SM progressziót jelző biomarker
A kiterjedt myeloid sejtes perem a sclerosis multiplexgyors progressziójával mutat asszociációt.
- Tanulási képességek javítása SM-ben
- Sclerosis multiplex
- Három különböző SM altípust azonosítottak
- A rokkantság kialakulása sclerosis multiplexes betegeknél
- Longitudinális vizsgálat igazolta az Epstein–Barr-vírus és a sclerosis multiplex kapcsolatát
- Limfocita-mikroglia-asztrocita tengely krónikus aktív SM-ben
- A sclerosis multiplex progressziójának mechanizmusai
A Nature Medicine folyóiratban április 29-én jelent meg a University of Turku kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új biomarker felfedezéséről számolnak be, amely előre jelezheti a szklerózis multiplex (SM) progresszióját.
A kutatók azt fedezték fel, hogy az agyi elváltozásokat körülvevő gyulladásos sejtek peremének vastagsága közvetlenül korrelál a betegség súlyosságával és progressziójának sebességével. A Laura Airas professzor által vezetett vizsgálatban 114 finn SM-beteg PET-képalkotó adatait kombinálták holland SM-betegek post mortem agyszövet-elemzésével. Az eredmények azt mutatják, hogy minél szélesebb a gyulladásos perem az agyi elváltozás körül, annál agresszívebben halad előre a betegség.
“Amikor a mikrogliasejtek vastag peremet alkotnak az SM-léziók körül, káros tevékenységük mélyebbre hatol az egészséges agyszövetbe, visszafordíthatatlan károsodást okozva” - nyilatkozta Laura Airas professzor.
“Ez a felfedezés nemcsak azt teszi lehetővé, hogy korábban azonosítsuk azokat a betegeket, akiknek agresszívebb kezelésre van szükségük, hanem azt is, hogy a lézió peremének változását megfigyelve értékeljük az új gyógyszerjelöltek hatékonyságát.”
Az eredmények várhatóan javítani fogják a kezelések fejlesztését, különösen a progresszív szklerózis multiplex, a betegség egyelőre alulkezelt formája esetében. A jelenlegi kezelések csökkentik a relapszusaktivitást, de korlátozott hatással vannak a betegség progressziójára. A progressziót célzó klinikai vizsgálatok azért vallanak gyakran kudarcot, mert a betegség hátterében álló mechanizmusok sajnos még mindig nem pontosan ismertek. A mostani tanulmányban a holland agybank klinikailag jól jellemzett SM boncolási kohorszának elemzése során két olyan betegcsoportot választottak ki a kutatók, amelyekben az egyikben gyors, a másikban lassú progresszióról számoltak be. Kiterjedt, elfogulatlan szövettani és térbeli transzkriptomikai vizsgálatokat végeztek, amelyek során egy különálló SM-lézió típust azonosítottak: ezt egy kiterjedt myeloid sejtes perem jellemezte. E sajátos elváltozástípus jelenléte a betegség gyors progressziójával függött össze. Ezeket az eredményeket hasonlították össze a finn betegcsoport 18-kDa pozitronemissziós tomográfiás vizsgálatának eredményeivel, ami megerősítette a széles myeloid sejtes peremmel rendelkező elváltozások és a betegség progressziója közötti összefüggést.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New biomarker for predicting progression of multiple sclerosis identified
Campylobacter jejuni-derived cytolethal distending toxin promotes colorectal cancer metastasis
Irodalmi hivatkozás:
Luisa Klotz et al, Broad rim lesions are a new pathological and imaging biomarker for rapid disease progression in multiple sclerosis, Nature Medicine (2025). DOI: 10.1038/s41591-025-03625-7