A levegőben szálló por veszélyei
A 10 és 2,5 µm alatti aerodinamikai átmérőjű részecskéknek történő rövid kitettség hatására növekszik a kardiovaszkuláris, illetve légzési megbetegedésekből származó halálozások száma.
A levegőben lévő szálló por egészségügyi kockázata intenzíven kutatott. Az inhalábilis, azaz a bronchusokig normális légzési mód mellett belélegezhető részecskeméret-tartomány az 1 nm-től 10 μm-ig terjed. A 10 μm alatti részecsketartományt gyakran PM10-ként jelölik, ahol a PM a „particulate matter” rövidítése. Az alveolusokig is lejutó részecskék jellemző mérettartománya az 5 nm-estől az 5 μm-es átmérő. A Tisztább Levegőt Európának program 2008/50/EK EU Parlamenti Irányelv a PM 2,5-re helyezte a hangsúlyt már évekkel ezelőtt. Kína, mint a legnagyobb fejlődő ország, a világ egyik legrosszabb minőségű levegőjével rendelkezik. 2013 januárjában a sűrű szmog addig példátlan mértékű aggodalmat váltott ki a levegőben található részecskék egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban. Égetően fontossá vált a közegészségügy számára Ázsiában is a részecskék élettani hatásainak megismerése. 2013. december 31-én szisztematikusan átfésülték a PubMed, Web of Science, és China National Knowledge Infrastructure adatbázisokat, kulcsszavakként 127 nagyváros neveit használva a Kínai Népköztársaság, Hongkong, és Taiwan területéről. 1999 és 2013 között megjelent 1464 cikk közül 59 epidemiológiai tanulmány került be a meta-analízisbe.
A random és fix hatások modelljének segítségével kombinálták a becsült kockázatokat, „funnel plot” és Egger-féle teszttel kutattak publikációs hibák után, és meta-regressziót futtattak le a 10 és 2,5 µm alatti aerodinamikai átmérőjű részecskéknek (PM10 és PM2,5) való kitettség és a kialakult egészségügyi hatások közötti összefüggések tisztázására. Rövid távú hatások: a nem baleseti halálozás kombinált kockázatnövekedése, a kardiovaszkuláris megbetegedések és respiratorikus megbetegedésekből eredő halálozások 0,36%-kal és 0,42%-kal nőttek a PM10 minden 10 μg/m3 –nyi emelkedésre. A PM2,5 szint 10 μg/m3 –es növekedése 0,40%-kal növelte a teljes, nem baleseti halálozási rátát, míg 0,63%-kal emelte a kardiovaszkuláris megbetegedésekből eredő halálozások, és 0,75%-kal a respiratorikus megbetegedésekből származó halálozások arányát. A komponens-specifikus halálozás tekintetében 0,40–3,11%-os emelkedést észleltek a nikkelrészecskék számának 10 ng/m3-rel történő növekedésekor. A kórházi kezelések száma is nőtt a PM10 and PM2,5 emelkedésének hatására. A hosszú távú hatások esetében a PM10 szintjének 10 μg/m3-nyi emelkedése a halálozási kockázat 23–67% növekedésével járt. Lu, Zheng és mtsai szerint A PM10-zel és PM2,5-lel szembeni rövid távú kitettség összefüggésbe hozható a halálozások számának növekedésével, ugyanakkor a komponens-specifikus egészségügyi hatásokra, a hosszú távú hatásokra és megbetegedésekre vonatkozó következtetések levonásához a rendelkezésre álló adatok a kínai népességben nem elégségesek.
Forrás: Environmental Research