Finom falatok az iskolába
A szülőknek célszerű elgondolkodniuk azon, hogy hogyan is tehetnék változatossá és egészségessé gyermekeik iskolai ebédjeit. Néhány tanács a New York-i kórház táplálkozástudósaitól az ételek egészségesebbé tételére.
- Ne legyünk igazságtalanok a telített zsírsavakkal szemben!
- Rendelet a transzzsírsavak csökkentésére
- Egészséges táplálkozás és élelmiszeradó-emelés
- Mindennapi kenyerünket – szívünk egészségéért is – add meg nekünk ma!
- A „paleolit étrend” sem óvott az érelmeszesedéstől
- Az olasz bevándorlók tovább élnek, mint az őket befogadó svájciak
Sok szülőnek fontos, hogy változatossá és egészségessé tegye gyermeke iskolai étkezését. „Nem szükséges tiltólistára tenni a különféle rágcsákat és a cukrot ahhoz, hogy biztosítsuk a gyerekek kiegyensúlyozott táplálkozását” állítja Dr. Joel Lavine, a NewYork-i Morgan Stanley Gyermekkórház gasztroenterológiájának vezetője. „ A gyerekek ugyanúgy hozzájuthatnak a kívánt cukorhoz alacsony zsírtartalmú rágcsálnivalókból és gyümölcsökből, és egyúttal a szülők is elégedettek lesznek a tápanyagtartalommal.”
Néhány gyermeknek speciális diétára is szüksége lehet (pl. Crohn-betegségben, IBS-irritábilis bél szindróma esetén), amire ügyelni kell az ételek összeállításakor. Kerülni kell a tüneteket kiváltó ételeket. Crohn-betegség aktív szakában ez a rostban gazdag élelmiszerek és friss gyümölcs elhagyását jelentheti. Irritábilis bél szindrómásoknak a poliol-tartalmú ételeket kell kerülni, mert puffadást okozhatnak. A poliolok (cukoralkoholok) - ilyen pl. a maltit, szorbit, xylit, eritrit és az izomalt - többértékű alkoholok, kevesebb kalóriát tartalmaznak, mint a hagyományos cukor és kevésbé édesek is. Nem okoznak fogszuvasodást, mivel a szájban lévő baktériumok és a nyál maltáz enzimje ezeket nem tudja lebontani. Élelmiszeradalékként édesítésre használják, megtalálhatók többek közt alacsony szénhidráttartalmú élelmiszerekben, rágógumikban.
Néhány tanács a New York-i kórház táplálkozástudósaitól az ételek egészségesebbé tételére:
- Helyettesítsük a sós rágcsálnivalókat. A haszontalan chipsek és perecek helyett érdemes kipróbálni a forró levegős technikával (kevés tengeri sóval és olívaolajjal) készült pattogatott kukoricát. Ezzel nem csak rostot és egészséges zsiradékot biztosítunk szervezet számára, de egyúttal kevesebb nátriumot viszünk be, mint a legtöbb iparilag feldolgozott chipsszel és pereccel.
- Alternatívák táplálékallergiásoknak. A mogyorókrémes-lekváros (PB&J) kenyeret szerető, de földimogyoró –allergiában szenvedő gyerekeknél megoldást jelenthetnek a napraforgómagból készült krémek, illetve sárgaborsópüré alapú termékek.
- A gyerekek IMÁDJÁK a színeket! Egy jó szendvics-alternatíva pl. a „szivárvány-wrap”: Teljes kiőrlésű lisztből készült tortilla humusszal és salátaöntettel megkenve, aprított paradicsommal, reszelt répával, fejes salátával, avokádóval, uborkával valamint reszelt vöröskáposztával töltve.
- Csak okosan a kenyérrel. Fehér kenyér helyett használjunk teljes kiőrlésűt a szendvicsek készítésekor. Azokat a teljes kiőrlésű kenyereket válasszuk, ahol az összetevők listáján a teljes kiőrlésű liszt az első helyen szerepel. Ezek gazdagok B-vitaminokban, vasban és rostokban.
- Ne feledkezzünk meg a sajt kalóriatartalmáról. A sajtoknak magas a kalcium-tartalma, amely fontos a növésben levő gyermekek számára, de nagy mennyiségű telítetlen zsírsavat is tartalmazhatnak. Részesítsük előnyben az alacsony zsírtartalmú (100 gramm sajtban max. 11 gramm zsír), vagy zsírmentes sajtokat.
- Válasszuk a sovány húsokat. A csirke-, és pulykahús vagy a tonhal, a lazac (nem olajban eltéve) mind fehérjében gazdag, megfelelő táplálék.
- Vonjuk be a gyermekeket az ebéd/uzsonna készítésébe, dolgozzunk együtt vele, vigyük magunkkal vásárolni! Ha szeretnének, hadd segítsenek az ételek összeállításában! Biztassuk őket új dolgok kipróbálására. Legyenek változatosak a számunkra összeállított ételek. Támogassuk, fejlesszük a kreativitásukat és kíváncsiságukat!
Forrás: NewYork-Presbyterian Hospital