CAR-T terápia diffúz B-sejtes limfómában
A ZUMA-7 fázis III klinikai vizsgálat eredményei szerint a standard kezelésnél jobb túlélést eredményez a CAR-T sejtes axi-cel terápia diffúz B-sejtes limfómában.
- Új bispecifikus antitest nehezen kezelhető limfómára
- Daganatba juttatott immunsejtek
- Harmadvonalbeli készítmény follikuláris limfómára
- Új készítmény diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- A CAR-T-sejtes kezelés figyelemre méltó eredményei
- Monoklonális antitest diffúz nagy B-sejtes limfóma kezelésére
- A CAR-T-kezelések a hemato-onkológiában
- Hematológiai betegségek fizikális tünetei
A New England Journal of Medicine (NEJM) folyóiratban június 5-én jelent meg a University of Texas, MD Anderson Cancer Center kutatóinak cikke, amely a fázis III. ZUMA-7 klinikai vizsgálat ígéretes eredményeiről tudósított. A vizsgálat fő megállapítása, hogy a korai relapszáló vagy refrakter diffúz nagy B-sejtes limfómával (DLBCL) diagnosztizált betegek teljes túlélése (OS; overall survival) a jelenlegi standardnak számító kemoimmunterápiás kezeléshez képest jelentősen javult akkor, ha az első vonalbeli rituximab-antraciklin alapú kemoterápiát követően második vonalbeli kezelésként axicabtagene ciloleucel (axi-cel) CAR-T terápiában részesültek. A vizsgálat eredményeit az American Society of Clinical Oncology (ASCO) 2023-as éves konferenciáján ismertette Dr. Jason Westin, a vizsgálat vezetője.
A ZUMA-7 klinikai vizsgálat eredményei részletesebben
A ZUMA-7 egy 2018. januárjában indított randomizált, multicentrikus fázis III. klinikai vizsgálat (NCT03391466), amelyben a második vonalbeli kezelésként alkalmazott axicabtagene ciloleucel (axi-cel) CAR-T terápia (Yescarta) hatásosságát és biztonságosságát értékelték DLBCL-ben szenvedő felnőtt betegeknél a standard kemoimmunterápiával szemben. A 47,2 hónapos medián utánkövetési időszak adatai szerint az axi-cel terápia statisztikailag szignifikáns mértékben javította a betegek teljes túlélését, olyannyira, hogy a medián OS-t az utánkövetési időszakban sem sikerült még pontosan meghatározni, hiszen a Yescarta karon a betegek több mint fele még életben volt. A kontroll karon a medián OS 31,1 hónap volt, míg a becsült négyéves túlélési arány az axi-cel esetében 54,6%, míg a standard kezeléssel 46% volt, ami azt jelenti, hogy a CAR-T terápiával az elhalálozási kockázat 27,4%-kal csökkent a standard kezeléssel szemben.
A vizsgálat vezetője, Dr. Jason Westin szerint a ZUMA-7 volt 30 éve az első olyan fázis III. randomizált klinikai vizsgálat, amely agresszív limfóma esetében egy kuratív jellegű kezelésnél a teljes túlélés javulását eredményezte. A magas dózisú kemoterápia és az őssejt-transzplantáció csak a betegek kis részét gyógyította meg, viszont kivétel nélkül mindenkinél mellékhatásokat váltott ki. Ezzel szemben az axi-cellel kezelt betegcsoportban az életminőség gyorsabban javult.
A B-sejtes limfómák a non-Hodgkin limfómák egyik típuscsoportját alkotják, az Egyesült Államokban diagnosztizált összes limfómás megbetegedés 85%-át teszik ki, ezen belül a diffúz nagy B-sejtes limfóma (DLBCL) a leggyakoribb, incidenciája 30 ezer fő körüli. Az axi-celt az FDA 2017-ben engedélyezte a B-sejtes limfómák bizonyos formáinak kezelésére, és hatásosságát, biztonságosságát azóta is folyamatosan értékelik klinikai vizsgálatokban. A ZUMA-7 klinikai vizsgálatban összesen 359 refrakter vagy relapszáló DLBCL-ben szenvedő olyan beteg vett részt, akiknél az első vonalbeli terápia alkalmazását követően még nem telt el egy év. A progressziómentes túlélés (PFS; progression-free survival) az axi-cellel kezelt betegeknél 14,7 hónap volt a standard terápiánál tapasztalt 3,7 hónappal szemben, a becsült négy éves PFS pedig 41,8% ill. 24,4% volt a kezelt kar javára.
Az axi-cel biztonságossági profilja megegyezett a korábbi klinikai vizsgálatokból származó mellékhatás-profillal, és a nemkívánatos események kezelhetőnek bizonyultak. A legsúlyosabb mellékhatások a betegek 6%-ánál tapasztalt grade 3 súlyosságú citokin-felszabadulási szindróma, illetve a betegek 21%-ánál megfigyelt grade 3 vagy súlyosabb neurológiai események voltak.
Westin szerint a vizsgálat eredményei úttörőnek számítanak, mivel most először bizonyosodott be, hogy egy CAR-T terápia hatására valamilyen daganatos betegségben a betegek tovább éltek a standard kezeléshez képest. Ezért már most zajlik egy új vizsgálat, a ZUMA-23 betegeinek beléptetése, amelyben az axi-cel terápiát első vonalbeli kezelésként alkalmazzák majd.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Survival with Axicabtagene Ciloleucel in Large B-Cell Lymphoma
Irodalmi hivatkozás:
Jason R. Westin et al, Survival with Axicabtagene Ciloleucel in Large B-Cell Lymphoma, New England Journal of Medicine (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2301665