Hamarabb serdülnek az egykék
Lányoknál a különbség jelentősebb, mint a fiúknál.
- Új vizsgálati készítmény gyermekkori növekedésihormon-hiány kezelésére
- Kinőhető-e a gyermekkori növekedési hormonhiány? Tranzíció, avagy a gyermekgyógyász és a belgyógyász kooperációja a növekedésihormonhiányos betegek gondozásában
- Kísérleti szer a törpenövekedés leggyakoribb formájára
- Turner-szindrómások testfejlettségi mintázata és testszerkezeti mutatóik alapján elkülönülő alcsoportjaik
- A „hormonális szépség” mellékhatásai – izomnövelő szerek az orvosi gyakorlatban
- Felnőttkori növekedésihormon-hiány
- A növekedési hormon és a rák
- A gyermekkori növekedési zavar kezelése növekedési hormonnal
Az Annals of Epidemiology folyóirat októberi számában jelent meg a dán Aarhus University kutatóinak cikke, amelyben egy érdekes megfigyelésről számoltak be: a testvérek nélküli egykék, illetve a fél- vagy mostohatestvérekkel rendelkező gyerekek hamarabb érik el a pubertáskort, mint a biológiai testvéreikkel élők.
“Azt találtuk, hogy az egykék jelentősen korábban - akár 4-5 hónappal korábban - lépnek a pubertáskorba, mint az édestestvérekkel rendelkező gyermekek” - nyilatkozta Anne Gaml-Sørensen, a cikk első szerzője. Ez a meglepő eredmény Gaml-Sørensen szerint új betekintést nyújt abba, hogy a családi dinamika és a kapcsolatok hogyan befolyásolják a gyermekek fejlődését. Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az apa hiánya korábbi pubertáshoz vezethet. Bár egyértelműen nehéz ennek okát megállapítani, az egyik magyarázat a fokozott stressz lehet.
A most közölt kohorszvizsgálatban a dán Pubertás Kohorszban regisztrált 10657 gyermek adatai szerepeltek, a testvéri rokonságra vonatkozó információkat önbevallás útján szerezték be a kutatók. A pubertáskori markerekre vonatkozó információkat félévente gyűjtötték 11 éves kortól és a pubertás során. A pubertáskori markerek elérésekor jelentkező átlagos életkori különbséget regressziós modellekkel becsülték meg a testvéri rokonsági szint szerint (édes-, fél- és/vagy mostohatestvérek, ill. nincs testvér).
A testvérek nélküli (egyke) lányok átlagosan 5,5 hónappal korábban léptek a pubertáskorba, mint a testvérekkel rendelkezők, fiúk esetében a különbség valamivel kisebb, 4,5 hónap volt. A csak fél- és/vagy mostohatestvérekkel élő lányok 2,2, a fiúk pedig 1,2 hónappal korábban érték el a pubertáskort.
A kutatók szerint erre a jelenségre több lehetséges magyarázat is kínálkozik:
“Az egyik, evolúciós megközelítésen nyugvó elmélet szerint a testvérek közötti genetikai rokonság játszhat szerepet a gyermekek fejlődésének ütemében. Ha édestestvéreid vannak, evolúciós szempontból az az előnyös, ha egészségüket és jóllétüket biztosítod, hogy ők is továbbadhassák a közös génjeiket. Ha azonban féltestvéreid vagy mostohatestvéreid vannak, a genetikai rokonság gyengébb, ezért sürgetőbb lehet, hogy a saját szaporodásodat biztosítsd azzal, hogy korábban lépsz pubertáskorba” - fejtette ki Cecilia Ramlau-Hansen professzor, a tanulmány társszerzője.
Egy másik magyarázat szerint a jelenség a szülők jelenlétével vagy hiányával függhet össze, ahogy arra korábbi kutatások eredményei is utaltak, ám a kutatók itt nem találtak egyértelmű összefüggést:
“Megvizsgáltuk, hogy a válás vagy a szülő hiánya magyarázhatja-e az összefüggést, de eredményeink ugyanazt a tendenciát mutatták akkor is, amikor más tényezőket, például a gyermekkori BMI-t és a pszichoszociális stresszt is figyelembe vettük. Egyik tényező sem tudta teljes mértékben megmagyarázni az eredményeket” - összegzett Ramlau-Hansen.
“Eredményeink tükrében izgalmas lenne még többféle szerkezetű családból származó gyermeket vizsgálni, például olyan egyedülálló szülők gyermekeit, akik saját elhatározásukból egyedülállók, vagy a kétgyermekes családokból származókat. Azonban igen nagy adathalmazra lenne szükség ahhoz, hogy erős bizonyító erővel rendelkező következtetéseket lehessen levonni az adatokból” - hangsúlyozta Gaml-Sørensen.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Danish study finds only children enter puberty significantly earlier than children with siblings
Sibling relatedness and pubertal development in girls and boys: A population-based cohort study
Irodalmi hivatkozás:
Katrine Andersen et al, Sibling relatedness and pubertal development in girls and boys: A population-based cohort study, Annals of Epidemiology (2024). DOI: 10.1016/j.annepidem.2024.08.004