Őssejtbeültés stroke után
A stroke-on átesett betegek - legalább részben - visszanyerhetik mozgás- és beszédkészségüket az agyukba injektált őssejtek segítségével.
Úgy tűnik, alábecsüljük az agy regenerációs képességét. Gary Steinberg, idegsebész professzor vezette kutatócsoport a Stanford Egyetemen 18 betegen vizsgálta a genetikailag módosított injektálható őssejtek biztonságosságát és hatékonyságát. A betegek a vizsgálatot megelőző 6-36 hónapban szenvedtek stroke-ot és állapotuk a rehabilitációval már nem javult tovább. A Stroke-ban (http://stroke.ahajournals.org/content/early/2016/06/02/STROKEAHA.116.012995.long) megjelent tanulmány szerint minden vizsgált betegnél jelentős javulást hozott az őssejtkezelés.
A fázis 1-2 A vizsgálatban a kutatók 2 egészséges donor csontvelőjéből származó mezenchimális őssejteket használtak, amelyeket genetikailag úgy módosítottak, hogy időlegesen kifejezzék a notch receptorok egy darabját (a notch jelátviteli út fontos szerepet játszik az embrionális fejlődésben továbbá a felnőtt szervezetek sejtdifferenciálódásának szabályozásában).
Minden beteg periinfarktusos agyrégiójába 2,5 × 106, 5,0 × 106 vagy 10 × 106 sejtet implantáltak sztereotaxikusan. Bár pontosan nem tudni, hogy ezek a sejtek mit csinálnak, de – a korábbi feltételezésekkel szemben- egészen biztosan nem alakulnak neuronná és nem állítják helyre az idegpályákat. Valójában nagyon hatékony növekedési és angiogenetikus faktorokat termelnek , továbbá olyan molekulákat és fehérjéket, amelyek segítik a plaszticitást – a felnőtt agyat az újszülött agyához hasonló struktúrává alakítják, amelynek működése nagyon jól helyreáll egy stroke után.
Ezen őssejtek különleges tulajdonsága, hogy rövid ideig élnek (állatkisérletekben a beültetett sejtek csak egy hónapig voltak észlelhetők az agyban), de az általuk előidézett változások tartósak, Steinbergék vizsgálatában a 2 éves követési periódus alatt mindvégig fennmaradtak.
Bár a kezelésnek voltak mellékhatásai (leginkább a műtéttel járó fejfájás), ezeket nem az őssejtek okozták, és nem voltak súlyosak. A kutatást a fázis 2B vizsgálati szinten folytatják 156 beteg bevonásával, akik egyharmada részesül majd álkezelésben.