Klórtalidon vesebetegek vérnyomáscsökkentésére
Egy új vizsgálat szerint előrehaladott vesebetegségben a klórtalidon eredményesen csökkenti a terápia-rezisztens vérnyomást.
Előrehaladott vesebetegségben (CKD) mindig nagy kihívást jelent a refrakter magas vérnyomás kezelése. A CLICK vizsgálat eredményei rácáfolnak arra a tapasztalatra, hogy a thiazid diuretikumok hatástalanok a
Dr. Rajiv Agarwal adta elő a tanulmányt Az American Society of Nephrology által sponzorált virtuális Kideney Week 2021-en előadott és a New England Journal of Medicine-ben 2021. novemberében megjelent CLICK vizsgálat eredményei szerint a klórtalidon nevű thiazid diuretikummal eredményesen csökkenthető a krónikus vesebetegek szisztolés vérnyomása.
A CLICK vizsgálatot Indianapolis három centrumában végzeték 2016 és 2021 között. A 160 randomizált résztevőből 140-en (88%) fejezték be a 12 hetes kezelést. A klórtalidon adását napi 12,5 mg dózissal kezdték és szükség szerint fokozatosan emelték, így átlagos adagja a 12 hét során 23 mg volt. A klórtalidon a terápia-rezisztens magas vérnyomásban szenvedő, 4. stádiumú előrehaladott (15-29 ml/min/1,73 m² eGFR-rel rendelkező) krónikus vesebetegek szisztolés vérnyomását átlagosan 10 Hgmm-rel csökkentette. A vizsgálatba bevont betegek naponta átlag 3,4 vérnyomáscsökkentőt szedtek és átlagos szisztolés vérnyomásuk ennek ellenére 140 Hgmm volt, ami nagyjából 10 Hgmm-rel meghaladja a célértéket.
Az is igen jelentős eredmény, hogy a 81 klórtalidonnal kezelt betegnél a progresszív CKD jelentős kockázati faktora, a proteinuria a felére csökkent a 79 placebora randomizált kontroll beteg albuminürítéséhez képest, ami Dr. Rajiv Agarwal és munkatársai szerint azt jelzi, hogy a klórtalidon kezelés a vesékre és a kardiovaszkuláris rendszerre is védő hatású.
Dr. Perry Wilson nefrológus (Yale University in New Haven, Connecticut) elmondta, hogy a refrakter magas vérnyomás kezelése CKD-s betegeknél nagy kihívást jelent, a fenti adatok alapján a klórtalidont be kell illeszteni a gyakorlatba. „Nem szükséges mindig Fázis III vizsgálatot végezni, ha meg akarjuk változtatni a gyakorlatot – mondta el Dr. Wilson – hiszen a 160 betegen végzett, randomizált CLICK vizsgálatnak a vérnyomásra és a vizelet albumin-kreatinin arányra (UACR-re) gyakorolt hatása bizonyítja a hatásosságot.” Dr. Agarwal (Indiana University in Indianapolis) is azon a véleményen volt, hogy a CLICK vizsgálat valóban megfelelt egy Fázis II vizsgálatnak és rávilágított a klórtalidon fontos gyakorlati szerepére.
Dr. Paul K. Whelton (Tulane University in New Orleans, Louisiana), az American College of Cardiology/American Heart Association 2017-es hipertónia kezelési irányelveit megfogalmazó társaság vezetője hangsúlyozta „a klórtalidon jó, és a vérnyomáscsökkentő diuretikumok közül a legjobban dokumentált gyógyszer.” Nagyon imponáló eredménynek tartja a rezisztens hipertóniások vérnyomásának 11 Hgmm-es csökkenését, de felhívta a figyelmet arra, hogy az eredmények egy rövid, 12 hetes vizsgálatból származnak.
A klórtalidon biztonságossági profilja a CLICK vizsgálat adatai szerint elfogadhatónak látszik, de a mellekhatásokat és az esetleges a komplikációkat folyamatosan ellenőrizni kell, különösen akkor, ha a beteg kacs-diuretikumot kap. Leginkább néhány elektrolit és elem szérum-szintjének ingadozására kell odafigyelni. A CLICK vizsgálatban a klórtalidon kezelés kapcsán a betegek 10%-ában hipokalémia jelent meg (a kontroll betegeknél ezt egyetlen esetben sem tapasztalták), 23%-ban hipermagnezémiát láttak (ez a kontroll csoport 16%-ában fordult elő) és 20%-ukban hiperurikémia alakult ki (ennek aránya a kontroll csoportban 9% volt).
Forrás:
Zoler ML. Cheap diuretic, chlorthalidone, drops BP in advanced kidney disease. Medscape Medical News > Conference News > KidneyWeek 2021. November 05, 2021.
Agarwal R, Sinha AD, Cramer AE, et al. Chlorthalidone for hypertension in advanced chronic kidney disease. N Engl J Med, November 5, 2021. DOI: 10.1056/NEJMoa2110730