Az akut COVID-19 fertőzést követő „poszt-COVID” szindróma
Az akut COVID-19-en átesett betegek sokáig elhúzódó tünetei egyre inkább egy myalgiás encephalomyelitis/krónikus fáradtság szindróma (MR/CFS) tüneteinek felelnek meg, ezért a múlt csütörtökön tartott sajtóértekezleten a MEAction szakértői csoport közös kutatásokat és megoldásokat javasolt.
Prof. Dr. Anthony Komaroff (Harvard Medical School, Brigham and Women’s Hospital, Boston, Massachusetts) elmondta, hogy a COVID-19-ot követő betegség megjósolható. Már több mint 100 évvel ezelőtt beszámolt a tudományos irodalom azokról az esetekről, amikor a jól dokumentált vírusos, bakteriális, gombás, és akár protozoás fertőzéseket is fáradság szindróma követett. Az ME/CFS szindróma lényegének meghatározása az Institute of Medicine-től származik, akik a 2015-ben adott leírás szerint a legutóbbi 6 hónapban bekövetkezett jelentős funkcionális visszaesést, a megerőltetés utáni gyengélkedést („postexertional malaise” = PEM), a tüneteknek akár egy kis megerőltetés utáni rosszabbodását (amit gyakran a „crash” /kb. összeomlás, katasztrófa/ szóval illettnek), a felfrissülés nélküli alvást, a kognitív zavarokat és/vagy az orthostatikus intoleranciát nevezték így.
Az ME/CFS-ben szenvedő betegek gyakran panaszkodnak fejfájásról, izom- és ízületi fájdalmakról, allergiákról és egyéb túlérzékenységekről. Bár legtöbbször egy kezdeti fertőzésre vezetik vissza tüneteiket, de a betegség oka gyakran nem egyértelmű, mert az igazi ok néha az első tünetek megjelenése után hónapokkal, vagy évekkel derül csak ki – mondta el Dr. Lucinda Bateman (a Bateman Home Center, Salt Lake City, Utah alapítója), aki az ME/CFS kezelésére alakult csapat vezetője is.
2020. decemberében egy nemzetközi felmérés preprint-je jelent meg, melyben 3762 COVID-fertőzésen átesett beteg hosszan elhúzódó tüneteit írták le: a betegség kezdete után 6 hónappal a betegek 78%-ában fáradtság, 72%-ában PEM, 55%-ában kognitív működési zavar (brain fog, "agyi köd") volt igazolható. A felmérés idején a betegek 45%-a csak csökkentett munkaidőben volt képest dolgozni, 22%-uk pedig képtelen volt a munkavégzésre. Dr. Bateman 12, hosszan elhúzódó COVID-os betegénél -akik ME/CFS és fibromyalgia miatt keresték fel- hasonló tendenciát észlelt. A 12 betegből 9-nél (a NASA 10 perces „lean test”-je alapján) postural orthostatikus tachycardia szindróma (POTS) állt fenn, és a betegek felénél az American College of Rheumatology 2016-os meghatározása szerint fibromyalgia volt diagnosztizálható. A betegek kb. felénél rostos neuropathiát, több mint a felénél „mast cell” aktivációs szindrómát állapítottak meg, de további vizsgálatokat is végeznek.
Dr. Komaroff ugyanakkor megjegyezte, hogy a „long-COVID” betegek gyakran panaszkodnak légszomjra, és a folyamatos anosmiára (íz- és szagérzés vesztésre), ami nem jellemző ME/CFS-ben. Korábbi adatok szerint a CFS tüneteinek kb. 10%-a különböző fertőző megbetegedések után legalább egy évig fennáll, és ha 2021 végéig 200 millióan betegednek meg COVID-19-ben, akkor 20 millió „long COVID”-ossal kell jövőre számolnunk.
A National Institutes of Health a National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) -. amely már 2017-ben is jelentősen támogatta a ME/CFS kutatásokat - 2021. február 5-én megjelent közleménye szerint a következő 4 évben 1,15 milliárd USD-t biztosít „a COVID utáni felépülési folyamat heterogenitásának kutatására és a post-akut COVID szindrómában szenvedők kezelésének kidolgozására”, és a long-COVID vizsgálatokhoz kapcsolódóan „új forrásokat biztosít a ME/CFS átfogó kutatásaihoz is”. Dr. Komaroff ezen óriási befektetés kapcsán megjegyezte, hogy szerinte a „long COVID”-ot is az agyban lejátszódó abnormalitások hozzák létre, a ME/CFS-hez hasonlóan, amelyben már bizonyították az agyi leváltozások szerepét.
A COVID-19 vagy akár más fertőzések után jelentkező - igazolt, vagy feltételezhető ME/CFS-es kezelésére megfogalmazott klinikai javaslatok szerint mindegy, hogy mi okozza, a kórképet, az szupportív kezelést igényel, minden tünetet kezelni kell, és a PEM-et lehetőleg el kell kerülni. Gyakran előfordul, hogy a betegnél számos károsodás ellenére nem lehet kimutatni a fertőzés okát, ami a „long COVID-os" betegeknél gyakran előfordul, de mivel a ME/CFS egy klinikai diagnózis, ezért, ha a betegnél a betegség kritériumai fennállnak, mindegy is, hogy mi okozta.
Forrás:
Tucker ME. COVID-19 ’long-haul’ symptoms overlap with ME/CFS. Medscape Medical News, March 26, 2021.