Hőstabil, olcsó HPV-vakcina
Az új cPANHPVAX vakcina a fejlődő országokban is jelentősen növelheti a beoltottak arányát, és terápiás hatása is lehet a már meglévő fertőzések ellen.
- Férfiakat is tesztelni kell HPV-fertőzésre
- Tartós HPV-fertőzéssel összefüggő bakteriális vaginosis
- A méhnyak rákelőző állapotai és azok kezelése
- A méhnyakrák szövettana – Molekuláris vizsgálatok
- A méhnyakrák epidemiológiája Magyarországon és a világban
- Mi újság a szexuális úton terjedő fertőzések területén?
- A HPV vakcinák több HPV-szerotípus ellen védenek
- Hány évente szűrjük a méhnyakrákot?
- Még mindig kevés a HPV vakcináció
- HPV-vakcináció: nem mindegy, mikor oltunk
- A házi gyermekorvos szerepe a HPV-prevencióban
Az npj Vaccines folyóiratban június 26-án jelent meg a German Cancer Research Center (DKFZ; Deutsches Krebsforschungszentrum) kutatóinak cikke, amelyben egy új, olcsó, mégis igen hatásos HPV-vakcinát mutattak be, amely képes lehet jelentősen növelni a beoltottak arányát, különösen a fejlődő országokban. A kutatók a vakcina kifejlesztése során egy teljesen új koncepciót dolgoztak ki, így amellett, hogy az oltóanyag az egér modellszervezeteket szinte az összes rákkeltő HPV-típus ellen védi, az új fertőzések megelőzése mellett a vakcina sejtes immunválaszt is kivált a HPV-vel fertőzött sejtekkel szemben, ezért terápiás hatása is lehet a már meglévő fertőzések ellen.
A humán papillomavírus (HPV) egyes típusai által okozott méhnyakrák globálisan a negyedik leggyakoribb rákos megbetegedés a nők körében. Az esetek többségét a kevésbé fejlett országokban diagnosztizálják, különösen Délkelet-Ázsiában, Afrikában és Latin-Amerikában. A rákkeltő, úgynevezett rizikó HPV-k elsősorban szexuális érintkezés során terjednek, ezért a fertőzések nagyon gyakoriak. A WHO becslései szerint ezekben a régiókban a lakosság akár 80%-a is kapcsolatba kerülhet ezekkel a vírusokkal élete során. A méhnyakrák mellett a magas kockázatú HPV-vel való fertőzések a szájüregi rák, a végbélrák és a nemi szervek egyéb rákos megbetegedéseihez is köthetőek.
A rákkeltő HPV típusok ellen jelenleg rendelkezésre álló vakcinák hatékonyak ugyan, de vannak korlátaik. Érzékenyek a hőmérsékletre, ezért folyamatos hűtve szállítást igényelnek, ami egyes országokban logisztikai problémát jelent. Előállításuk bonyolult és költséges, ezen felül pedig csak bizonyos rákkeltő HPV-típusok ellen hatásosak. A mostani oltóanyaggal szembeni fontos hátrányuk az is, hogy a már bevált HPV-vakcinák nem mutatnak terápiás hatást a meglévő fertőzésekre.
Az új HPV-vakcina kifejlesztésekor a munkát vezető Martin Müller és csapata pontosan a fenti kérdések, problémák alapján dolgozva, szisztematikusan megközelítéssel próbált választ adni a vakcinák alkalmazhatóságát befolyásoló korlátokra. A fejlesztés alapjául a szintén Müller laboratóriumában kifejlesztett PANHPVAX elődmodell szolgált: ez a kizárólag profilaktikus célú oltóanyag már a fázis I. klinikai vizsgálatokban biztonságosnak bizonyult, és védő antitesteket indukált valamennyi rákkeltő HPV-vel, valamint egyes bőrre ható papillómavírusokkal szemben is.
A PANHPVAX-hoz a kutatók nyolc különböző HPV-típus L2 fehérjéjének kis töredékeit használták. Ezek a fragmentumok csak kis mértékben különböznek az egyes HPV-típusok esetében, ezért nagyon széles körű immunválaszt válthatnak ki. Ahhoz, hogy ezek a fehérjefoszlányok immunogénné váljanak, egy hőkedvelő mikroorganizmusból (Pyrococcus furiosus) származó vázfehérjébe illesztették be őket.
“A PANHPVAX-hoz egy úgynevezett terápiás komponenst adtunk, vagyis egy olyan antigént, amely serkenti a sejtes immunválaszt” - fejtette ki Müller. A DKFZ virológusai erre a célra a két legmagasabb kockázatú típusban, a HPV16 és a HPV18 típusokban egyaránt megtalálható fehérjét, az E7-et választották. Ez a HPV-fertőzés során már nagyon korán elkezd képződni a fertőzött sejtekben, ezért ideális célpontja a fertőzött sejtek eliminálására irányuló sejtes immunválasznak. Az E7 azonban a HPV-vel fertőzött sejtek rosszindulatú átalakulásáért is felelős. A kutatóknak ezért először módosítaniuk kellett a vakcina antigénjét, hogy az ne jelentsen veszélyt a szervezetre.
A preklinikai vizsgálatokban a cPANHPVAX névre keresztelt új vakcina képes volt egerekben semlegesítő antitesteket kiváltani az összes rákkeltő HPV típus ellen, és egyidejűleg citotoxikus T-sejteket aktiválni a HPV16 E7 fehérjével szemben. Ezek a pozitív eredmények arra ösztönözték a kutatókat, hogy a cPANHPVAX-ot most már a gyógyszerekre vonatkozó helyes gyártási gyakorlat (GMP) irányelveinek megfelelő körülmények között állítsák elő. Az így előállított vakcina már a klinikai vizsgálatokban is felhasználható.
“Fő célunk, hogy világszerte növeljük a HPV elleni oltási arányt, különösen a korlátozott erőforrásokkal rendelkező országokban. Új, hőstabil vakcinánk olcsón előállítható, valamennyi rákkeltő HPV-típus ellen véd, és az E7-tel kombinálva potenciálisan semlegesítheti a meglévő fertőzéseket” - összegzett Müller.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New vaccine against cervical cancer combines prophylactic and therapeutic activity
Irodalmi hivatkozás:
Xueer Zhao et al, A safe and potentiated multi-type HPV L2-E7 nanoparticle vaccine with combined prophylactic and therapeutic activity, npj Vaccines (2024). DOI: 10.1038/s41541-024-00914-z