A szennyezett kanadai levegőben több a rák
A University of California-Irvine vizsgálata szerint Kanada legnagyobb olaj-, gáz- és kátrányfeldolgozó régióiban jóval szennyezettebb a levegő, mint a világ legszennyezettebbnek tartott városainak jelentős részében. Ezeken a területeken több férfi betegszik meg a légszennyezéssel összefüggésbe hozott rosszindulatú daganatokban.
- Légszennyezés és felnőttkori asztma
- A kipufogógáz belégzése „rosszá” változtatja a „jó” HDL-koleszterint
- A légszennyezettség csökkenése továbbra is növeli a várható élettartamot az USA-ban
- A kipufogógáztól többen halnak meg, mint közlekedési balesetekben
- Az éghajlatváltozás lassítása bolygónk és betegeink érdekében
Az Atmospheric Environment című lap nemrégiben nyilvánosságra hozott online kiadásában a University of California-Irvine (UCI) és a University of Michigan szakemberei arról számolnak be, hogy Kanada ipari vidékén, Albertában nagyobb mennyiségben mutattak ki a levegőben szennyező anyagokat, köztük a rákkeltő 1,3-butadiént és benzént. Az utóbbi 10 évre vonatkozó egészségügyi statisztika azt jelzi, hogy a szennyező források közelében élő férfiak körében gyakrabban fordul elő leukaemia és non-Hodgkin-lymphoma, mint a szomszédos, kevésbé szennyezett körzetekben. Bár azt nem állítják, hogy a dokumentált légszennyezés a rosszindulatú daganatok biztos oka férfiaknál, a légszennyezés csökkentésének fontosságára hívják fel a figyelmet az ipari dolgozók és a környéken élők egészségének megóvása érdekében. A UCI vizsgálatvezető kémikusa, Isobel Simpson így fogalmaz: „Vizsgálatunk célja annak meghatározása volt, hogy a véletlenszerű látogatások során milyen földközeli koncentrációk mérhetők az egyes helyeken. Egyes karcinogének és más gázok magasabb szintjét mértük azokban a régiókban, ahol nagyobb arányban fordulnak elő olyan rákok, melyek köztudottak összefüggésbe hozhatók ezekkel a vegyi anyagokkal. Lehet vizsgálódni és megint csak vizsgálódni, de egy ponton ki kell mondani, hogy ideje javítani a helyzeten.”
Ugyanezt a véleményt fogalmazza meg a közlemény másik szerzője, Stuart Batterman, a University of Michigan környezet-egészségügyi professzora is: „A széles területen mért magas szintek egyértelműen összefüggnek a környezeti szennyezőanyag-kibocsátással. Ez egyben a nyomonkövetés és kontroll szabályozásában fennálló hiányosságok egyik bizonyítéka is.”
A kutatók véletlenszerűen 1 perces kültéri levegőmintát vettek 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben Fort Saskatchewan körzetében. Ez a vidéki régió Alberta ipari központjaként ismert, ahol nagy finomítók, vegyi üzemek és kátrányfeldolgozók működnek a BP, a Shell, a Dow és más óriáscégek tulajdonában. Minden minta vizsgálata hasonló eredményeket adott, többek között azt jelezte, hogy néhány veszélyes szerves vegyület a normális szintet akár 6000-szeresével meghaladó mennyiségben van jelen. A kutatókat is meglepte, hogy a kanadai minták bizonyos kemikáliák vonatkozásában szennyezettebbnek bizonyultak, mint a világ legszennyezettebb városainak némelyike, például Mexikó város vagy Houston-Galveston.
Simpson hozzáteszi, hogy úgy tűnik, hogy az albertai szennyezőanyag-kibocsátásért felelős cégek esetenként egyáltalán nem jelentik a szennyezést. Például az 1,3-butadién magas szintjei egyetlen üzemből származhatnak, az illető cég azonban nem jelezte ezeket az emissziókat.
A The Lancet Oncology egyez évi korábbi száma arról számolt be, hogy a szennyezőanyagok alacsony szintje is összefügghet a tüdőrák gyakoribb előfordulásával.