Mesterséges intelligencia a glioblasztóma terápiájában
Egy AI algoritmus képes meghatározni, mely betegek számára lehet leginkább kedvező a bevacizumab terápia.
A Cancers folyóiratban december 28-án jelent meg az Universitat Politècnica de València (UPV) kutatóinak cikke, amelyben egy új megközelítést ismertetnek a glioblasztóma, a ma ismert egyik legagresszívabb ráktípus kezelésében.
A kutatók a bevacizumab (Avastin) hatékonyságát kezdték értékelni. Ezt a gyógyszert úgy tervezték, hogy gátolja az új erek képződését (angioneogenezist) a daganatban. Dr. María del Mar Álvarez-Torres, a vizsgálat vezetője szerint azonban ennek a kezelésnek a hatékonysága azért kérdőjeles, mert csak a kezelt betegek egy részénél eredményezett hosszabb túlélést.
“A betegek által mutatott klinikai válaszok erős változékonysága kérdéseket vetett fel a gyógyszer általános hasznosságával kapcsolatban az agydaganat ezen agresszív formájánál. Ezért azt javasoljuk, hogy az agyi vérmennyiség (rCBV; cerebral blood volume), mint prediktív marker segítségével azonosítsuk azokat a glioblasztómás betegeket, akik a túlélés szempontjából profitálhatnak ebből a kezelésből.”
A tanulmány készítése során egy retrospektív vizsgálatot végeztek több mint 100 beteg bevonásával. A bevacizumab alkalmazása előnyösebbnek bizonyult azon betegeknél, akiknél a tumor mérsékelt vaszkularitással rendelkezett: ilyen esetekben a kezelést követően 10 hónappal volt hosszabb a medián túlélési idő. Ez azt sugallja, hogy a tumor kezdeti erezettsége fontos mutató lehet annak előrejelzésében, hogy mely betegek profitálhatnak leginkább a kezelésből.
“Kutatásunk során felfedeztük, hogy az rCBV marker beépítésével pontosan azonosítani tudjuk azokat a mérsékelten vaszkularizált tumorral rendelkező betegeket, akiknél a bevacizumab kezelés a lehető legjobb eredményt hozná. Ez az optimalizált megközelítés segíti az erőforrás-gazdálkodást és jobb klinikai eredményeket eredményez” - fejtette ki María del Mar Álvarez-Torres.
Az rCBV mutatót mágnesrezonanciás képalkotó vizsgálatok eredményeiből számították ki a kutatók az UPV mérnökei által kifejlesztett mesterséges intelligencia alapú technológia segítségével, tehát a marker meghatározása nem-invazív módon lehetséges, vagyis nem jár további kockázatokkal a betegek számára.
“Módszerünk hatékony és gazdaságilag életképes lehetőség a megfelelő kezelés kiválasztásának meghatározására. A legfontosabb, hogy lehetővé teszi azon glioblasztómás betegek korai azonosítását, akik a legtöbbet profitálhatnak a bevacizumab terápiából, így jelentős segítséget nyújt a kezelés személyre szabásában, valamint a várható kimenetek javításában” - zárta gondolatait María del Mar Álvarez-Torres.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Research opens up a new approach for improving personalized treatment of patients with glioblastoma
Irodalmi hivatkozás:
María del Mar Álvarez-Torres et al, Unlocking Bevacizumab's Potential: rCBVmax as a Predictive Biomarker for Enhanced Survival in Glioblastoma IDH-Wildtype Patients, Cancers (2023). DOI: 10.3390/cancers16010161