Az ivarsejtek genetikai defektusa gyermekkori leukémiára hajlamosíthat
A kanadai Sainte-Justine Egyetemi Kórházi Központ és a Montreali Egyetem kutatói egy olyan öröklődési mechanizmust fedeztek fel, amely a gyermekeket akut limfoblasztos leukémiára (ALL) hajlamosíthatja – ez a leggyakoribb vérrák a gyermekekben.
Eredményeik szerint, amelyeket a Genome Research-ben publikáltak, egy, a spermiumban vagy a petesejtben jelenlévő genetikai defektus lehet az előfeltétele annak, hogy a betegség kialakuljon a gyermekekben.
Úgy gondolják, hogy az ALL-es gyermekek jelentős része egy ritka PRDM9 génvariánst örökölt, amely a rendellenes ivarsejtekért felelős, s ez az ő majdani gyermekeiket is hajlamosíthatja az ALL-re.
„Eredményeink szerint az ALL-re való hajlam részben örökletes. Azonban nem a klasszikus öröklődésről van szó, mivel az ivarsejt abnormális génvariánsának nem kell átadódnia a szülőről a gyermeknek ahhoz, hogy kialakuljon a betegség. Az ALL kockázatot azonban a gyermekek csak akkor adják át az ő gyermekeiknek, ha örökölték a kóros génvariánst” – magyarázta Julie Hussin, PhD jelölt, aki dr. Philip Awadalla genetikai laboratóriumában dolgozik.
A vizsgálat szerint az ALL-es gyermekek családjainak több mint háromnegyed részében megtalálható a PRDM9 gén egy atipikus formája, de a beteg gyerekeknek csak a fele örökölte a génvariánst. A genetikai defektusnak az a hatása, hogy az ivarsejtek kialakulása során szokatlan pontokon történik kromoszóma rekombináció.
Az ALL kialakulásához azonban a rendellenes ivarsejt önmagában nem elegendő. A ráksejtek proliferációjának megindítása minden esetben csak akkor következik be, ha jelen van egy második zavar is, például egy másik mutáció vagy valamilyen káros környezeti tényező.
A gyermekkori rákokkal foglalkozó vizsgálatok mindeddig csak nagyon ritkán elemezték a szülők adatait, mivel a tudósok a gyermekek, a tumoruk vagy a környezetük vizsgálatára összpontosítottak, főleg arra, hogy ezek hogyan alakultak a terhesség alatt. „Az ilyen vizsgálatoknak a szülőkkel is foglalkozniuk kell. Eredményeink igazolják, hogy milyen fontos a gyermekkori leukémia és más kora gyermekkori betegségek megértéséhez a szülők ’genetikai’ információinak ismerete” – mondta dr. Awadalla, a vizsgálat vezetője.
A vizsgálatot – ugyanilyen eredményekkel – megismételték amerikai ALL-es gyermekek egy kohorszán Memphisben, a kanadai kutatók együttműködésével.
Az akut limfoblasztos leukémia öröklődési modellje
Legalább az egyik (leukémiás vagy nem leukémiás) szülő rendellenes ivarsejteket termel és hordozza a ritka PRDM9 allélt.
Két gyermek
Mindkettőnek leukémiája van, mivel mindketten rendellenes ivarsejtből fejlődtek ki.
Egyik gyermek
- A ritka allél bekerült a genomjába
- Rendellenes ivarsejteket termel
- Gyermekeiben fokozott a leukémia kockázata
Másik gyermek
- Nem hordozza a ritka allélt
- Normális ivarsejteket termel
- Gyermekeiben nem fokozott a leukémia kockázata
Forrás: Science Daily