Glaukómagyógyszer tuberkulózisban
Egy most közzétett kutatás szerint a glaukóma kezelésében alkalmazott gyógyszerekben gyakorinak számító egyik hatóanyag hatásos lehet a tuberkulózis elleni harcban is.
A leggyakrabban a tüdőt megbetegítő tuberkulózis (TB) az Egészségügyi Világszervezet (WHO, World Health Organization) adatai szerint körülbelül 2 milliárd embert érint szerte a világon, bár az esetek legnagyobb részében az immunrendszer képes kontrollálni a helyzetet.
Ha azonban az immunvédekezés valamilyen okból gyengül, a baktérium felülkerekedik, elszaporodik és betegséget okoz. Az egyik módszere ennek elérésére, hogy képes kikerülni az immunrendszert.
Az Antimicrobial Agents and Chemotherapy című lapban megjelent munkájukban a Michigan State University (MUS) szakemberei arról számolnak be, hogy a szulfa-alapú ethoxzolamid vegyület képes megszüntetni a baktérium immunrendszert kikerülő képességét. Azt is megfigyelték, hogy a szer enyhítette a tüneteket egereknél.
A közlemény rangidős szerzője, Robert Abramovitch mikrobiológus professzor azt mondja, hogy az ethoxzolamid ily módon képes megakadályozni, hogy a mycobacterium „az immunrendszer fehérvérsejtjeiben növekedjen és szaporodjon”.
A mycobacterium igen jó abban, hogy érzékelje a környezet bizonyos tulajdonságait és képes legyen alkalmazkodni azokhoz és azok megváltozásához. Az egyik ilyen tényező a savasság (pH-szint), mely védelmet nyújthat az immunrendszer hatásaival szemben. „Az általunk talált vegyület gátolja a kórokozót abban, hogy felismerje a savas közeget – magyarázza Abramovitch professzor −, így az már nem képes ellenállni az immunrendszer támadásának.” A mostani vizsgálatban ő és munkatársai 273000 vegyületet néztek meg abból a szempontból, hogy azok hatásosak lehetnek-e a mycobacteriummal szemben.
Egy korábbi kutatásában Abramovitch professzor egy fluoreszcens bioszenzort fejlesztett ki, mely zölden világít olyan közegben, mely utánozza a TB-fertőzést. A mostani vizsgálatban ezt az érzékelőt használták a vegyületek elsődleges szűrésére. Több tesztet is elvégeztek és azt találták, hogy az „ethoxzolamid makrofágokban és fertőzött egerekben egyaránt gátolja a Mycobacterium tuberculosis növekedését. A makrofágok azok az immunsejtek, melyekbe a TB-t okozó baktérium behatol és ott replikálódik.
A szerzők nagy várakozással tekintenek kutatásuk gyakorlati vonatkozásai felé, mivel a vegyület nemcsak a TB terjedését akadályozhatja meg, hanem megrövidítheti a kezelés idejét is, ami csökkentheti a gyógyszerrezisztencia problémáját.
A szokványos TB-ellenes szerekkel szemben széles körű rezisztencia alakult ki. Ennek egyik legfontosabb oka a hosszú távú terápia szükségessége, magyarázza Abramovitch professzor: „Nagy nehézséget okoz a beteg számára, hogy végigcsinálja az összes baktérium elpusztításához szükséges hosszadalmas antibiotikumkúrát. A kezelés megrövidítése segíthet lassítani az alkalmazott szerekkel szembeni rezisztencia kialakulását.”
A rangidős szerző azt is megjegyzi, hogy nem szükséges elpusztítani a kórokozót ahhoz, hogy gátat szabjunk a TB terjedésének. Hatásosak lehetnek azok a szerek is, melyek az immunvédekezés erősítésén keresztül megszüntetik a baktérium azon képességét, hogy érzékeli és megtámadja az immunrendszert.