Két új COVID-19 gyógyszert fejleszt a Sinopharm
A kínai Sinopharm két új vizsgálati fázisban levő készítményt jelentett be, amelyek elsősorban enyhe COVID-19 fertőzés kezelésére, a súlyosabb betegség kialakulásának megakadályozására lehetnek alkalmasak.
- A SARS-CoV-2 elleni oltóanyagfejlesztés
- Mikorra becsülhető a nyájimmunitás Európában?
- Tudnivalók a Novavax COVID-19 vakcinájáról
- Összehasonlíthatók-e a vakcinák hatásossági adatai?
- COVID-19-vakcinák: a gyorsaság tudománya
- A COVID-19 vakcinák hatásossága és a vírusvariánsok
- Fenofibrát COVID-19 fertőzésben
- Nazális COVID-19 vakcinát vizsgálnak Indiában
A Sinopharm szeptember 13-án két új COVID-19 kezelésére szánt gyógyszer fejlesztését jelentette be, amelyek csökkenthetik a SARS-CoV-2 hatását a fertőzött, de még nem súlyos állapotú betegeknél. A Global Times információi szerint a jelenleg még fejlesztési szakaszban lévő két gyógyszer emberi immunglobulin és monoklonális antitest alapú. A Sinopharm leányvállalata, a China National Biotech Group (CNBG) alelnöke és vezető tudósa, Zsang Juntao szerint a gyógyszerek "a vírus semlegesítésére és az emberi szervezetben lévő vírusmennyiség csökkentésére szolgálnak majd." Zsang hozzátette, úgy tűnik, hogy ezek a kezelések a korábbi sürgősségi alkalmazásukból származó adatok alapján hatásosak az enyhe vagy mérsékelt tünetekkel rendelkező Covid-19 betegek esetében.
Az egyik készítmény az első, kifejezetten a COVID-19 ellen kifejlesztett gyógyszer, amely a betegségből felépült betegek plazmájából nyert emberi immunglobulinon alapul. Annyit máris tudni lehet, hogy nagy mennyiségben tartalmaz neutralizáló antitesteket, és hogy a klinikai vizsgálatok egyelőre még nem kezdődtek meg.
A másik gyógyszer egy monoklonális antitest, amely hatékonyan képes megakadályozni a vírus kötődését az ACE-2 enzimhez (angiotenzin-konvertáló enzim 2), így hatásmechanizmusa szerint elvileg a vírus sejtbe jutását gátolja.
A hónap elején a Sinopharm a delta és béta variánsok ellen kifejlesztett négy második generációs COVID-19 vakcinát is bemutatott. Az oltóanyagok három különböző típusba tartoznak: van köztük inaktivált vírus, rekombináns fehérje és mRNS alapú vakcina is. Ezek közül a széles spektrumú rekombináns fehérje alapú vakcina már túl van a fázis I és II vizsgálatokon is. A vállalat szerint a delta és béta variánsok ellen kifejlesztett oltóanyagok eddig mutatott hatásossága igen magas.
A Sinopharmhoz kapcsolódó további hír, hogy Szerbiában ünnepélyes keretek között megtörtént egy kínai vakcinát gyártó üzem alapkőletétele, miután júliusban a Group42, a Sinopharm CNBG és a szerb kormány közös szándéknyilatkozatot írt alá az új oltóanyaggyár építéséről.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült: