Az édesítőszerek veszélyei
A Framingham Heart tanulmány két újabb elemzése kérdőjelezte meg az édes italok biztonságosságát. Főleg a mesterséges édesítőszerrel készült üdítők okozhatnak egészségügyi problémákat.
A diétás italokkal szembeni aggályok nem új keletűek. Korábbi tanulmányok is kimutatták a kapcsolatot az édesítőszerrel készült italok, valamint a metabolikus szindróma és a 2-es típusú diabétesz megemelkedett aránya között.
A feltevést, hogy az édesítőszerek étvágyfokozó hatással rendelkeznek, ami végül súlygyarapodáshoz vezet, állatkísérletek eredményei is igazolták. Ennek során a mesterséges édesítőszerrel táplált patkányok gyorsabban híztak, mint azok, amelyek táplálékát nem ízesítették ilyen szerekkel. Az újabb vizsgálatok szerint a mesterséges édesítőszerek kapcsolatban vannak a bélflóra változásával és a glükózintolerancia kialakulásával.
A kapcsolat azzal magyarázható, hogy a metabolikus szindrómában, illetve 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek az egészségtudatosság jegyében gyakrabban isznak diétás italokat (habár sok táplálkozástudományi szakember szerint inkább vizet kellene inniuk). A kérdést, hogy van-e ok-okozati összefüggés, a Matthew Pase (Boston University School of Medicine) által vezetett kutatócsoportnak egyelőre nem sikerült teljes mértékben tisztáznia.
Az első tanulmányban 2888-an vettek részt, akik 45 évesnél idősebbek voltak (átlag életkor 62 év). A következő 7 évben 97 fő szenvedett el stroke-ot, közülük 82-en iszkémiás stroke-ot. Azoknál, akik a tanulmány elején feltett kérdések szerint hetente egynél több diétás üdítőt fogyasztanak, majdnem háromszor olyan gyakran fordult elő iszkémiás stroke, mint azoknál, akik nem ittak ilyen italokat. A természetes cukrot tartalmazó üdítők esetében nem találtak ilyen összefüggést. Pase azonban hangsúlyozza, hogy a résztvevők ritkábban ittak cukortartalmú édes italokat, mint diétásakat.
A tanulmányban további 1484 főt is nyomon követtek, akik 60 évesnél idősebbek voltak (átlag életkor 69 év). Közülük 81-nél diagnosztizáltak a következő 7 év során demenciát (ebből 63 esetben Alzheimer-kórt). Azoknál, akik rendszeresen fogyasztottak mesterséges édesítőszerrel készült italokat, itt is magasabb volt a kockázat. A természetes cukrot tartalmazó italoknál ez esetben sem találtak összefüggést.
Egy második vizsgálatban Pase és kollégái a Farmingham Heart tanulmány 4276 résztvevőjének neurofiziológiás vizsgálati eredményeit, valamint 3846 résztvevő MRI eredményét az édes italok fogyasztásának figyelembe vételével elemezték. Az eredmények alapján a kutatók azt állapították meg, hogy a cukortartalmú üdítők gyakoribb fogyasztása (napi 2 vagy több ital) kapcsolatban áll az agy teljes volumenének csökkenésével, és a memóriatesztekben elért gyengébb eredményekkel. Az édes italokat fogyasztóknál idő előtti öregedés tapasztalható: az agytérfogat az 1,6-2 évvel, a memóriateszt eredményei az 5,8-11 évvel idősebbek állapotának felel meg. E második tanulmánynak azonban relatív alacsony bizonyító ereje van. Hiányzik az időfaktor, ami igazolhatná, hogy egy bizonyos magatartás az évek múlásával egy bizonyos sorrendet követ.
Forrás: aerzteblatt.de