Öregedést lassító gyógyszer-egérben
A Salk Intézet (USA) kutatói azt fedezték fel, hogy egy kísérleti gyógyszer, amelyet az Alzheimer-kór ellen fejlesztettek ki, állatokban lassítja az öregedést.
A kutatócsoport egy korábbi kutatását terjesztette ki, amelyben egy J147-nek nevezett gyógyszerjelöltet vizsgáltak, amely az Alzheimer-kór legfőbb kockázati tényezőjével, az öregséggel száll szembe. A mostani kutatás során kimutatták, hogy a J147 jól működött az öregedés egy egérmodelljében, amelyet nem szoktak alkalmazni az Alzheimer-kór vizsgálataiban. Amikor ezeket az egereket J147-tel kezelték, javult az emlékezetük, a kogníciójuk, agyi ereik egészségesebbek voltak és más élettani tulajdonságaik is jobbak lettek. Erről a munkacsoport az Aging november 12-i kiadásában számolt be.
„Eredetileg egy olyan új egérmodellben akartuk tesztelni ezt a szert, amely hasonlított az Alzheimer-kórosok 99%-ára – mondta Antonio Currais, a vezető szerző, a Salk Intézet celluláris neurobiológiai laboratóriumának munkatársa. „Nem számítottunk erre az öregségellenes hatásra, de a J147 hatására az idős egerek fiatalabbnak látszottak számos élettani paraméter alapján.”
„Az utolsó 20 évben kifejlesztett Alzheimer-ellenes gyógyszerek túlnyomó többségének célpontja az agyi amiloid plakk lerakódás volt, a klinikumban egyikük sem bizonyult hatásosnak” – mondta David Schubert professzor, szenior szerző, a laboratórium vezetője.
Évekkel ezelőtt Schubert professzor és munkatársai másképpen próbálták megközelíteni a betegséget. Nem az amiloiddal foglalkoztak, hanem a fő kockázati tényezővel, az öregséggel. Ennek a kutatásnak volt az eredménye a J147 szintetizálása. Korábban azt mutatták ki e kutatók, hogy a J147 megelőzheti, sőt meg is fordíthatja az emlékezetromlást és az Alzheimer-kórt jellemző patológiai elváltozásokat olyan egerekben, amelyeknek örökletes Alzheimer-kórjuk van – az Alzheimer-kutatásban ez a leggyakrabban használt egérmodell. Az emberi Alzheimer-betegségeknek azonban ez a forma csak 1%-át teszi ki. Mindenki másnál az idős kor az elsődleges kockázati tényező. A kutatócsoport meg akarta vizsgálni a szer hatását egy olyan egércsoportban, amelynek tagjai gyorsan öregszenek, és a demenciának egy olyan variánsa fejlődik ki bennük, amely jobban emlékeztet az emberi betegségre.
Ebben a legutóbbi vizsgálatban a kutatók igyekeztek meghatározni az összes agyi gén expresszióját, és több mint 500 olyan kis molekula koncentrációját mérték meg az agyban és a vérben, amelyek szerepet játszanak az agyi anyagcserében. A gyorsan öregedő egereknek három csoportja volt: az egyik fiatal egerekből állt, a másik öregekből és a harmadik olyan öregekből, amelyeket öregedésük során J147-tel tápláltak.
A J147-et kapó öreg egerek jobb teljesítményt nyújtottak az emlékezeti és a kogníciós tesztekben, és motoros mozgásaik erőteljesebbek voltak. Emellett agyukban kevesebb jele volt az Alzheimer-kórnak is. Megállapítható volt – a nagy adattömegnek köszönhetően –, hogy a J147-tel táplált egerek génexpressziója és anyagcseréje nagyon hasonlított a fiatal állatokéhoz. Ez vonatkozott például a fokozott energia-anyagcsere markereire, az agy csökkent gyulladására és az az agyi oxidált zsírsavak szintjének csökkenésére. Említésre méltó hatás volt még, hogy a J147 megelőzte az öreg egerek agyában a kiserekből történő vérszivárgást. „A károsodott vérerek gyakoriak az öregkorban, és ez Alzheimer-kórban még sokkal rosszabb” – mondta Currais.
A fenti izgalmas hatások klinikai jelentősége természetesen csak humán klinikai vizsgálatokkal igazolható.
Forrás: Science Daily