D-vitamin-szint és tanulási zavarok
A tanulási zavarok előfordulási esélye nagyobb a január és március közötti időszakban fogant gyermekek körében – elképzelhető, hogy az anya D-vitamin hiánya miatt.
Az American Journal of Epidemiology című lapban nyilvánosságra hozott vizsgálatukban azt találták, hogy a január és március között fogant gyermekek 8,9 százalékánál jelentkezett tanulási zavar, míg a július és szeptember között fogantak 7,6 százalékánál.
A fenti tanulási zavarbeli különbségeket az autizmus, az intellektuális nehézségek és egyéb pl. diszlexiás problémák okozták, a tanulási zavarok egyéb okai (pl. látás- és hallásproblémák) és a testi betegségek tekintetében nem mutatkoztak szezonális különbségek.
Bár a szerzők ebben a vizsgálatban nem mérték a D-vitamin-szinteket, mégis úgy vélik, hogy „ez lehet a legvalószínűbb magyarázata az észlelt trendeknek”.
A terhesség első három hónapja fontos időszak a magzati agy fejlődése szempontjából.
Az északi féltekén a januártól márciusig terjedő időszakban nem éri a várandósokat elegendő napfény ahhoz, hogy megfelelő mennyiségben termelődjön szervezetükben D-vitamin. A korábbi tapasztalatok azt jelzik, hogy a D-vitamin hiánya zavart okoz az agy fejlődésében. Ha ez lehet a tanulási zavarbeli különbségek oka, akkor a terhesség alatti D-vitamin pótlással megelőzhetjük a tanulási zavarok egy részét.
A vizsgálatba bevont gyermekek annak a 2012-es irányelvnek a nyilvánosságra hozatala előtt születtek, mely minden várandós számára D-vitamin-pótlást javasol olyan kórállapotok prevenciója céljából, mint például a rachitis. „Fontos, hogy a várandósok szedjenek D-vitamint is tartalmazó étrendkiegészítőket, és ezt a terhesség folyamán a lehető leghamarább kezdjék el szedni, ideálisan már a terhesség tervezésének idején” – hangsúlyozza Jill Pell professzor, az Institute of Health and Wellbeing igazgatója.
A kutatók a Skóciában rutin módon regisztrált egészségi és oktatási adatokat állították párhuzamba annak érdekében, hogy több mint 800 000 skót iskolás gyermek adatait elemezzék a 2006 és 2011 közötti időszakra vonatkozóan.
Gordon Smith, Cambridge Egyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikájának professzora hasonlóképp nyilatkozik: „Bár a jelen vizsgálatban nem mérték direkt módon a D-vitamin-szinteket, talán továbbra is ez a legésszerűbb magyarázat az észlelt trendekre. Ez még inkább aláhúzza annak fontosságát, hogy az egészségügyi dolgozók D-vitamin-pótlást javasoljanak a terhességet tervező, illetve várandós nőknek.”
A szerzők megjegyzik, hogy a koraterhességben előforduló influenza fokozott kockázata is befolyásolhatja az észlelt statisztikai variabilitást, mivel éppen a január és március közötti periódusra esik az influenzaszezon csúcsa.