Módosított Atkins-diéta gyógyszerrezisztens epilepsziában
Egy új kutatás szerint a szokásos rohamellenes kezelésekhez mellett alkalmazott módosított Atkins-diéta (MAD) jelentősen csökkenti a rohamok gyakoriságát a gyógyszerrezisztens epilepsziában szenvedő betegeknél.
Egy randomizált prospektív vizsgálatban a havi rohamok száma több mint felére csökkent a magas zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrendet követő betegek egynegyedében; és a csoport 5%-a 6 hónap alatt teljesen rohammentes volt.
Alacsony szénhidrátbevitel
A kutatók régóta tudják, hogy a ketogén és az Atkins-diéták követése az epilepsziás serdülőknél a görcsrohamok csökkenésével jár. Az ezzel kapcsolatos korábbi tanulmányok azonban kis esetszámúak voltak, és többségük retrospektív elemzés volt. A Neurology-ban január 4-én online megjelent vizsgálatba 160 olyan 10-55 éves beteget (80 felnőttet, 80 serdülőt) vontak be, akiknek az epilepsziáját nem sikerült kontrollálni annak ellenére, hogy legalább három görcsoldó gyógyszert kaptak a maximálisan tolerált dózisban. Az intervenciós csoportot megtanították a MAD diéta lényegére, mintamenüt és receptfüzetet és az ételek lehetséges cseréjét feltüntető listát kapott. (A MAD diéta körülbelül 65% zsírt, 25% fehérjét és 10% szénhidrátot tartalmaz. A hagyományos ketogén diétától eltérően a MAD nem tartalmaz korlátozást a fehérjékre, kalóriákra vagy folyadékokra vonatkozóan.) A szénhidrátbevitelt napi 20 grammra korlátozták.
A résztvevők táplálékkiegészítő multivitaminokat és ásványi anyagokat szedtek, étkezési naplót vezettek, naplózták a rohamok aktivitását, és naponta háromszor mérték vizeletük ketonszintjét. A diéta betartásának érdekében hetente ellenőrző telefonhívásokat is kaptak. A kontrollcsoport normál étrenden volt, szénhidrát-korlátozás nélkül. A vizsgálat során minden résztvevő folytatta a számára előírt görcsoldó terápiát.
Az elsődleges kimenetel
Az elsődleges kimenetel a rohamok több mint 50%-os csökkenése volt. A 6. hónapban az intervenciós csoport 26,2%-a érte el ezt a célt, míg a kontrollcsoport mindössze 2,5%-a (P < 0,001). A rohamok gyakorisága az intervenciós csoportban a kiindulási havi 37,5-ről havi 27,5-re esett vissza a MAD diéta 3 hónapos követése után, és havi 21,5-re 6 hónap után. A MAD hozzáadása nagyobb hatással volt a rohamok aktivitására felnőtteknél, mint serdülőknél: a 6. hónap végén a tinédzserek 36%-ánál csökkentek a rohamok több mint 50%-kal, míg a diétán lévő felnőttek 57,1%-a érte el ezt a szintet. Az életminőséget tükröző pontszámok is magasabbak voltak az intervenciós csoportban. A vizsgálat végére a MAD-ot követő betegek 5%-ának egyáltalán nem volt görcsrohama, míg a kontrollcsoportban nem volt ilyen görcsroham nélküli beteg. A rohamok medián száma valójában nőtt a kontrollcsoportban a vizsgálat során.
A vizelet ketózis átlagos reggeli és esti szintje az intervenciós csoportban 58,3 ± 8,0 mg/dl, illetve 62,2 ± 22,6 mg/dl volt, ami a diéta kielégítő betartására utal. A fogyásban nem volt szignifikáns különbség a csoportok között. A résztvevők 33%-a nem fejezte be a vizsgálatot vagy azért, mert nem tolerálta az étrendet, vagy azért, mert nem észlelte annak előnyeit, és voltak olyanok is akiket nem tudtak nyomon követni- részben a COVID-19 miatt. Ugyanakkor azt tapasztalták, hogy a betegek jobban tolerálták a módosított Atkins-diétát, mint amit mások a ketogén diéta alkalmazásakor megfigyeltek. Mind a felnőttek, mind a serdülők beszámoltak arról, hogy a MAD diéta, amely a hagyományos ketogén diéta kevésbé szigorú változata – tartalmaz zöld leveles zöldségeket, tojást, a csirkét, halat és más állati fehérjéket, továbbá szalonná – könnyebben követhető, mint a ketogén diéta.
Bár nem tudjuk, hogy egy ilyen étrend milyen mechanizmussal véd a rohamok ellen, egyes bizonyítékok szerint az agyi fő gátló és serkentő neurotranszmitter rendszerek dinamikáját befolyásoló intermedier anyagcserén keresztül hathat.
A diéta előnyei
Dr. Mackenzie Cervenka (Johns Hopkins University School of Medicine, Baltimore, Maryland) kommentárjában kiemelte, hogy a tanulmány az első, viszonylag elfogadható randomizált, kontrollált vizsgálat, amely bemutatja, hogy milyen előnyökkel jár, ha a MAD-t hozzáadják a kezelésre rezisztens epilepszia standard rohamellenes terápiájához. Fontosnak tartja, hogy a tanulmány az életminőség és a viselkedés javulását is kimutatta a szokásos gondozási terápiákhoz képest jelentős káros hatások nélkül. A MAD rugalmassága nagyobb étrendi változatosságot és nagyobb fehérjebevitelt tesz lehetővé, így könnyebb követni, mint a hagyományos ketogén diétát. Az is fontos szempont, hogy az a helyi recepteket és fűszereket tartalmazó cserelista és receptfüzet használata lehetővé tette az ételek rugalmas megválasztását és az egyszerű követést, és a MAD összeállítói arra is figyeltek, hogy a diéta az alacsony jövedelműek számára is követhető legyen.
Forrás:
Manral M, Dwivedi R, Gulati S et al: Neurology Jan 2023, 10.1212/WNL.0000000000206776; DOI: 10.1212/WNL.0000000000206776Neurológia . Közzétéve online: 2023. január 4. Absztrakt