Ketogén diéta sclerosis multiplexben
Egy új kutatás eredményeiből kiderül, hogy a ketogén diéta javíthat a rokkantság mértékén és az életminőségen, csökkentheti a fáradtságot és a depressziót sclerosis multiplexes (SM) betegeknél.
A magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ketogén diétának a böjtöléshez hasonló hatása van a szervezetre, elősegíti az energia hatékonyabb felhasználását, és szerepet játszik az immunrendszer szabályozásában. Az étrend segít csökkenteni a vércukorszintet a 2-es típusú diabéteszes betegeknél, és évek óta alkalmazzák epilepsziás betegek rohamainak enyhítésére.
Mivel kevés, a ketogén diétával kapcsolatos adat áll rendelkezésre sclerosis multiplexben, jelen - az Amerikai Neurológiai Akadémia (AAN) 2022-es éves találkozóján ismertetett- vizsgálat a 6 hónapon keresztül folytatott ketogén diéta biztonságosságát, tolerálhatóságát és potenciális klinikai előnyeit igazolta relapszusos SM betegeknél.
A nyílt, nem kontrollált vizsgálatban 65 relapszusos SM beteg vett részt, akik 6 hónapon át ketogén étrendet követtek. A diéta betartását naponta ellenőrizték a vizelet ketonszintjének eghatározásával. A kiindulási időpontban a betegek által jelentett, fáradtságra, depresszióra és életminőségre vonatkozó pontszámokat, az éhomi adipokin szinteket és az SM-mel kapcsolatos releváns klinikai tünetek mérőszámait is meghatározták. Ugyanezeket a mérőszámokat 3 és/vagy 6 hónap ketogén diétát követően újra megvizsgálták. A betegcsoport 83%‑a tartotta magát a ketogén diétához a teljes 6 hónapos vizsgálati időszak alatt.
A ketogén diéta a kiindulási időponttól számított 6 hónapig a zsírtömeg csökkenésével (kiindulás: 41,3 kg, 6 hónap múlva: 32,0 kg; P<0,001), valamint a fáradtság és a depresszió pontszámának szintén jelentős csökkenésével járt együtt. Az SM betegek életminőségének fizikai és mentális összetett pontszámai is javultak a ketogén diéta alatt (P<0,001). A javulást jelző Expanded Disability Status Scale-pontszámok szignifikáns csökkenését figyelték meg a kiindulási időponttól eltelt 6 hónap alatt (kiindulás: 2,3, 6 hónap múlva: 1,9; P<0,001). A 6 perces gyaloglás (kiindulás: 497,1 m, 6 hónap múlva: 528,2 méter; P<0,001) és a 9 lyukú tábla teszt (kiindulás: 21,5 másodperc, 6 hónap múlva: 20,3 másodperc; P<0,001) eredményei is javultak.
A diéta 6 hónapja alatt az éhomi szérum leptin szint szignifikánsan alacsonyabb (kiindulás: 25,5 ng/ml, 6 hónap múlva: 14 ng/ml; P<0,001), az adiponektin szint pedig magasabb lett (kiindulás: 11,4 μg/ml, 6 hónap múlva: 13,5 μg/ml, P=0,002).
A kutatás eredményei alapján a ketogén diéta az SM kezelésében kiegészítő terápiás jelentőségű, hátterében többféle mechanizmus is állhat. Az egyik, hogy a diéta csökkenti a teljes testzsírt. Ez azért fontos, mert egyre több kutatás bizonyítja az elhízás és a zsírok okozta gyulladás szerepét SM-ben. A ketogén diéta immunmoduláló is, például képes csökkenteni a metabolikus stresszből származó oxidatív károsodást, fokozza a mitokondriális biogenezist és csökkenti a szisztémás gyulladást.
A kutatók ugyanakkor felhívják a figyelmet arra is, hogy az eredmények a kutatás 6 hónapja alatt bizonyítják ugyan a diéta biztonságosságát, de a diéta hosszútávú hatásai egyelőre nem ismertek. Figyelembe kell venni, hogy még ha a beteg képes is követni a ketogén étrendet, azzal bizonyos állapotokon, mint például a vesekő, a májbetegség, a reflux, a székrekedés és egyéb anyagcserezavarok, kifejezetten ronthat. Emellett pedig bizonyítani kell a diéta MR felvételeken látható, klasszikus SM markerekre ‑ relapszusokra és agyi elváltozásokra ‑ gyakorolt hatását is.
Forrás: https://www.medscape.com/viewarticle/970079?src=#vp_1