Diabetes mellett nem gyakoribb a COVID-19
Egyre több megnyugtató tény - köztük két mostani kutatás is - jelzi, hogy az 1-es típusú diabetes fennállása esetén átlagosan nem nagyobb a COVID-19 fertőzés kockázata az átlagnépességben mért kockázathoz képest.
A Diabetes Care 2020. októberi számában megjelent két retrospektív, az 1-es típusú diabetes és a COVID-19 kapcsolatáról szóló tanulmány is alátámasztja ezt az állítást. Az egyik, Dr. Roman Vangoitsenhoven (University Hospitals Leuven, Belgium) és munkatársai által végzett vizsgálatban a pándémia első három hónapjában Belgiumban nem találtak bizonyítékot arra, hogy több lett volna a COVID-19 miatti kórházi felvétel az 1-es típusú diabetesben szenvedők körében. Az amerikai Dr. Maria Vamvini (Joslin Diabetes Center, Boston, Massachusetts) és munkatársai pedig azt mutatták ki, hogy az életkor és a glikémiás kontroll nem különbözött szignifikánsan a COVID-19 miatt kórházban került 1-es típusú diabeteseknél az egyéb okok miatt kórházban fekvő betegekétől. Az UKBiobank és a T1D Exchange vizsgálat korábbi megfigyelései is ezeket támasztják alá (Tucker, 2020. május 20).
Mindent összevetve tehát elmondható, hogy bár a COVID-19-ben való elhalálozás kockázata magasabb az 1-es típusú diabetesben szenvedőknél, de az emelkedett kockázat leginkább csak a kiemelkedően sérülékeny betegeket érinti – mondta el Dr. Catarina Limbert (University Center of Central Lisbon and Hospital Dona Estefania, Lisszabon, Portugália) a(z) European Association for the Study of Diabetes (EASD) évenkénti (idén virtuális) találkozóján. E sérülékeny betegek hemoglobin A1c szintjük 10%-nál magasabb, 50 év fölöttiek, és hosszú ideje diabetesek, ők nehezebben élik túl a a vírusfertőzés súlyos és aggresszív formáit. A kontrollált vércukorszint viszont jó jel, védelmet jelent a súlyos fertőzés ellen.
Dr. Daniel Drucker (Mount Sinai Hospital, Toronto, Kanada) ― az EASD sajtótájékoztatón ismételten kiemelte a vércukor normál tartományban való tartásának fontosságát és azt, hogy a diabetesesek is tartsák be a mindenki számára érvényes védekezési – a szociális távolságtartást, a személyes higiénét, a kézmosást és a maszk viselését. A beteg írja összes a gyógyszereit papíron és a telefonján is. Ezen kívül:
- Gondoskodjon gyógyszerei, próbacsíkjai és a vércukor folyamatos ellenőrzéséhez szükséges eszközök utánpótlásáról.
- Ne hanyagolja el a testedzéseket, a diétát, a vércukor- és a vérnyomás ellenőrzését.
- Használjon telemedicinát az egészségüggyel való kapcsolattartásra.
- Tartsa megfelelő szinten a folyadékbevitelt, a testedzéseket, a vércukor és a keton ellenőrzéseket.
A belga vizsgálatban 2336 T1D beteget követtek: 2020. április 30-ig az összes beteg 0,21%-a (n=5) került COVID-19 miatt kórházba, míg az általános népességből 0,17% (n=15,239)(P=0,76). Ugyanebben az időszakban 127 T1D beteg került kórházba a COVID-19-en kívüli diagnózissal, pl. rossz glikémiás kontroll (22%), diabeteses ketoacidózis (8%), megtervezett műtét (21%), diabeteses láb-problémák miatt (5%), vagy éppen szülés okán (5%). A nem COVID-19 miatti kórházi felvételek jelentősen meghaladták a COVID-19-cel összefüggő hospitalizációk számát. Óvatossággal kell tehát kezelni az 1-es típusú diabeteses betegeknek a COVID-19 fertőzés során észlelt kimenetelét, mert könnyen túlértékelhetjük a COVID-19 hatását.
A glukóz kontroll azonos a COVID-19 miatt, vagy más miatt kezelt betegeknél
A jóval kisebb retrospektív bostoni vizsgálatba az 1-es típusú diabeteseses betegek közül 7-en COVID miatt, 28-an pedig egyéb okokból kerültek kórházba. A két csoport testsúlya a kórházi felvétel megelőzően nem különbözött és a glikémiás kontrolljuk eléréséhez is azonos mennyiségű inzulin-dózisokra volt szükségük. A COVID-osoknál 1 esetben, a nem COVID-osoknál 2 esetben alakult ki diabeteses ketoacidózis (DKA). A résztvevők mindkét csoportjában számos diabetesszel összefüggő komplikáció állt fenn: mindkét csoport betegeinek több mint fele nefropátiás volt, mindkét csoport betegeinek 14%-a szervtranszplantáció miatt immunszuppresszív kezelésben részesült. Két COVID-os beteg került intenzívre, mindkettő életben maradt, a nem COVID-osok közül négyen kerültek intenzívre, közülük ketten haltak meg. A két csoport betegei figyelemre méltóan megegyeztek életkoruk és glikémiás kontroljuk szerint, és minden beteg diabetese régóta ismert volt, bár a COVID-os csoportban több afro-amerikai volt (4 vs 2), mint azt más retrospektív vizsgálatokban is látták. Minden betegnek régebben ismert diabetese volt – ellentétben a T1D Exchange vizsgálat betegeivel (Ebekozien), ahol a betegek 15%-ának újkeletű diabetese volt. Míg a bostoni vizsgálatban a COVID-os betegek közül 1 betegnél (14%) alakult ki DKA, a T1D Exchange vizsgálatban ez az arány (az igazolt és a valószínű) COVID-os betegek között 30% volt. Vamvini és munkatársai ezt azzal hozzák összefüggésbe, hogy míg vizsgálatukban a betegek átlag életkora 52 év, addig a T1D Exchange vizsgálatban 21 év volt.
Források: