hirdetés

Szív- és érrendszeri betegségek és kognitív hanyatlás

Igazolt kapcsolatot találtak három gyakori szív- és érrendszeri betegség és a kognitív károsodás fokozott kockázata között.

hirdetés

Az American Heart Association (AHA) új tudományos közleményében arról számol be, hogy a szívelégtelenség (HF), a pitvarfibrilláció (AF) és a szívkoszorúér-betegség (CHD), növeli a kognitív károsodás és a demencia kockázatát. A Stroke-ban október 10-én online publikált, kiterjedt kutatási áttekintést tartalmazó közlemény () meggyőzően bizonyítja a szív és az agy egészsége közötti elválaszthatatlan kapcsolatot, ami a rámutat a korai beavatkozás fontosságára és előnyeire. A szív- és érrendszeri egészség korai életkorban történő kezelése ugyanis igazoltan megakadályozhatja a kognitív károsodás későbbi kialakulását vagy progresszióját.

Köztudott, hogy a szív és az agyműködés között kétirányú kapcsolat van. A HF például csökkent véráramláshoz vezethet, ami károsíthatja az agyat, és az agy egyes területein bekövetkező stroke hatással lehet a szívre, azt azonban nem tudjuk pontosan, hogy a szív- és érrendszeri betegségek hogyan járulnak hozzá a kognícióhoz, de a szív és az agy közötti egyéb kapcsolatok feltárása közelebb vihet ennek megértéséhez.

A célból a kutatók kiterjedt PubMed-keresést végeztek a HF, AF és CHD témakörében. Összefoglalták az egyes állapotok gyakoriságát, azokat a mechanizmusokat, amelyek révén kognitív károsodást okozhatnak, valamint az agy egészségének megőrzését célzó megelőzés és kezelés kilátásait. A tanulmányban visszatérő téma a gyulladás szerepe, ugyanis számos adat bizonyítja, hogy a szívbetegségek és a kognitív hanyatlás esetén hasonló gyulladásos válaszok zajlanak. Egy másik lehetséges közös mechanizmus a biomarkerekhez, különösen az amiloidhoz kapcsolódik. Az amiloid az Alzheimer-kór egyik jellemzője, de egyes tanulmányok szerint az amiloid a szívben is jelen lehet, különösen a csökkent az ejekciós frakciójú betegek esetén. A szerzők sok olyan bizonyítékot találtak, amelyek azt mutatják, hogy bizonyos érrendszeri kockázati tényezők, például a magas vérnyomás és a cukorbetegség „megváltoztathatják az agy amiloid-feldolgozását és -tisztítását”.

Számos adatot találtak arra is, hogy a szív- és agyi rendellenességek kialakulására való genetikai hajlam is közös. „Észrevettük, hogy néhány genetikai szignatúra, amelyet mindezidáig a szívbetegségekkel hoztak összefüggésbe, valószínűleg az agy strukturális változásaival is korrelál, ami azt jelenti, hogy egyes betegek genetikailag hajlamosak lehetnek mindkét betegség kialakulására. Ez azt jelzi, hogy a két szerv közötti kapcsolat „már a fogantatáskor elkezdődik”, és aláhúzza az egészséges életmóddal kapcsolatos szokások minél korábbi elsajátításának fontosságát.

A szív- és érrendszeri egészség azonban bonyolultabb annál, hogy jó génekkel rendelkezzünk és egészséges életmódot kövessünk. Nem világos például, hogy egyes embereknél, akiknek hajlamosnak kellene lenniük a szívbetegség kialakulására, miért nem alakul ki a betegség, miért fokozott az ellenálló képességük azzal szemben, amire pedig genetikailag hajlamosak. (Például a spanyolajkú vagy latin-amerikai betegek, akiknek viszonylag rossz a szív- és érrendszeri kockázati tényezőprofiljuk, kevésbé hajlamosak a szívbetegség kialakulására.)

Számos okot találtak arra, hogy a egyesekben a genetikai hajlam ellenére miért nem alakulnak ki mégsem a betegsége. E védőfaktorok közé tartoznak a többi között az erős szociális támogató hálózatok. A szív- és érrendszeri egészség nyolc azonosított összetevője: az egészséges táplálkozás, a fizikai aktivitásban való részvétel, a nikotin kerülése, az egészséges alvás, az egészséges testsúly, valamint a vérzsírok, a vércukorszint és a vérnyomás egészséges szintje.

További bizonyítékokra van szükség annak bizonyítására, hogy a szívbetegségek hatékony kezelése pozitívan befolyásolja a kognitív funkciókat. Jelenleg a különböző szívbetegségek kezelését vizsgáló tanulmányokban ritkán szerepelnek kognitív mérések. További kutatásokra van szükség annak megállapítására is, hogy az immunmodulációnak van-e kedvező hatása a kognitív funkciókra.

A cikkben összefoglalt tanulmányok értelmezését és általánosíthatóságát zavarhatják az eltérő módszertanok, köztük a kis mintanagyság, a keresztmetszeti minták, valamint a fekete és spanyolajkú népesség alulreprezentáltsága.

Az agy egészsége azonban „sokkal összetettebb, mint az érrendszeri egészség” - mondta. Hisz azt is jelent egyben, hogy az egyén mentes például az epilepsziától, migréntől, traumás agysérüléstől és felnőttkori tanulási zavaroktól is, amiknek nincs kapcsolata a szív- és érrendszer problémáival.

 

Forrás:

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STR.0000000000000476

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.