A tramadol ritka mellékhatása
A tramadol hidroklorid gyenge opioid fájdalomcsillapító, amelyet a világ számos helyén a nem daganatos fájdalom csillapítására is alkalmaznak, újabban azonban fény derült arra, hogy –különösen nem megfelelő dózisban- nagyon ritkán ugyan, de a hipoglikémiát okozhat.
A tramadol hidroklorid gyenge opioid fájdalomcsillapító, felhasználása az egész világon egyre szaporodik. Legújabban több spontán megfigyelés is szólt amellett, hogy növelheti a hipoglikémia kockázatát (a hipoglikémia diabeteszben szenvedőknél megemeli a halálozás esélyét. A hosszantartó és mély hipoglikémia agyhalált és fatális szíritmuszavart okozhat).
. Egy farmakovigilanciás vizsgálat során már az alkalmazás első 10 napjában megjelent a hipoglikémia, ráadásul ismert kockázati faktorok nélküli betegeknél, tehát pl. olyan betegeknél is, akik nem szenvedtek diabetes mellitusban. A tramadol hipoglikémiát okozó hatás érthető: a szernek kettős hatása van a μ opioid receptorokon, és gátolja a szerotonin-noradrenalin visszavételt is. A noradrenalin számos egyéb hatása mellett (neurotranszmitter funkció, érszűkítés, szívfrekvencia növelés) glukózt szabadít fel az energiaraktárakból. A gyógyszer óriási népszerűsége miatt szükséges volt a feltételezett hipoglikémiát okozó hatás jól szervezett klinikai vizsgálatban való ellenőrzése, és egy másik gyenge opioiddal, a kodeinnel való összevetése, mely utóbbiról viszont nem ismert a kórházi ellátást igénylő hipoglikémiás hatás.
Dr. Jean-Pascal Fournier (Jewish General Hospital, Montreal, Quebec, Kanada) és munkatárai 2014. december 8.-án számoltak be online a JAMA Internal Medicine-ben kiterjedt vizsgálatuk eredményeiről. A UK Clinical Practice Research Datalink adattárból 1998 és 2012 között – nem daganatos fájdalom miatt – 28 110 új tramadol használó beteget és 305 924 új kodein-használó beteget választottak ki, és a kórházi felvételeket nyilvántartásában megkeresték, hogy Angliában hipoglikémia miatt hány beteg került kórházba. A tramadolt és kodeint használó, összesen 334 034 beteget 11 019 kontroll beteggel hasonlították össze. Az óriási mennyiségű adatot három módon dolgozták fel: eset kontroll analízissel, kohorsz analízissel és case-crossover analízissel (saját esetek, mint kontroll). Kiemelendő, hogy a vizsgált időszakban egyébként a tramadol használata mintegy a nyolcszorosára emelkedett. A tramadol használata a kodeinhez viszonyítva megemelte a hipoglikémia miatti hospitalizációk kockázatát – mely egyébként különösen az alkalmazás megkezdése utáni első 30 napban. A hospitalizáció valószínű esélye (Odds Ratio) a tramadol vs kodein viszonylatban az eset kontrol analízis szerint 1,52 (95%CI 1,09-2,10), a gyógyszerszedés első 30 napjában 2,61 (95%CI 1,601-4,23) volt. Ezt a kohorsz és a case-crossover analízisek is igazolták: a kohorsz analízis szerint az első 30 napban az OR 3,60 (95%CI 1,56-8,34), a case-crossover analízis szerint az OR 3,80 (95%CI 2,64-5,47) volt. Tehát leginkább a használat első 30 napjában kifejezettebb a hipoglikémiát okozó hatás, és a nem diabeteszes betegeken statisztikailag szignifikáns. Szerzők hozzátették, hogy ez 10 000 betegenként csak mintegy 7 esetben, tehát igen ritkán fordul elő.
A tramadol hatásmechanizmusa állatkísérletekből jól ismert: diabeteszes patkányokban a tramadol közvetlenül csökkenti a májban a glukoneogenezist, és fokozza a glukóz perifériás felhasználását. A tramadol mindössze mérsékelt erejű fájdalomcsillapító hatása mellett több ismert mellékhatással is rendelkezik: görcsök, szerotonin-szindróma, gyógyszer-kölcsönhatások, jól ismert opioid mellékhatások, amelyekhez most a bár nagyon ritkán bekövetkező, de veszélyes hipoglikémia is társul. Egy népszerű gyógyszernél azonban ezt figyelembe kell venni, hisze a betegek hajlamosak a „szokásos” dózis önkényes megemelésére.A konvencionális teljes opioid agonisták esetén a várható mellékhatások pontosabban megjósolhatók, ha viszont ezeket tramadollal helyettesítjük – mint azt egyes modern guideline-ok javasolják – néhány előre nem látható következménnyel kell számolni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: