Hamis áfonya Győr-Moson-Sopron megyében
A Győr-Moson-Sopron megyei kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága múlt heti közleményében felhívja a figyelmet, hogy a piacokon ismét megjelent a hamis áfonya több fajtája. Az ebszőlő vagy más néven kerti csucsor termése nagyon hasonló az áfonyához, de fogyasztása akár súlyos egészségkárosodást is okozhat.
A burgonyafélék családjába tartozó ebszőlő (kerti csucsor) termése fürtben képződik, az éretlen termések zöldek, de héjuk az érés kezdetén ragyogó fekete színű lesz, a húsa zöld színű marad! Nyersen fogyasztva a bogyókban levő szolanin méreganyag kisebb adagban hányást, hasmenést, fejfájást, hőemelkedést, kábultságot, nagyobb mennyiségben heveny rosszullétet idézhet elő. A termés ínyencségnek számító lekvár-alapanyag, de csak teljesen éretten, már megpuhult gyümölcshússal szabad használni dzsemnek, lekvárnak megfőzve! Az érés jelei: a gyümölcs húsa bordó színűvé válik, a fekete héj elveszti fénylő árnyalatát, a gyümölcs húsa megpuhul, és kellemes ízűvé válik. A növény formagazdag, több típusa is megtalálható hazánkban is (Solanum melanocerasum, de Solanum intrusum, Solanum scabrum és Solanum nigrum guineense).
Szolanint (és a vele rokon szerkezetű kakonint) a burgonyafélék számos tagja termel a rovarok, betegségek és predátorok elleni védekezésül, a burgonya (Solanum tuberosum), a paradicsom (Solanum lycopersicum), a padlizsán (Solanum melongena).
A burgonya érett gumói csak 0,002-0,01% szolanint tartalmaznak, ez a mennyiség az emberre és az állatokra veszélytelen. Az éretlen vagy az öreg, kicsírázott gumókban már 0,06% is lehet a mérgező alkaloidból, a csírában pedig ennél egy nagyságrenddel több is, tehát az ilyen burgonya már mérgező is lehet. Az érett burgonya fény hatására a benne képzősdő klorofil miatt zöldül meg, de mezzel párhuzamosan megkezdődik a glikoalkaloidok képződése is. Mivel a szolanin főként a felszín közelében koncentrálódik, a zöld héjú vagy kicsírázott gumókat –ha mindenképp ragaszkodunk elfogyasztásukhoz- főzés előtt vastagon meg kell hámozni, és sok vízben kell főzni, hogy a mérgező anyag kioldódjon. Az Egyesült Államok Egészségügyi Hatósága óva int nem javasolja az ilyen burgonya fogyasztásától.
A paradicsom zöld, éretlen bogyójában nincs szolanin, színét a szolanin nem mérgező rokon vegyületei: tomatin, dehidrotomatin és filotomatin okozzák.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága fokozottan ellenőrzi a megyei piacokat és egyúttal kéri a vásárlókat, hogy alaposan győződjenek meg arról, hogy valóban áfonyát vagy hamis áfonyát vásárolnak-e! Nyersen semmiképpen se fogyasszák a „hamis áfonyát”! Amennyiben ezt megtették és panaszaik vannak, haladéktalanul forduljanak orvoshoz és közöljék vele, hogy mit, mennyit fogyasztottak – írják közleményükben.
Forrás: Kisalföld, wikipédia