hirdetés

Hőstabil, olcsó HPV-vakcina

Az új cPANHPVAX vakcina a fejlődő országokban is jelentősen növelheti a beoltottak arányát, és terápiás hatása is lehet a már meglévő fertőzések ellen.

hirdetés

Az npj Vaccines folyóiratban június 26-án jelent meg a German Cancer Research Center (DKFZ; Deutsches Krebsforschungszentrum) kutatóinak cikke, amelyben egy új, olcsó, mégis igen hatásos HPV-vakcinát mutattak be, amely képes lehet jelentősen növelni a beoltottak arányát, különösen a fejlődő országokban. A kutatók a vakcina kifejlesztése során egy teljesen új koncepciót dolgoztak ki, így amellett, hogy az oltóanyag az egér modellszervezeteket szinte az összes rákkeltő HPV-típus ellen védi, az új fertőzések megelőzése mellett a vakcina sejtes immunválaszt is kivált a HPV-vel fertőzött sejtekkel szemben, ezért terápiás hatása is lehet a már meglévő fertőzések ellen.

A humán papillomavírus (HPV) egyes típusai által okozott méhnyakrák globálisan a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében. Az esetek többségét a kevésbé fejlett országokban diagnosztizálják, különösen Délkelet-Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában. A rákkeltő, úgynevezett rizikó HPV-k elsősorban szexuális érintkezés során terjednek, ezért a fertőzések nagyon gyakoriak. A WHO becslései szerint ezekben a régiókban a lakosság akár 80%-a is kapcsolatba kerülhet ezekkel a vírusokkal élete során. A méhnyakrák mellett a magas kockázatú HPV-vel való fertőzések a szájüregi rák, a végbélrák és a nemi szervek egyéb rákos megbetegedéseihez is köthetőek.

A rákkeltő HPV típusok ellen jelenleg rendelkezésre álló vakcinák hatékonyak ugyan, de vannak korlátaik. Érzékenyek a hőmérsékletre, ezért folyamatos hűtve szállítást igényelnek, ami egyes országokban logisztikai problémát jelent. Előállításuk bonyolult és költséges, ezen felül pedig csak bizonyos rákkeltő HPV-típusok ellen hatásosak. A mostani oltóanyaggal szembeni fontos hátrányuk az is, hogy a már bevált HPV-vakcinák nem mutatnak terápiás hatást a meglévő fertőzésekre.

Az új HPV-vakcina kifejlesztésekor a munkát vezető Martin Müller és csapata pontosan a fenti kérdések, problémák alapján dolgozva, szisztematikusan megközelítéssel próbált választ adni a vakcinák alkalmazhatóságát befolyásoló korlátokra. A fejlesztés alapjául a szintén Müller laboratóriumában kifejlesztett PANHPVAX elődmodell szolgált: ez a kizárólag profilaktikus célú oltóanyag már a fázis I. klinikai vizsgálatokban biztonságosnak bizonyult, és védő antitesteket indukált valamennyi rákkeltő HPV-vel, valamint egyes bőrre ható papillómavírusokkal szemben is.

A PANHPVAX-hoz a kutatók nyolc különböző HPV-típus L2 fehérjéjének kis töredékeit használták. Ezek a fragmentumok csak kis mértékben különböznek az egyes HPV-típusok esetében, ezért nagyon széles körű immunválaszt válthatnak ki. Ahhoz, hogy ezek a fehérjefoszlányok immunogénné váljanak, egy hőkedvelő mikroorganizmusból (Pyrococcus furiosus) származó vázfehérjébe illesztették be őket.

“A PANHPVAX-hoz egy úgynevezett terápiás komponenst adtunk, vagyis egy olyan antigént, amely serkenti a sejtes immunválaszt” - fejtette ki Müller. A DKFZ virológusai erre a célra a két legmagasabb kockázatú típusban, a HPV16 és a HPV18 típusokban egyaránt megtalálható fehérjét, az E7-et választották. Ez a HPV-fertőzés során már nagyon korán elkezd képződni a fertőzött sejtekben, ezért ideális célpontja a fertőzött sejtek eliminálására irányuló sejtes immunválasznak. Az E7 azonban a HPV-vel fertőzött sejtek rosszindulatú átalakulásáért is felelős. A kutatóknak ezért először módosítaniuk kellett a vakcina antigénjét, hogy az ne jelentsen veszélyt a szervezetre.

A preklinikai vizsgálatokban a cPANHPVAX névre keresztelt új vakcina képes volt egerekben semlegesítő antitesteket kiváltani az összes rákkeltő HPV típus ellen, és egyidejűleg citotoxikus T-sejteket aktiválni a HPV16 E7 fehérjével szemben. Ezek a pozitív eredmények arra ösztönözték a kutatókat, hogy a cPANHPVAX-ot most már a gyógyszerekre vonatkozó helyes gyártási gyakorlat (GMP) irányelveinek megfelelő körülmények között állítsák elő. Az így előállított vakcina már a klinikai vizsgálatokban is felhasználható.

“Fő célunk, hogy világszerte növeljük a HPV elleni oltási arányt, különösen a korlátozott erőforrásokkal rendelkező országokban. Új, hőstabil vakcinánk olcsón előállítható, valamennyi rákkeltő HPV-típus ellen véd, és az E7-tel kombinálva potenciálisan semlegesítheti a meglévő fertőzéseket” - összegzett Müller.

 

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

New vaccine against cervical cancer combines prophylactic and therapeutic activity

A safe and potentiated multi-type HPV L2-E7 nanoparticle vaccine with combined prophylactic and therapeutic activity

Irodalmi hivatkozás:

Xueer Zhao et al, A safe and potentiated multi-type HPV L2-E7 nanoparticle vaccine with combined prophylactic and therapeutic activity, npj Vaccines (2024). DOI: 10.1038/s41541-024-00914-z

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.