Retinából diagnosztizálható a szkizofrénia
A vizsgálattal a betegség jövőbeli lefutásának súlyossága is megjósolható.
A Biological Psychiatry folyóiratban április 26-án jelent meg a Max Planck Society kutatóinak cikke, amelyben arról a felfedezésükről számoltak be, hogy a szkizofréniában szenvedő betegek retinája eltér az egészséges személyekétől. Ezek a változások segíthetnek a pszichiátereknek felismerni, hogy kiknél lesz különösen súlyos a betegség lefolyása.
Evolúciós szempontból a retina az agyra jellemző egyedi tulajdonságokat mutat, genetikai állományuk is megegyezik - ezért az olyan betegségekben, mint a skizofrénia (amelyet genetikai változások jellemeznek) a retina könnyen hozzáférhető alternatívát jelent a kutatók számára a központi idegrendszer vizsgálatához.
A mostani kutatás során Emanuel Boudriot vezetésével a kutatók 230 szkizofrén beteg és egészséges kontrollszemély retináját vizsgálták. Fényalapú optikai koherencia tomográfiával (OCT; light-based optical coherence tomography) rögzítették a retina rétegeit, továbbá mérték egyes idegsejtek elektromos jeleit.
“Eredményeink azt mutatják, hogy a retina egyes rétegei jelentősen vékonyabbak voltak a skizofréniás betegeknél, és az elektrofiziológiai jelek számottevő elváltozásait figyelhettük meg” - nyilatkozta Florian Raabe, a tanulmány első szerzője.
A kutatóknak azt is sikerült megfigyelniük, hogy a retina elváltozásának mértéke korrelált a betegség súlyosságával, és ezek az elváltozások már tetten érhetők azoknál a betegeknél is, akiknél a genetikai rizikófaktorok nagyobb kockázatával kell számolni. Ez az összefüggés arra utal, hogy a retinában észrevehető változásokat valóban maga a betegség okozza, és nem csupán más tényezők, például a dohányzás, az elhízás vagy a cukorbetegség (amelyek általában gyakoribbak a skizofréniás betegeknél, mint a lakosság többi részénél).
A most közölt keresztmetszeti vizsgálat pillanatfelvételeket nyújt, ezért longitudinális vizsgálatokra van szükség annak megerősítésére, hogy a jelentősebb retina-elváltozásokkal rendelkező betegeknél általában súlyosabb a betegség lefolyása. Ehhez a betegeket hosszabb időn keresztül kell követni, a diagnózis felállításától kezdve. Az eredmények alapján a jövőben a retina vizsgálata már a diagnózis felállításának időpontjában segíthet a pszichiátereknek megjósolni, hogy mely betegek vannak különösen kitéve a súlyosabb betegség kockázatának, azaz mely betegek igényelnek szorosabb megfigyelést, utánkövetést.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Retina indicates severity of schizophrenia, scientists discover
Irodalmi hivatkozás:
Emanuel Boudriot et al, Signature of altered retinal microstructures and electrophysiology in schizophrenia spectrum disorders is associated with disease severity and polygenic risk, Biological Psychiatry (2024). DOI: 10.1016/j.biopsych.2024