Dapagliflozin cukorbetegség megelőzésre?
A dapagliflozin krónikus vesebetegségben és szívelégtelenségben szenvedő betegeknél csökkentette az újonnan kialakuló 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
A The Lancet Diabetes and Endocrinology című folyóiratban Dr. Hiddo Heerspink (University of Groningen, Hollandia) és munkatársai a multicentrikus DAPA-CKD és DAPA-HF 3. fázisú, randomizált, placebo-kontrollos vizsgálatok eredményeiről számoltak be. A két vizsgálatban azt kutatták, befolyásolja-e a dapagliflozin a krónikus vesebetegségben (CKD) és szívelégtelenségben (HF) szenvedő betegeknél a diabetes kialakulásának kockázatát? A vizsgálatba vont résztvevők anamnézisében nem szerepelt cukorbetegség, és a HbA1c-értékük a kiinduláskor kevesebb, mint 6,5%-nál (48 mmol/mol) kevesebb volt.
Mindkét vizsgálatban előre meghatározott feltáró végpont volt az újonnan kialakuló 2-es típusú cukorbetegség.
Összesen 4003 résztvevő (34,9% a DAPA-CKD-ben és 65,1% a DAPA-HF-ben) szerepelt. A résztvevők átlagéletkora 63 év volt; 73%-uk volt a férfi; 65%-uk kaukázusi, és 29%-uk ázsiai. A medián 21,2 hónapos követési idő alatt a placebo-csoportban a betegek 6,3%-ánál (eseményarány: 3,9/100 betegév) és a dapagliflozint szedők 4,3%-ánál (2,6/100 betegév) alakult ki 2-es típusú cukorbetegség (kockázati arány, 0,67). Nem volt heterogenitás a vizsgálatok között, és nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a dapagliflozin hatása előre meghatározott alcsoportokban –nem, életkor, glikémiás állapot, BMI, glomeruláris filtrációs ráta, szisztolés vérnyomás és kiindulási kardiovaszkuláris gyógyszerhasználat szerint– különbözött volna. Azon résztvevők 90%-ánál, akiknél 2-es típusú cukorbetegség alakult ki, a kiinduláskor prediabetest regisztráltak (HbA1c 5,7-6,4%). A 12 hónapos követés során nem észleltek változást a résztvevők átlagos HbA1c értékében (placebo-korrigált változás a dapagliflozin csoportban -0,01%/-0,1 mmol/mol).
A két vizsgálat összesített elemzése kimutatta, hogy krónikus vesebetegségben) és szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a dapagliflozin csökkentette az újonnan kialakuló 2-es típusú cukorbetegség előfordulását anélkül, hogy csökkentette volna a HbA1c-t. A szerzők szerint az a tény, hogy a dapagliflozin nem csökkentette a HbA1c-szintet, „a dapagliflozinnak a cukorbetegség patogenezisére gyakorolt közvetlen jótékony hatását, például a béta-sejtek működésének vagy az inzulinérzékenység javulását támasztja alá”, de hangsúlyozzák, hogy további kutatásra van szükség annak kiderítésére, hogy például a CKD-ben vagy szívelégtelenségben nem szenvedő, illetve prediabeteses betegeknél a dapagliflozin képes-e megakadályozni a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Dr. Alice YY Cheng (University of Toronto) szerkesztői kommentárjában kiemeli, hogy sok CKD-ben vagy szívelégtelenségben szenvedő embernek van prediabetese, ezért körükben lenne a legfontosabb minden diabetes kialakulását csökkentő gyógymódnak. Fontosnak tartja, a dapagliflozin mellett kevesebb volt az újonnan fellépő 2-es típusú cukorbetegség, ami különösen annak fényében érdekes, mivel nem volt különbség a dapagliflozin és a placebo csoport között a HbA1c-értékekben, és a résztvevők közel 30%-ának volt alacsony az eGFR-értéke, ami korlátozza a dapagliflozin glükóz-csökkentő hatását.
Bár a végeredmény szempontjából nem lényeges, de tisztázásra szorul, hogy a prediabetes diabetesbe történő progressziójának csökkenése valódi megelőzés, vagyis megváltoztatja a cukorbetegség patofiziológiáját, vagy inkább az antihiperglikémiás terápia elfedő hatásának következménye. Eddig is számos indokolta az SGLT2-t krónikus veseelégtelenségben vagy szívelégtelenségben történő alkalmazását, a jelen vizsgálat további örvendetes indokkal bővítette az eddigi indikációk sorát.
A tanulmányt az AstraZeneca finanszírozta. A vizsgálat résztvevői is anyagi juttatásban részesültek a cégtől.
Forrás:
Forrás: https://bit.ly/3se66BD and https://bit.ly/3sc4Lva The Lancet Diabetes and Endocrinology, online November 29, 2021.