A koffein eltérően hat a serdült fiúkra és lányokra
Pubertás után a koffeines italok kardiovaszkuláris hatása lányoknál és fiúknál - valószínűleg hormonális és egyéb (pl. pszichoszociális) okok miatt - jelentősen különbözik.
Régóta ismert, hogy a koffein viszonylag kis mennyiségben (pl. egy doboz koffein-tartalmú szóda vagy 2 csésze kávé) felnőttekben és gyermekekben is emeli a vérnyomást, csökkenti a pulzusszámot. A különféle koffeintartalmú készítményeket a gyermekek és a serdülők is egyre gyakrabban fogyasztják, ezért hatásait már ilyen korban is érdemes vizsgálni.
A koffein eltérően hat a serdüléskoron túljutott fiatal fiúk és lányok pulzusszámára és vérnyomására– állapítja meg egy új tanulmány. Lányok esetén pedig a hatás a menstruációs cikluson belül is változik.
A 2011-2012-ben végzett kettős vak, placebo kontrollált vizsgálat során gyermekek és tinédzserek randomizált módon vagy placebót vagy koffein-tartalmú italt kaptak. Az 52 gyermek 8-9 éves volt, a 49, serdülésen átesett tinédzserek pedig 15 és 17 év közötti, a nemek aránya csaknem megegyezett (54 fiú, 47 lány). A koffein tartalmú italt kapók csoportjába találomra kiválasztott gyermekek 1 mg/testsúlykg koffeint (egy doboz 12 unciás, azaz kb. 3 decis koffeines szóda-italt), vagy ennek dupláját, 2 mg/testsúlykg koffeint kaptak. A vizsgálatban résztvevők egyéb forrásból nem jutottak koffeinhez. A kutatók a placebo, vagy a koffein-fogyasztás utáni egy órában 10 percenként mérték a résztvevők pulzusszámát és vérnyomását. A lányoknál természetesen figyelték – a nyál ösztradiol, progeszteron és tesztoszteron tartalmának méréseiből - a menstruációs ciklus fázisait is. A résztvevőknek számot adtak a nap során fogyasztott táplálékaikról és azok mennyiségéről, magatartási tüneteikről, a fizikai aktivitásukról. A pubertás stádiumának meghatározásához a Tanner-féle „pubertal scale” beosztást használták a fiatalok saját véleménye, valamint a szülők beszámolói alapján. Az eredmények egyértelműen arra utaltak, hogy a pubertás előtt a koffeinre adott válasz azonos, de a pubertás után már statisztikailag szignifikánsan különbözik a fiúk és a lányok között. A koffein mindkét adagja (az 1 mg/kg és a 2 mg/kg is) szignifikánsan csökkentette a pulzusszámot a placebóhoz képest (sorrendben P = 0,04 és P = 0,007). A pubertás utáni fiúknál a pulzusszám változása jelentősebb volt, mint a pubertás utáni lányoknál (P < 0,05). Az előzőhöz hasonlóan mindkét koffein-dózis jelentősen emelte a vérnyomást a placebóhoz képest (P = 0,009 és P < 0,0001), és a pubertás utáni fiúk esetén ez kifejezettebb volt, mint a pubertás utáni lányoknál (P < 0,05). Másrészt viszont a diasztolés vérnyomás változása a pubertás utáni lányoknál jelentősebb volt a pubertás utáni fiúkéhoz képest (P < 0,05). A már menstruáló lányok esetén a luteális fázisban (ovuláció után) szignifikánsan jobban csökkent a pulzusszám, és szignifikánsan jobban emelkedett a szisztolés és diasztolés vérnyomás, mint az ovuláció után, vagyis a folliculáris fázisban (minden összehasonlításban P ≤ 0,05).
A vizsgálatba vont gyermekek leginkább fehérbőrű, középosztálybeli, művelt családok fiataljai voltak, ezért az eredményekből nem lehet általános következtetéseket levonni. A kutatók szerint nem ismertek a fiúk és lányok koffeinre adott válaszaiban kimutatott különbségek okai, de nagyon valószínű, hogy a pubertás után megjelenő szteroid hormonok változtatják meg a koffein anyagcseréjét. Régebbi vizsgálatok szerint egyébként az ösztradiol csökkenti a koffein clearance-t, és az is lehet, hogy a koffein clearance lelassul a menstruációs ciklus posztovulácós fázisában a preovulációs fázishoz képest. A koffeinre adott válasz pubertás utáni nembeli különbségei között élettani (szteroid hormonok) vagy pszichoszociális okok is feltételezhetők.
Írásunk a következő közlemények alapján készült:
2. Pediatrics