A tüdőgyulladás okozta halálozások csökkentése
A közösségben szerzett tüdőgyulladással kórházba került betegek halálozása alacsonyabb volt azitromicin és béta-laktám kezelés mellett, mint a doxiciklinnel kiegészített béta-laktám kezelés mellett.
- Nozokomiális pneumóniák: modern diagnosztika és terápia a kórházi ellátás különböző szintjein
- A következő generációs antibiotikumok meglepő forrása
- Capvaxive pneumococcus vakcina engedélyezése
- Közösségben szerzett tüdőgyulladás gyermek- és felnőttkorban
- Új pneumococcus vakcina felnőtteknek
- Mikrobiom kímélő antibiotikum
- Új gyógyszer húgyúti fertőzésekre és tüdőgyulladásra
Yewande Odeyemi (Mayo Clinic, Rochester, Minnesota) és munkatársai retrospektív, párosított kohorsz tanulmányt végeztek, hogy összehasonlítsák a közösségben szerzett tüdőgyulladással kórházba került, a béta-laktámokkal kombinált azitromicinnel illetve doxiciklinnel kezelt betegek halálozását. A Clinical Infectious Diseases-ben májusban online megjelent tanulmányba 8492 beteget (átlagéletkor 73 év, 54,3% férfi) vontak be, akik a béta-laktám mellé legalább 48 órán át azitromicint vagy doxiciklint kaptak.
A doxiciklinnel kezelt betegeket (n = 2671) 1:1 arányban párosították az azitromicinnel kezelt betegekkel, figyelembe véve a specifikus komorbiditásokat, a közelmúltban alkalmazott immunszuppresszívumokat és a tüdőgyulladás súlyossági indexét.
Az elsődleges kimenetel a mortalitás volt, amelyet a kórházból való elbocsátáskor, valamint a felvétel után 30 és 90 nappal értékeltek; a másodlagos kimenetel pedig a felvétel után 28 napon belül kórházban töltött napok száma.
A kórházi mortalitási arány az azitromicin csoportban szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a doxiciklin csoportban (odds arány, 0,71; P = 0,005). Az azitromicin-kezelés a doxiciklin-kezeléshez képest csökkentette a 30 napos mortalitást (kockázati arány [HR], 0,85; P = 0,041) és a 90 napos mortalitást (HR, 0,83; P = 0,005).
Az azitromicint kapó betegek esetén szignifikánsan több volt a kórházon kívül töltött napok száma, mint a doxiciklint kapóknál (korrigált becslés, 1,37; P < 0,001). Azoknál a betegeknél, akiknek nem volt szükségük intenzív osztályra való felvételre a kórházi felvétel után 24 órán belül, az azitromicin a doxiciklinnel összehasonlítva javította a 90 napos túlélést (korrigált HR, 0,85; P = 0,007).
Ez a megfigyeléses tanulmány a rendelkezésre álló korlátozott bizonyítékokkal ellentétben az azitromicin közösségben szerzett tüdőgyulladás (CAP) kezelésében való alkalmazásának potenciális előnyét sugallja.
A tanulmány áltaalánosíthatóságát korlátozza, hogy nem vizsgálta a specifikus béta-laktám antibiotikumok lehetséges hatásait. Nem értékelte a közösségben szerzett tüdőgyulladás konkrét okait sem, így nem lehetett értékelni az antibiotikumos kezelések megfelelőségét vagy az atipikus organizmusok hatását. Ezenkívül más terápiákat vagy beavatkozásokat nem vettek figyelembe, és az eredmények az összes okból származó halálozásra korlátozódtak.
Forrás:
Comparative effectiveness of azithromycin versus doxycycline in hospitalized patients with community acquired pneumonia treated with beta-lactams: A multicenter matched cohort study https://academic.oup.com/cid/advance-article-abstract/doi/10.1093/cid/ciaf252/8133936