„Diétás” italok és betegségkockázat
Egy új vizsgálat szerint a mesterséges édesítőszerekkel készült italok fogyasztása nőknél emeli az ischaemiás stroke, a koronária megbetegedések és a bármely okból történő halálozás kockázatát.
A Women’s Health Initiative megfigyeléses vizsgálat adatai alapján a halálos és nem halálos stroke-ok száma 23%-kal magasabb azoknál a nőknél, akik saját bevallásuk szerint 2, vagy több diétás italt isznak meg naponta, azokhoz képest, akik ennél kevesebbet, vagy egyet sem fogyasztanak. Egy szintén mostanában közölt tanulmány szerint a legtöbb ilyen italt fogyasztóknál akár 81%-kal is emelkedhet a kis artériák elzáródásos betegségeinek száma.
Már 2017-ben a Framingham Heart Study Offspring Cohort 4400 résztvevő adatai alapján kimutatták, hogy a nagy mennyiségű mesterséges édesítőt használók között emelkedik a demencia, és a kardiovaszkuláris események (köztük a stroke) kockázata (Pase). Más vizsgálatok vegyes eredményekre jutottak.
Dr. Yasmin Mossavar-Rahmani (Albert Einstein College of Medicine, New York City) és munkatársai a Stroke folyóiratban megjelent közleményükben a Women Health Initiative-ben szereplő 81.714 (50 és 79 év közötti ) nő által kitöltött kérdőíveket értékeltek. Kategóriákba sorolták a résztvevőket a mesterséges édesítőt tartalmazó dobozos italok (pl. Diet Cola) fogyasztása szerint (a soha nem fogyasztóktól a napi 6 dobozt fogyasztókig). A legtöbb asszony (64%) soha, vagy csak ritkán ivott ilyen italokat, 5%-uk viszont legalább 2, vagy több ilyen italt fogyasztott naponta. A többet fogyasztók fiatalabbak, képzettebbek és magasabb jövedelműek voltak, viszont ritkábban edzettek, túlsúlyosak, vagy obesek voltak, és többüknek volt már stroke-ja. A résztvevőket kb. 12 évig követték, és a Cox regressziós analízishez számos egyéb jellemzőjüket is figyelembe vették: etnikum, képzettség, diabetes, kardiovaszkuláris betegségek, magasvérnyomás, dohányzás, alkohol, fizikai aktivitás, étkezés.
A mesterséges édesítőket tartalmazó italokat (ASB) a legnagyobb arányban fogyasztóknál 23%-kal magasabb volt a fatális és nem fatális stroke-ok kockázata a legkevesebbet fogyasztókhoz képest (HR: 1,23, 95%CI 1,02-1,47). Az ischaemiás stroke kockázata 31%-kal (HR: 1,31, 95%CI 1,06-1,63), koronária betegség kockázata 29%-kal (HR: 1,29, 95%CI 1,11-1,51) a bármely okból bekövetkező mortalitás 16%-kal volt magasabb (HR: 1,16, 95%CI 1,07-1,26). Összesen 2838 halálos és nem halálos stroke, 3618 koronária-elváltozás és 15.005 halál következett be. A vérzéses stroke-ok aránya közel azonos volt az ASB-ket fogyasztók és nem fogyasztók között. Figyelemre méltó, hogy a 30 fölötti BMI, és a nagy mennyiségű ASB fogyasztás minden betegség kockázatát emeli, kivéve a vérzéses stroke-ét. Minden egyéb kovariánst figyelembe véve a kis artériák elzáródásának (SAO) kockázata még magasabb, HR: 1,81 (95%CI 1,18-2,80). A magas vérnyomás láthatóan nem befolyásolta a SAO-k számát: a nagy fogyasztó hipertóniásoknál HR: 2,38 (95CI1,25-4,55) volt, míg a nagy fogyasztó nem hipertóniásoknál csaknem azonos volt a kockázat (HR: 2,45, 95%CI 1,09-5,50).
Az ASB-ket naponta nagy mennyiségben fogyasztóknál az ischaemiás stroke kockázata csak a 30kg/m² fölötti BMI-vel rendelkezőknél emelkedett (HR: 2,03, 95%Ci 1,38-2,98). A nagy fogyasztással a bármely okból bekövetkező halálozás is növekedett - de csak a 30kg/m² alatti BMI érték mellett. A kutatók megfigyelése szerint a nagy fogyasztó afro-amerikai nőknél – az egyéb etnikumokhoz képest - még magasabb az ischaemiás stroke kockázata (HR: 3,93, 95%CI 1,87-8,26). Ezeknél az asszonyoknál az összes (halálos és nem halálos) stroke kockázata (P=0,0006), és az ischaemiás stroke kockázata is szignifikánsan magasabb P=0,002. Ennek okát nem ismerjük, de az afro-amerikai nőknél kétszer nagyobb a stroke-os halálozás kockázata a fehérekhez képest, igaz, hogy több közöttük a diabeteses, a magasvérnyomásos, a dohányos, de genetikai faktorok is szerepet játszhatnak az észlelt etnikai különbségekben.
Dr. Hannah Gardener (Columbia University, New York) szerkesztőségi közleményében megállapítja, hogy a kalóriaszegény, mesterséges édesítőszerekkel készített italok negatív hatásainak bizonyítékai egyre szaporodnak. A sok ASB-t fogyasztóknál több a stroke, de csak az obesek között, normál BMI mellett nem. Ezzel ellentétben a sok ASB-t fogyasztók körében több az összes halálozás a normál, vagy túlsúlyos egyének között, de nem az obesek között. Fontos, hogy a cukorral édesített italok helyett az emberek vizet és ne mesterségesen édesített italokat fogyasszanak, mindaddig, amíg a mesterséges édesítőszerek előnyei be nem bizonyosodnak.
Forrás:
1. Medscape Medical News > Neurology News
2. Stroke
3. Stroke
4. Stroke