A fokozott légszennyezés koraszüléshez vezethet
A várandósság utolsó trimeszterében elszenvedett nagyobb légköri policiklikus aromás szénhidrogén expozíció megnöveli az idő előtti szülés kockázatát.
A koraszülöttség, melynek gyakorisága az USA-ban 12-13%, fontos egészségügyi jellemző. A policiklikus aromás szénhidrogének természetes szennyezőanyagok, melyek például a kőszén, dízel, és benzin nem tökéletes égésekor keletkeznek. Tanulmányok szerint a terhesek expozíciója szerepet játszhat a koraszülések számának növekedésében. Az Environmental Research-ben megjelent tanulmány célja a várandósság alatti policiklikus aromás szénhidrogénekkel történő expozíció és a koraszülés közötti kapcsolat kiértékelése.
Padula és mtsai olyan nők adatait dolgozták fel, akiknek 2001 és 2006 között született gyermeke, és akiknek a lakhelye az elsődleges megfigyelési központtól (Fresno, Kalifornia) 20 km-en belül volt található. A fresno-i expozíciós adatokból egy tér- és időbeli modellt alkottak. A terhességi kor és további releváns kovariánsok értékeit a születési anyakönyvi kivonatokból állapították meg. Összefüggést találtak a terhesség utolsó hat hetében a policiklikus aromás szénhidrogének - kitettség és a 20-27. héten történő születés között Érdekes, hogy ellentétes tendenciát találtak az első trimeszterben elszenvedett expozíció és a koraszülések száma között. Utóbbi miatt a koraszülést befolyásoló tényezőknek egy, a vártnál komplexebb rendszerét szükséges számításba venni.