A diabeteses nephropathia új biomarkere
A tumor necrosis faktor receptor 1 -nek prognosztikus és terápiás szerepe lehet a diabeteses nephropathiában.
A Joslin Diabetes Centrum közelmúltban megjelentetett kutatási eredményei szerint egy új biomarkernek köszönhetően mind az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegek körében nagy pontossággal jósolható a veseelégtelenség. A remények szerint a TNFr1 nem csak prognosztikai, hanem prevenciós és terápiás jelentőségűvé is válhat.
Mindez idáig a cukorbetegség okozta veseelégtelenség stádiumának meghatározására két indikátorunk volt. Az egyik az albumin – kreatinin hányados, a másik pedig a kalkulált glomerulus filtrációs ráta (eGFR). A két marker alapján jól lehet azonosítani és karakterizálni a veseelégtelenséget, de rizikót ratifikálni nem tudunk. A két érték alapján ugyanis nem lehet megmondani, hogy kinek mekkora esélye lesz a veseelégtelenségre ill. azt sem lehet meghatározni, hogy kinél mi a végstádiumú veseelégtelenség kezdetének küszöbértéke.
A jelen cikkben ismertetett kutatás 2012-ben kezdődött. Ebben az évben fedezte fel, a vizsgálatot vezető dr. Krolewski, hogy a veseelégtelenség progressziója és a tumor nekrózis faktor receptor 1 (TNFr1) szintje között összefüggés van. A sejtés mindkét típusú diabetesben igazolódott. A felfedezést klinikai gyakorlatba ültetve 3-4. stádiumú veseelégtelenségben szenvedő cukorbetegeket vesefunkciójának és TNFr1 szintjének rendszeresen ellenőrzésébe kezdtek. A tervezett követési időt 4-15 évben határozták meg. Az új biomarker mellett az albumin – kreatinin rátát és az eGFR-t is rendszeresen ellenőrizték (gyakorlatilag ezzel kontrollálták az új markert). Az eredmények statisztikai elemzését (analízis, kohorsz vizsgálatok) követően arra jutottak, hogy a marker prediktív értéke egyezik 1-es és 2-es típusú diabetes esetében is. Ez a megállapítás azért fontos, mert a nephropathia kialakulási mechanizmusát különbözőnek tartják a kétfajta diabetesben. (Sok vizsgálat ezért külön is taglalja az egyes típusokhoz kötődő vesekárosodást.) A jelenlegi ismeretanyag alapján ugyanakkor mégis csak kell legyen egy közös etiológia. Az előzetes eredmények szerint a TNFr1 szenzitivitása 72%-os, pozitív prediktív értéke pedig 82%-os. Ez azt jelenti, hogy 100 betegből 72-nél igazolható a vesekárosodás a TNFr1 szint meghatározással, valamint 100 betegből 81-nél jelezhető 3 évre előre a károsodás kialakulása. Sajnos a statisztika szabályainak megfelelően ez még nem üti meg a szignifikáns szintet. A vizsgálat szervezői is elismerik, hogy kutatásuk a beválasztott betegek nagyjából 80%-ánál nem hozott új vagy hasznos információt. Az eredményesség érdekében a kritériumok szigorítását és a betegszám csökkentését, valamint a vizsgálati eszközök és a vizsgálat keresztmetszetének pontosítását tűzték ki célul.
Az sem ismert, hogy milyen szereppel bírnak a tumor necrosis faktor receptor variánsok, illetve van-e szerepük a károsodás patomechanizmusában. Amennyiben utóbbi bizonyítást nyer, úgy újabb farmakológiai támadáspont nyílik a diabeteses nephropathia kezelésében.
Forrás: ScienceDaily