Hibás gén is okozhat téli depressziót
Bizonyos génváltozatok megzavarhatják a biológiai óra normális működését, ezzel alvászavart és a napok rövidülésekor hangulatromlást okozhatnak.
Az alvászavarban szenvedők hajlamosabbak a depresszióra. Amerikai kutatók szerint az alvászavart génhiba is előidézheti. A PER3 gén közreműködik az alvás-ébrenlét ritmus szabályozásában, aktivitása a napfénytől függ. E gén két mutáns változatának hatására az elalvási- és felébredési időpont jelentősen eltolódik, és emellett többnyire depressziós zavarok is jelentkeznek, elsősorban az őszi-téli hónapokban. A kutatók egerekbe ültették ezeket az emberi géneket, a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című szaklapban arról számoltak be, hogy ezeknél a genetikailag módosított állatoknál depresszív viselkedést, valamint a cirkadián ritmuszavart figyeltek meg.
A kutatás célja, hogy az alapvető biológiai mechanizmusok feltárása révén célzottabban keressünk gyógyszereket a téli depresszió kezelésére, mondja Louis Ptáček (University of California, San Francisco), a munkacsoport egyik vezető kutatója. Három, „előrehaladott alvási fázis szindrómában” szenvedő beteg örökítő anyagában a PERIOD3 (PER3) gén normális változatának két eltérő variánsát azonosították. A PER3 egy belső óra gén. A belső óra gének a szervezet működésének napszakos ritmusát szabályozzák: elsősorban az alvás-ébrenlét ritmusát, ami normál esetben összhangban van a nappalok és éjszakák természetes váltakozásával. A tudósok a megváltoztatott génvariánsokat egerek genomjába juttatták be. Megfigyelésük szerint 12 órás nappali megvilágítás mellett ez nem gyakorolt hatást az állatok futókerék-aktivitására. Azonban a megvilágítás napi 4 órára csökkentése után a génmanipulált egerek alvás-ébrenlét ritmusa több órával eltolódott, míg a kontrollcsoport egyedeinél semmilyen változást nem tapasztaltak.
Az állatok viselkedése az emberi depresszív hangulatra emlékeztetett: kevésbé tiltakoztak, amikor számukra kellemetlen szituációba kerültek, a kihelyezett extra adag cukros víz iránt pedig kevésbé lelkesedtek, mint más egerek. A genetikailag módosított, PER3 génnel nem rendelkező egerekben ezek a tulajdonságok még kifejezettebbek voltak. Sejtkultúrákkal végzett kísérletek igazolták, hogy a hibás PER3 gén, a normális variánssal összehasonlítva, a PER3-fehérjék csökkentett termelését eredményezi. A kutatók valószínűsítik, hogy ez zavarja meg a biológiai óra működését. Az azonban még nem ismert, hogy ez milyen módon befolyásolja a hangulatot.
A téli depresszió, vagy „szezonális-affektív zavar” az egyik leggyakoribb depresszív rendellenesség. A szerzők adatai szerint akár a lakosság 9 százaléka szenvedhet ettől, attól függően, hogy a lakóterület melyik szélességi körön fekszik, vagyis milyen mértékű a nappalok őszi és téli rövidülése. Tipikus tünetek a nyomott hangulat mellett a fáradtság, szorongás, és édesség után sóvárgás.
*Az „előrehaladott alvási fázis szindrómában” szenvedő betegek rendkívül korán, többnyire már 5 óra előtt felébrednek és korán lefekszenek. Ősszel és télen a megrövidülő nappalokra depresszív zavarokkal reagálnak.
Forrás: Wissenschaft aktuell