Aszpirin szívelégtelenségben
Egy most publikált tanulmány szerint az aszpirin kis adagban (a megelőzésre is javasolt napi 75 mg-os dózisban) történő alkalmazása keringési elégtelenségben jelentősen csökkenti a mortalitást.
A rendelkezésre álló kardiológiai terápiák alkalmazásával mind több szívbeteget sikerül megmenteni a haláltól, a betegek nagy része viszont a szív teljesítményének károsodása nyomán kialakuló keringési elégtelenség miatt folyamatos kezelést igényel. Mivel ezek az érbetegek kifejezetten hajlamosak atero-trombotikus kórképekre, már korábban is fölvetődött annak a lehetősége, hogy antitrombotikus készítmények adásával próbálják ezeket a szövődményeket megelőzni.
Már korábban, több mint egy évtizede megvizsgálták, hogyan hat a warfarin és aszpirin együttes adása a vizelethajtó szedésére is szoruló, dekompenzált szívbetegek állapotára. Ez volt a Warfarin/Aspirin Study in Heart failure (WASH), melyben nyitott vizsgálati elrendezésben, de egyébként randomizáltan kezelt, szívelégtelenségben szenvedő, közel 300 betegeknek 27 hónapon keresztül adtak a szívelégtelenségben alkalmazott gyógyszerei mellé warfarint és/vagy aszpirint.
A kontroll csoport betegei, akik a megfigyelési idő során sem warfarint, sem aszpirint nem szedtek, a szívelégtelenségükre alkalmazott terápián elfogadható állapotban maradtak, miközben főleg az aszpirinnal kezelt betegek közül többeket kellett szív-és érpanaszok, elsősorban a szívelégtelenség romlása miatt fölvenni a kórházba.
A WASH vizsgálatban a résztvevők napi 300 mg aszpirint szedtek, a warfarint pedig a véralvadási mérések eredményeitől függően kapták. A tanulmány következtetése az volt,hogy az aszpirin nem biztonságos szer szívelégtelenségben szenvedőknek.
A most megjelent tanulmányban Margaret Birmingham és munkacsoportja 1476, keringési elégtelenség miatt kezelt betegnek adott kis adagban, napi 75 mg aszpirint, ami a megelőzés végett alkalmazott aszpirin protect dózisa. Volt egy kisebb csoport, amelyik nagyobb dózist szedett, sőt klopidogrelt is kapott.
A két évnél is hosszabb megfigyelésben a kis aszpirin adaggal kezelt csoport halálozása a nagyobb adagot szedő, vagy az aszpirinnal nem kezelt, kontroll betegekhez képest 42 %-kal kisebbnek bizonyult. A több aszpirint szedő betegek kórházi felvételének gyakorisága ugyan jobb lett, de a mortalitás nem javult: a kedvező hatás csak a kis aszpirin dózis esetén érvényesült.
Az ír kutatók hangsúlyozzák, hogy ezek az adatok még mindig nem adnak végleges választ arra a kérdésre, hogy szükséges-e szívelégtelenségben az aszpirin terápia és milyen dózisban, de ismét ráirányítják a figyelmet erre a fontos klinikai témára.
Forrás: American Heart Journal