Az álmatlanság 2-es típusú cukorbetegséget okozhat
Egy most közzétett vizsgálat a 2-es típusú cukorbetegség 19 kockázati tényezőt azonosította. Újdonság, hogy a betegség fontos rizikófaktoraként jelölték meg az álmatlanságot.
Az International Diabetes Federation (IDF) 2019-es adatai szerint körülbelül 463 millió felnőtt cukorbeteg él világszerte, és 2015-ben a Föld felnőtt lakosságának 9%-ánál állt fenn ez a kórállapot. A kutatók az évek során számos olyan tényezőt azonosítottak, melyek fokozzák a 2-es típusú diabétesz (T2DM) kialakulásának valószínűségét. Ezek közé tartozik az alkoholfogyasztás, a napközbeni szunyókálás, a reggeli kihagyása, a szorongászavarok, bizonyos aminosavak hatása, gyulladásos tényezők és az alváshiány.
A Diabetologia című lapban nemrégiben nyilvánosságra hozott közlemény a 2-es típusú cukorbetegség 19 rizikófaktorát sorolja fel. Ezen túlmenően 21 további kockázati tényezőt elemeztek, melyekre vonatkozóan nem állt rendelkezésre elegendő tudományos bizonyíték.
A kutatócsoport a mendeli randomizáció (MR) módszerét alkalmazva fogalmazta meg következtetéseit, mely a genetikai információkat a hagyományos epidemiológiai kutatási technikákkal ötvözi. A szerzők a Diabetes Genetics Replication And Meta-analysis konzorcium adatai alapján 74.124 T2DM-beteget és 824.006 kontrollszemélyt vontak be az analízisbe, akiknek átlagéletkora 55 évnek adódott, a résztvevők 51,8%-át alkották férfiak.
Új rizikófaktorként sorolták be az inszomniát, mivel az álmatlanságban szenvedő betegek 17%-kal nagyobb valószínűséggel számíthatnak T2DM jelentkezésére, mint azok, akiknél ilyen alvásprobléma nem áll fenn.
„A napközbeni szunyókálás ugyancsak a T2DM kockázati tényezőjének tűnik, de mivel ez szoros összefüggésben áll az inszomniával, egyelőre nem egyértelmű, hogy a napközbeni alvás önmagában is a T2DM független rizikófaktorának tekinthető-e” – magyarázzák a szerzők.
Ezen túlmenően többek között az alábbi faktorok növelik a T2DM előfordulásának esélyét:
- depresszió
- dohányzás
- magas vérnyomás
- koffeinfogyasztás
- gyermekkori és/vagy felnőttkori elhízás
- testzsír aránya
- belső zsírtömeg
- négyféle telített és telítetlen zsírsav vérszintje
- a valin, a leucin és az izoleucin aminosavak vérszintje
- alanin-aminotranszferáz vérszintje
A szerzők hangsúlyozzák, hogy változatlanul az elhízás tekintendő a T2DM legfontosabb kockázati tényezőjének. Az inszomniával feltárt összefüggés részben, de nem teljesen magyarázható az obezitással. Felvethető az is, hogy a depresszió és T2DM korrelációjában – legalábbis részben – az inszomnia is szerepet játszik.
A mostani elemzés a T2DM rizikóját csökkentő tényezőkre is kitért. Ilyenként azonosították a következőket:
- alanin
- nagy sűrűségű lipoproteinek („jó” koleszterin)
- össz-koleszterin
- menarche ideje
- tesztoszteronszintek
- születési súly
- felnőttkori testmagasság
- zsírmentes testtömeg (nőknél)
- négyféle szírsav plazmaszintje
- D-vitamin
- iskolázottsági szint
A szerzők azt remélik, hogy a T2DM kockázatát fokozó és mérséklő faktorok ismeretében egyre eredményesebb prevenciós stratégiák alakíthatók ki.