Az étrendben a fogások sorrendje is számít
Egy előzetes tájékozódásra alkalmas vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy ha szénhidrátban gazdag fogás előtt zöldséget és fehérjét fogyasztunk, akkor a vércukorszint és az inzulinszint kevésbé emelkedik, mint akkor, ha előbb esszük a szénhidrátdús ételt.
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek tudják, hogy nem tesz jót, ha étkezés után a vércukorszintjük megugrik, és hogy nem önmagában a vércukorérték megugrása a baj, mert az anyagcsere-változás hosszú távon károsítja a szívet és az érrendszert is. Néhány korábbi vizsgálatban megfigyelték, hogy a szénhidrátok evése előtti zöldség- vagy fehérjefogyasztással mérsékelhető az étkezés utáni vércukor-emelkedés.
New Yorkban a Weill Cornell Medical College munkacsoportja Louis Aronne professzor vezetésével azt tanulmányozta, hogy ugyanazoknak az ételeknek más sorrendben történő fogyasztása milyen módon és mértékben változtatja meg a vércukor- és inzulinszintet. Eredményeiket a Diabetes Care legújabb száma közölte.
A kutatók hat cukorbeteg nőt és öt férfit vizsgáltak, akik átlagosan 4,8±2,4 éve álltak cukorbetegség miatt kezelés alatt: metformin terápiát kaptak. Életkoruk 54±9 év volt, testtömegindexük 32,9±5 kg/m2. A vizsgálati alanyok ugyanazokat az ételeket kapták az első vizsgálati napon, majd egy hét múlva, de más sorrendben. A diéta élesztővel készülő, fehér olasz kenyér, narancslé, csirkemell, fejessaláta és paradicsomsaláta sovány salátaöntettel, valamint vajon párolt brokkoli volt.
A résztvevőktől az első vércukorméréshez reggel, 12 órával az utolsó étkezés után vettek vért. Az első vizsgálati napon a kenyeret és a narancslét kapták a résztvevők először, majd 15 perc múlva a fehérjét, a zöldséget és zsírt. Vércukormérést evés után 30, 60 és 120 perccel végeztek. Egy héttel később az ételsort megfordították: először a fehérjét, a zöldséget és a zsírt tálalták, a szénhidrátot csak 15 perccel később. Amikor a szénhidrát előtt kapták a vizsgálati alanyok a zöldséget és a fehérjét, a vércukorszint a 30., 60. és 120. percben 29%-kal, 37%-kal, illetve 17%-kal bizonyult alacsonyabbnak ahhoz képest, amikor az ételsor a szénhidráttal indult. Az inzulinszint is szignifikánsan alacsonyabb volt, ha a résztvevők zöldséget és fehérjét fogyasztottak először.
Aronne professzor kiemelte: „ahelyett, hogy azt mondanánk betegeinknek, hogy ezt vagy azt ne egyék, mondjuk a következőt: először ezt egyék, csak aztán a másik ételt”. Egyszerűen változtassák meg a fogások sorendjét, és figyeljék, mennyi inzulinra van így szükségük. Ezzel nagy lépést tehetnek egészségük hosszú távú javítása felé.