Fibromialgiás fájdalmon is segít a mozgás
Fibromialgiában a testedzés aktiválja a fájdalom modulációjával kapcsolatos agyi központokat, és hatásos kezelés lehet.
„Az akut testgyakorlás átmenetileg csökkentette a centrálisan mediált fájdalmat” – mondta dr. Laura Ellingson, PhD, az Iowa Állami Egyetem (Ames) kineziológiai tanársegédje az American Pain Society (APS) 34. éves találkozóján .
A fibromialgia komplex és nagyrészt megmagyarázatlan betegség, de egyik fő tünete a fájdalom moduláció rendellenessége. Ha megértjük, hogy hogyan zajlik ez a moduláció a központi idegrendszerben, akkor többet tudhatunk meg az állapot okáról.
Egyes korábbi vizsgálatok azt mutatták ki, hogy testedzés után csökken a fájdalomérzékenység, míg mások semmilyen hatást nem találtak, sőt akár a fájdalom fokozódását.
Ebben a vizsgálatban funkcionális MRI-vel tanulmányozták a testedzés fájdalom csökkentő hatását 12 fibromialgiás nőben. A nők átlagos életkora 39,5 év volt, és egy fibromialgia kérdőív (Fibromyalgia Impact Questionnaire) kitöltésekor átlagos fájdalompontszámuka 10-tól 100-ig terjedő skálán 52,9 volt.
A nők 25 percen át mérsékelt intenzitással bicikliztek egy szobabiciklin, s ezután, valamint egy héttel később, nyugalmat követően fájdalomérzetüket képalkotó vizsgálattal tesztelték.
A képalkotás alatt bal tenyerüket fájdalmas hőingerekkel ingerelték (44°C, 46°C és 48°C), s a betegek értékelték az ingerek intenzitását és kellemetlenségét.
Mind az intenzitást, mind a kellemetlenséget 2 ponttal kevesebbre értékelték egy 20 pontos skálán a testgyakorlás, mint a nyugalom után.
A testgyakorlást követően a betegek fibromialgiás fájdalma 5 ponttal csökkent egy 0–100 pont közötti skálán. A nyugalom után viszont 7 ponttal erősebb lett a fájdalom. Az alkalmazott skála a McGill Pain Questionnaire Visual Analogue Scale volt.
Az agyról készített képeken az látszott, hogy testedzés után szignifikánsan aktívabb volt a bal insula elülső része, mint a nyugalmat követően.
A szekció moderátora azt mondta, hogy „a testedzés a legjobb antidepresszáns és fájdalomcsillapító, amit valaha kitaláltak”. „De ezek a betegek húzódoznak a testgyakorlástól, mivel a mozgást fájdalmasnak érzik. Végül nem lesz fájdalmas, de ezt az akadályt először le kell győzni.”
Forrás: Medscape