A számítógépmonitor és a szem kiszáradása
A szemeket megerőltető számítógépes munka a szemek kiszáradásához és a könny mucin tartalmának csökkenéséhez vezet, amit pótolni kell, de számos óvintézkedéssel magunk is csökkenthetjük a szem problémáit.
A könny különféle szemvédő anyagokat, például mucinokat, köztük mucin 5AC (MUC5AC)-t tartalmaz. A könny szemvédő ún. kenőanyagainak hiányában a szem kiszárad, mely jelentős panaszokkal jár és negatívan befolyásolja az életminőséget és a munkavégzést. Már régebben is felfigyeltek arra, hogy a számítógépes monitorok órákon keresztüli használata a szemek kiszáradásához vezethet, ami valószínűleg a mucinok csökkent koncentrációjával magyarázható és a Sjögren szindrómával is összefüggésbe hozható.
A feltételezést most először igazolták: a hosszasan a számítógépmonitor előtt ülő irodai dolgozók szemkiszáradásakor a könny MUC5AC tartalmának csökkenése figyelhető meg – mint azt Dr. Yuichi Uchino, a tokiói Keio Orvosi Egyetem tanársegédje a JAMA Ophthalmology 2014. június 5. számában közölte. A csökkent MUC5AC koncentráció pótlására szokásosan a hyaluronsav nátrium sóját használják 0,1%-os koncentrációban. A közlemény szerzői a kizárólag Japánban kapható – egyébként a gasztrointesztinális nyálkahártya védelemre szolgáló mucin szekretagóg – rebamipid-ot (Mucosta szemcsepp UD2%, Otsuka Pharmaceutical), és szintén a conjunctiva goblet-sejtjeit MUC5AC kiválasztásra serkentő diquafosol tetrasodium-ot (3% Diquas szemcsepp, Santen Pharmaceuticals) javasolják. Utóbbi lézerfény okozta szemsérüléseknél is használatos.
Az „Osaka Study”-nak nevezett klinikai vizsgálatba 96 (60 férfi, 36 nő) japán irodai dolgozót soroltak be önkéntességi alapon: a vállalkozó személyeknek kérdőíveket kitöltésével számoltak be arról, hogy naponta csak rövid (< 5 óra), közepes (5-7 óra), vagy hosszú ideig (>7 óra) ültek számítógépük monitora előtt. A szemészek rendszeresen a száraz szem szindrómát szintén három kategóriába sorolták: fennáll, valószínű, nincs, és ezzel párhuzamosan mindkét szemen vizsgálták a könny MUC5AC koncentrációját is. A vizsgálatra vállalkozók átlagos életkora 41,7 év volt, és átlagosan napi 8,2 órát ültek a számítógép monitorok előtt. 9 személynél (~9%) kétségtelenül megjelent a száraz szem szindróma, míg másik 55 egyénnél (~57%) csak valószínűleg alakult ki. A vitathatatlanul fennálló kiszáradt szemekből vett könnymintákban jóval kevesebb volt a MUC5AC koncentráció, mint a nem kiszáradt szemekből származókban (3,5 ng/ml vs 8,2 ng/ml, p = 0,02). Ennek megfelelően a számítógépeket naponta hosszabb ideig használóknál jobban csökkent a könny MUC5AC tartalma a rövidebb ideig számítógép előtt ülőkkel való összehasonlításban (napi 7 óra esetén 5,9 ng/ml, p = 0,049). Ugyanígy megfigyelhető volt, hogy a szemek megerőltetésének tünetei esetén alacsonyabb volt a MUC5AC koncentráció, mint a tünetek nélküli esetekben (5,1 ng/ml vs 8,2 ng/ml, p = 0,001). A vizsgálat szerzői szerint a szemek kiszáradása csak mindössze 9 esetben fordult elő, ami lényegesen kevesebb, mint a „valószínű”, vagy nem beteg eseteknél, de a kis esetszám ellenére jelzi a problémát.
Dr. Mina Massaro-Giordani (University of Pennsylvania, Philadelphia) a Medscape Medical News kérdésére azt válaszolta, hogy a számítógép-használat és a szemek kiszáradása közötti összefüggés nem véletlen, mivel a számítógép-felhasználók a normálisnál kb. egyharmaddal kevesebbet pislognak, így kevésbé kenik a szemgolyót. A monitorokat rendszeresen használóknál gyakoribbak a szemészeti tünetek, és a könny MUC5AC koncentrációjának csökkenése nem egyedüli oka a szem kiszáradásának. Tudniillik a könny egy filmet képez a szemgolyón, és ez a folyadék nyákos és olajos összetevők keveréke. A MUC5AC valóban egy gélt képző mucin, de egyéb (oldható, felszíni, transzmembrán) mucinok is közrejátszanak a szemek kiszáradásban. Sok-sok egyéb tényező is a szemek kiszáradásához vezethet, pl.: nem elegendő könny, párolgás, a szemhéjak mirigyei által termelt olajok mennyiségi változásai, ritkább pislogás, kontaktlencsék, hormonok, környezeti tényezők, bizonyos gyógyszerek. A számítógép mellett dolgozók a megfelelő szemüveg viselése mellett a számítógép ergonomikus használatával megfelelő magasságú képernyő, megfeleő szék és annak megfelelő helyzete, csillogás-védelemre, is csökkenthetik szemészeti problémáikat.
Írásunk az alábbiak alapján készült: