Az új szkizofrénia-terápia kognitív előnyei
A xanomelin/trospium-klorid adagolása jelentős kognitív javulással járt akut szkizofréniában és kognitív károsodásban szenvedő betegeknél.
William P. Horan (Bristol Myers Squibb, Boston) és munkatársai az American Journal of Psychiatry című szakfolyóiratban december 11-én online publikált tanulmányukban két 5 hetes fekvőbeteg 3. fázisú vizsgálat egyesített adatait használták fel egy új M1/M4 muskarin receptor agonista, a xanomelin/trospium monoterápia hatékonyságának értékelésére a placebóval szemben 357 akut szkizofréniában szenvedő felnőtt betegnél.
A négy kulcsfontosságú kognitív terület - végrehajtó funkció, vizuális memória, tartós figyelem és verbális felidézés/felismerés - számítógépes értékelését a szűréskor, a vizsgálat indításakor, valamint annak 3. és 5. hétében végezték el.
A kezelés rugalmas adagolást jelentett, amely 2 napig napi kétszer 50 mg/20 mg-mal kezdődött, majd a 3-7. napon napi kétszer 100 mg/20 mg-ra emelkedett, a 8. naptól pedig opcionálisan napi kétszer 125 mg/30 mg-ra is növelhető volt.
A résztvevőket kognitívan károsodottnak minősítették, ha a kiindulási teszteken egy vagy több SD-vel az egészséges normatív értékek alatt teljesítettek.
A xanomelin/trospium a placebóval szemben nem mutatott szignifikáns hatást a kognitív pontszámokra a teljes mintában. A kognitívan károsodott alcsoportban a xanomelint/trospiumot kapó betegek (n = 71) kognitív javulása 5 hét alatt szignifikánsan nagyobb volt, mint a placebót kapóké (n = 66; hatásméret 0,54; P = 0,004). A kezelt csoportban a legnagyobb javulást a verbális felismerési memória terén mutatták, és további előnyöket figyeltek meg a tartós figyelem és a végrehajtó funkciók terén.
A kezelés hatása még kifejezettebbnek mutatkozott, ha a kiindulási károsodási küszöbérték meghatározása szigorúbb volt, legalább 1,5 SD-vel az egészséges normatív értékek alatt (hatásméret, 0,8).
A kognitív javulások minimális korrelációt mutattak az összes, pozitív és negatív tünetek változásával mindkét kezelési csoportban, ami független hatásmechanizmusokra utal.
A xanomelin/trospium klinikai vizsgálatai először igazolta egy szkizofrénia kezelésére szolgáló monoterápia megismételhető kognitív előnyeit.
A vizsgálati terv akut tüneteket mutató fekvőbetegekre összpontosított, ami korlátozta annak lehetőségét, hogy a kognitív funkciók változásait elkülönítsék a tüneti változásoktól. További korlátok közé tartozott a MATRICS vizsgálati irányelvektől való eltérés, a viszonylag rövid, 5 hetes kezelési időtartam, a rövid kognitív elemzőrendszer és a funkcionális társ-mérőeszköz hiánya.
A vizsgálatot a Karuna Therapeutics, a Bristol Myers Squibb vállalat finanszírozta. A szerzők közül négyen a Bristol Myers Squibb alkalmazottai.
Forrás:
Horan WP, Sauder C, Harvey PD et al: The Impact of Xanomeline and Trospium Chloride on Cognitive Impairment in Acute Schizophrenia: Replication in Pooled Data From Two Phase 3 Trials American Journal of Psychiatry Published Online: 11 December 2024 https://doi.org/10.1176/appi.ajp.20240076