A légszennyezettség károsítja a szívkamrát
A közlekedés okozta légszennyezés a légutak károsításával közismerten rontja az egészséget, de egy új vizsgálat arra utal, hogy a szív jobb kamra izomzatának működését is kedvezőtlenül befolyásolja.
- Légszennyezettség csökkentés, de mikor?
- A légszennyezés szívelégtelenséget és szívritmus-zavart is okoz
- A szennyezett levegő a verőereket is eltömeszeli
- Légszennyezés és felnőttkori asztma
- A szennyezett kanadai levegőben több a rák
- A légszennyezettség csökkenése továbbra is növeli a várható élettartamot az USA-ban
A nagyvárosi közlekedés okozta légszennyezés számos ismert módon károsítja az élőlények szervezetét: rontja a légutak állapotát, gyorsítja a krónikus tüdőbetegségek kialakulását, és az University of Washington Medical Center kutatóinak legújabb vizsgálata szerint közvetlenül is rontja a szívműködés teljesítményét.
Peter J. Leary és munkacsoportja a Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA) szervezésében már évek óta az érelmeszesedés tanulmányozásával foglalkozik. Nagyszabású vizsgálatuk az USA területén élő valamennyi etnikum érelmeszesedési jellegzetességeiről igyekszik képet alkotni. A 6800 nőt és férfi esetén valamennyi ismert kockázati tényező jelentőségét elemzik. Az American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine-ben megjelent közleményükben 3896 vizsgálatba A munkacsoport 3 896, gondos vizsgálatokkal egészségesnek talált felnőtt adatait dolgozta fel, akiknél szív mágneses rezonancia képalkotás is történt. “Noha a közlekedés okozta légszennyezettség és a szív bal kamrájának hipertrófiája, a szívelégtelenség és a kardiovaszkuláris halál közötti összefüggés jól ismert, a levegő szennyezettsége és a jobb szívkamra esetleges kóros kapcsolatát eddig még nem vizsgálták” – közölte Prof. Leary.
A levegő nitrogén-dioxid koncentrációja jól jellemzi a városi közlekedés okozta légszennyezettség mértékét. A kutatók följegyezték a vizsgált személyek életterében mért nitrogén-dioxid koncentrációját a mágneses rezonancia mérését megelőző esztendő folyamán. Multivariabilis lineáris regresszió alkalmazásával vizsgálták, milyen összefüggés van az emelkedett nitrogén-dioxid érték és a jobb szívkamra állapota között. Figyelembe vették a demográfiai és antropometrikus jellemzőket, és az esetleges magas vérnyomást is.
Az eredményt külön modell alapján módosították a bal szívkamra értékei, a zajkárosodás, a gyulladásos tünetek és a tüdőbetegség szerint is. Azt találták, hogy fokozott légszennyezés esetén a jobb kamra tömege átlagosan 1 grammal (5 %) növekedett, a végdiasztolés térfogat pedig 3 %-kal bizonyult nagyobbnak. Ezek a szíveltérések szoros összefüggésben állnak a szívelégtelenség és a szív- érrendszeri halálozás előfordulásával.
A fenti összefüggések akkor is megmaradtak, ha további, kardiovaszkuláris rizikófaktorokat is figyelembe vettek: a bal kamra tömegét és térfogatát, a dohányzást, az esetleges gyulladásos jeleket, a tüdőbetegséget és a szocio-ökonomiai körülményet.
A vizsgálatot végző kutatók hangsúlyozzák, hogy e változásokat számos egyéb, a légszennyezettséggel párhuzamosan mozgó tényező is befolyásolhatta, tehát túlzó és elhamarkodott lenne az kapcsolat kimondása, mindazonáltal eredményeik azonban azt sugallják, hogy a légszennyezettség és a job szívfél változásai között szoros összefüggés valószinű. Ezért is fontos cél a légszennyezettség megakadályozása illetve csökkentése.