A férfiak sérülékenyebbek a COVID-19-cel szemben
A COVID-19 világjárvány jelentős különbséggel érinti a két nemet, de nem tudjuk, hogy a férfiak miért jóval sérülékenyebbek a nőknél a fertőzéssel szemben.
- COVID-19 prognózisa diabetesben
- A COVID-19 a vesét is megtámadja
- A gyermekek és felnőttek COVID-19 fertőzésének különbségei
- COVID-19-gyorsteszt: eredmény 15 percen belül
- A koronavírus-járvány lassításának kulcsa a tesztelés lehet
- A Covid-19-betegség első térképe
- Covid-19: mi a szuperterjesztők szerepe?
- Az új koronavírus elleni gyógymódok keresése
- A COVID-19 és a Föld egészsége
- Karantén és fizikai távolságtartás
- Kardiopulmonális újraélesztés a COVID-19 járványban
Természetesen rögtön a nemi hormonok szerepére gondolunk, arra, hogy az ösztrogén védheti a nőket a SARS-CoV-2-el szemben, míg az androgének rontják a férfiak esélyeit. Egy olaszországi vizsgálat az androgén-elméletet támasztja alá, ugyanis azt találták, hogy az androgén-deprivációval (ADT) kezelt prosztatarákos betegek kevésbé fertőződnek meg a COVID-19-cel és kevesebben is halnak meg a fertőzésben, mint más daganatos betegek.
Az adatok szerint az androgének valamilyen módon még virulensebbé teszik a vírust, és így a fertőzés a férfiak esetében súlyosabb formában jelentkezik. A kutatók ezért feltételezik, hogy az ADT kezelés bizonyos védelmet nyújthat a COVID-19-el szemben.
A tanulmány 2020. május 7-én jelent meg online az Annals of Oncology-ban. A kutatók a fertőzéssel súlyosan érintett Veneto tartomány 68 kórházának adataiból 9280 igazolt SARS-CoV-2 fertőzött beteg, 4748 nő és 4532 férfi adatait elemezték. Ebben a régióban a fertőzöttek körében kissé több volt a nő, mint a férfi (56% vs 44%), viszont a férfiak tünetei sokkal súlyosabbak voltak: a férfiak 60%-át, a nők 40%-át kellett kórházban ápolni, és a férfiak 78%, a nők 22%-ánál volt szükség intenzív ápolásra, és jóval több férfi halt meg, mint nő (62% vs 38%).
A kutatók arra is kíváncsiak voltak, hogy Veneto tartomány daganatos betegeit jobban sújtja-e a pandémia. Azt tapasztalták, hogy a rákos férfiaknál csaknem kétszer magasabb volt a fertőződés kockázata, mint azoknál, akiknek nem volt daganatos megbetegedésük (P<0,0001). Amennyiben csak a prosztatarákos betegekre koncentráltak, kiderült, hogy a tartomány prosztata rákos betegei közül 5273-an részesülnek androgén-deprivációs terápiában, és közülük csak négyen fertőződtek meg a SARS-CoV-2-vel, és egyikük sem halt meg. Az ADT kezelésben nem részesülő 37.161 prosztatarákos beteg közülük 114-en betegedtek meg COVID-19-ben, és 18-an bele is haltak a fertőzésbe. A Veneto tartományban élő további (nem prosztatarákos) daganatos betegek száma 79.661, közülük 312 beteg kapta el a fertőzést és 57 halt meg.
A tanulmány vezetője, Dr. Andrea Alimonti (Universitá della Svizzera Italiana in Lugano, Svájc) elmondta, hogy ez az első közlemény, ami az ADT és a COVID-19 kapcsolatával foglalkozik. „Az ADT-ben részesülő betegeknél jelentősen, a negyedére csökken a COVID-19 fertőzés kockázata az ADT-ben nem részesülő betegekhez képest. Még nagyobb a különbség (a kockázat az ötödére csökken), ha az ADT-t kapó prosztatarákos betegeket az egyéb daganatos betegekkel hasonlítjuk össze. Az a hipotézis merült fel a kutatókban, hogy mint azt a férfiakban látjuk, az androgének elősegítik a koronavírus fertőzést, és növelik a tünetek súlyosságát. Dr. Richard Martin (klinikai epidemiológus, University of Bristol, UK) szerint az adatok igen érdekesek és hipotézist generálnak, de független, nagy népességi vizsgálat lenne szükséges – a SARS-CoV-2 fontos kockázati faktoraival is számoló – megfelelő statisztikai feldolgozással. Az olasz vizsgálat nem tartalmazta a SARS-CoV-2 fontos kockázati faktorait, mint pl. az életkor, a BMI, a kardiometabolikus helyzet, stb. Ráadásul az ADT-t kapó betegek jobban izolálják magukat, ezét ritkábban találkoznak a fertőzéssel.
Mi az androgének és a vírus közötti kölcsönhatás alapja?
Alimenti szerint a következő: a koronavírus tüskéje (S, spike) az emberi sejt TMPRSS2 ACE2 és S proteinjéhez kötődik. A TMPRSS2 a II típusú transzmembrán szerin proteázok fehérjecsaládjába tartozik, ami számos folyamatban, a rákban és a vírusfertőzésekben is szerepet játszik. Ráadásul a TMPRSS2 egy androgének által szabályozott gén, mely prosztatarákban upregulálódik és elősegíti a daganat progresszióját. Ugyanaz az androgén-receptor szabályozza a TMPRSS2 expressziót a prosztatán kívül is, pl. a tüdőben. Mivel az ADT csökkenti a TMPRSS2 szinteket, ezért elképzelhető, hogy az androgén antagonisták gátolják a SARS-CoV-2 fertőzés kialakulását, vagy legalább is csökkentik annak súlyosságát. Az azonban az elmélet helytállósága esetén is kérdés, hogy az ADT kezelés a nem prosztatarákos, a COVID-19 fertőzésre magas kockázattal rendelkező férfiaknál megakadályozza-e a fertőzést, illetve a már fertőződött férfiaknál csökkentheti-e a betegség súlyosságát. Mivel az androgén-receptor antagonisták hatása reverzibilis, SARS-CoV-2 fertőzésben átmenetileg (pl. egy hónapon át) lehetne adni a mellékhatások kockázatának csökkentésével.
Esetleg az ösztrogének védenek?
Egy másik elmélet szerint súlyos COVID-19 esetben esetleg az ösztrogén nyújthat védelmet, aminek dr. Sharon Nachman (Stony Brook University, New York) szerint jelentős immunhatásai is vannak. Dr. Antonio Gasparis sebészprofesszorral együtt erre alapozva azt vizsgálják, hogy a COVID-19-ben szenvedő betegeken haszonnal alkalmazható-e a transzdermális ösztrogéntapasz. A posztmenopauzális nőknél használatos, biztonsággal alkalmazható ösztradiol tapaszt (Climara, Bayer) egy hétig alkalmazva azt kutatják, hogy a standard kezeléshez képest csökkenti-e a COVID-19 fertőzött férfiak és nők intubációs szükségletét. A tapasz eltávolítása utáni 45 napon keresztül figyelik, hogy csökkentette-e a tüneteket, és ha igen, melyik betegeknél.
Források: