növeli az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét. A 2-es típusú cukorbetegséggel összefüggő egyéb tényezők – úgymint a gyulladás, az oxidatív stressz, a magasvérnyomás és az elhízás - is növelhetik a demencia kockázatát.
A gyógyszerek és a demencia kockázatának összefüggéseit vizsgálva a kutatók összehasonlították az SGLT-2 gátlót szedő, 2-es típusú cukorbetegeket a dipeptidilpeptidil-peptidáz-4 (DPP-4) gátlót szedő cukorbetegekkel.
Az SGLT-2 gátlók a vesék glükóz visszaszívását akadályozzák, így a szervezet a vizelettel távolítja el a glükózt, ahelyett, hogy az újra a vérbe kerülne. A szájon át szedhető DPP-4-gátlók a glükagonszerű peptid-1 (GLP-1) szintjét növelik, ami az inzulintermelés fokozódásán keresztül csökkenti a vércukorszintet.
Az SGLT-2-gátlók viszonylag új gyógyszerek, amelyek a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgálnak. Az első, az Egyesült Államokban engedélyezett SGLT-2-gátló a dapagliflozin (Farxiga) volt 2014-ben, azóta már az FDA által jóváhagyott SGLT-2-gátlók széles választéka áll már rendelkezésre, a többi között a kanagliflozin (Invokana), az empagliflozin (Jardiance) és az ertugliflozin (Steglatro).
A 2-es típusú cukorbetegek számára nyújtott előnyeiken túlmenően egyes tanulmányok szerint (https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jgs.18405) ezek a gyógyszerek a demencia kockázatát is csökkenthetik. E vizsgálatok nyomán, a tisztább kép érdekében a kutatók nagy esetszámú megfigyeléses vizsgálatot végeztek.
A cukorbetegség elleni gyógyszerek és demenciakockázat
A gyógyszerek és a demencia kockázatának összefüggéseit vizsgálva a kutatók összehasonlították az SGLT-2 gátlót szedő, 2-es típusú cukorbetegeket a dipeptidilpeptidil-peptidáz-4 (DPP-4) gátlót szedő cukorbetegekkel.
A tudósok a Koreai Nemzeti Egészségbiztosítási Szolgálat 2013-2021 közötti adatait használták fel. Ez 110.885, 40-69 év közötti, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő, SGLT-2- vagy DPP-4 gátlót szedő beteget tartalmazott. Az értékelés során a résztvevők életkorát és nemét, továbbá számos más változót így jövedelmi viszonyaikat, társbetegségeiket és egyéb demencia kockázati tényezőt, például a dohányzást is figyelembe vették. Az átlagosan 670 napos követés során a résztvevőknél 1172 új demencia diagnózist állapítottak meg.
A DPP-4-gátlókat szedőkhöz képest az SGLT-2-gátlókat szedő résztvevőknél 35%-kal csökkent a demencia kialakulásának kockázata. A demencia altípusait vizsgálva, azt találták, hogy az SGLT-2-gátlók a vaszkuláris demencia 52%-kal, az Alzheimer-kór 39%-kal alacsonyabb kockázatához kapcsolódtak. A kockázatcsökkenés azoknál volt a legkifejezettebb, akik hosszabb ideje szedtek SGLT-2-gátlókat (2 évnél hosszabb ideje, illetve a 2 évnél rövidebb ideje szedők csoportjainak összevetésében). Összességében a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy „az SGLT-2-gátlók megelőzhetik a demenciát, hosszabb kezelés esetén nagyobb előnyöket biztosítva”.
A vizsgálat megfigyeléses jellege miatt azonban a hatás nagysága „túlbecsült” lehet. Mindazonáltal, mivel a vizsgálat nagy esetszáma mellett a hatás minden alcsoportban egyértelmű volt, amelyet azonban randomizált, kontrollált vizsgálatokban kell megerősíteni.
Addig is a 2-es típusú cukorbetegek számára azt javasolják, hogy a demencia kockázatának csökkentése érdekében „tartsák fenn a normális vérnyomást és vércukorszintet, az egészséges testsúlyt és legalább alacsony vagy közepes szintű fizikai aktivitást és kerüljék a dohányzást és az alkoholfogyasztást. Fogyasszanak több rostban gazdag ételt, például teljes kiőrlésű gabonaféléket, zöldségeket és gyümölcsöket, és tanulják meg a stresszt kezelni. „Azok a cukorbetegek, akik figyelemmel kísérik a glükózszintjüket és gyógyszereket használnak, nagyobb valószínűséggel kerülhetik el a szervi károsodásokat, így a vesekárosodást, az idegkárosodást és a vaszkuláris demenciát.
Forrás:
Shin A, Koo BK, Lee JY, Kang EH: Risk of dementia after initiation of sodium-glucose cotransporter-2 inhibitors versus dipeptidyl peptidase-4 inhibitors in adults aged 40-69 years with type 2 diabetes: population based cohort study BMJ 2024; 386 doi: https://doi.org/10.1136/bmj-2024-079475 (Published 28 August 2024)
Wang K, Zhao S, Lee EK, et al. Risk of Dementia Among Patients With Diabetes in a Multidisciplinary, Primary Care Management Program. JAMA Netw Open. 2024;7(2):e2355733. doi:10.1001/jamanetworkopen.2023.55733