A nem-szteroid gyulladásgátlók gátolják az ovulációt
A nem-szteroid gyulladásgátlók a fiatal nőkben gátolják az ovulációt és csökkentik a progeszteronszintet, s emiatt súlyosan csökkenthet a termékenység.
Már sokan megpróbálták felhívni a figyelmet arra, hogy a vény nélkül kapható nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) megakadályozzák a petefészek follikulusainak megrepedését, a petesejt kiszabadulását és megtermékenyését. Bár ez a folyamat reverzíbilis, az NSAID-ot tartósan szedő nőket fel kell világosítani arról, hogy ha teherbe akarnak esni, abba kell hagyniuk e szerek alkalmazását. E tényeket erősítette meg Dr. Salman kis esetszámú vizsgálatának eredménye, amelyet az European League Against Rheumatism 2015-ös kongresszusán ismertetett. Munkatársaival 39 szülőképes korú nőt vontak be vizsgálatukba, akik Bagdadban egy reumatológiai rendelőben jelentkeztek enyhe hátfájás miatt.
A nőket négy csoportba osztották; az egyes csoportok napi 100 mg diclofenacot, napi kétszeri 500 mg naproxent, napi 90 mg etoricoxibot, illetve placebót kaptak.
A kezelések megkezdezése előtt minden nőn ultrahangvizsgálatot végeztek, hogy meghatározzák a domináns follikulus átmérőjét, a petefészek nagyságát és az endotél vastagságát.
Mivel a progeszteron elengedhetetlen az ovuláció bekövetkezéséhez és a megtermékenyített embrió beágyazódásához, és ismert, hogy az NSAID-ok befolyásolják a progeszteronszintet, a progeszteron szintjét is meghatározták.
A kezeléseket a nők menstuációs ciklusának 10. napján kezdték el, hogy biztosak lehessenek abban, hogy egy follikulus már készen áll a petesejt kibocsátására.
Tíz napi folyamatos kezelés után ismét ultrahangvizsgálatot végeztek, hogy felmérjék a terápia hatását.
A diclofenac csoportban a nők 75%-ában nem repedt meg a domináns follikulus, a naproxen csoportban 25%-ukban, az etoricoxib csoportban 33%-ukban, és a kontroll placebo csoportban 0%-ukban.
„Minden kontroll személy ovulált, de az NSAID-ot kapó nők közül sokkal kevesebben” – ismertette dr. Salman.
„A diclofenac csoport tagjai közül 93%-ban, és a naproxen és a etoricoxib csoportban mintegy 75%-ban nem következett be ovuláció” – tette hozzá. Ez elképesztő eredmény volt.
Az NSAID-ok 10 napos folyamatos szedése után jelentősen csökkent a progeszteronszint, és nőtt a domináns follikulus átlagos átmérője, bár ez utóbbi hatás csak a diclofenac csoportban volt szignifikáns (a placebo csoportban 0-ra csökkent az átlagos átmérő).
A meg nem repedt follikulusok gyakoribbak voltak a diclofenac, mint a naproxen csoportban (12 vs 4).
Mindhárom kezelt csoportban a nők mintegy egyharmadában funkcionális ciszta alakult ki a meg nem repedt follikulus helyén.
A kutatók a nők kb. felét rábeszélték, hogy a következő hónapban is vizsgáltassák meg magukat, hogy felmérhessék, hogy bekövetkezett-e ovuláció. Az NSAID-ok abbahagyása után a következő ciklus normálisan zajlott le, ami azt igazolta, hogy az NSAID-ok hatása reverzíbilis.
Az eredmények felvetik a lehetőségét egy újfajta fogamzásgátlónak, amelynek jobb lehet a biztonságossági profilja, mint a jelenleg használtaknak.
Forrás: Medscape