Az agresszív LDL-csökkentés hatása az agyra
Az American Heart Association (AHA) új tudományos közleménye azt taglalja, hogy az agresszív alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterin (LDL-C) csökkentés mekkora kockázatot jelent a demencia és a vérzéses stroke szempontjából.
Mivel az agy a szervezet koleszterinben leggazdagabb szerve, joggal vetődik fel a kérdés, hogy az agresszív LDL-C-csökkentés nem okoz-e olyan kóros strukturális és funkcionális változásokat, amelyek kognitív károsodáshoz vagy demenciához, illetve vérzéses stroke-hoz vezetnek. Az Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című folyóiratban szeptember 16-án online megjelent "Az agresszív LDL-C-csökkentés és az agy: hogyan alakul a demencia és a vérzéses stroke kockázata” című 39 oldalas AHA tudományos közlemény szerzői, Dr. Larry Goldstein (University of Kentucky, Lexington) és szerzőtársai az irodalmi áttekintések, a klinikai és epidemiológiai tanulmányok, klinikai és közegészségügyi irányelvek, és szakértői véleményekre alapján az alábbi fő következtetésekre jutottak.
- A rendelkezésre álló adatok "következetesen" azt mutatják, hogy az LDL-C csökkentése csökkenti az atheroszklerotikus szív- és érrendszeri betegségekkel kapcsolatos események kockázatát a magas kockázatú csoportokban.
- Bár néhány régebbi retrospektív, eset-kontroll és prospektív longitudinális vizsgálat azt sugallja, hogy a sztatinok szedése és az LDL-C-csökkentés kognitív károsodással vagy demencia hozható összefüggésbe, a megfigyeléses vizsgálatok és a randomizált vizsgálatok adatainak túlnyomó többsége nem támasztja alá ezt a következtetést, legalábbis a legfeljebb 6 éves medián követési idővel rendelkező vizsgálatok esetében. A szerzők szerint további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kimondhassuk a sztatinszedés kognitív biztonságosságát. Addig is észszerűnek és mértékadónak kell tekinteni a lipidcsökkentési célok kockázati besorolás szerinti elérését ajánló irányelveket - állapítják meg.
- A vérzéses stroke kockázata a sztatinterápiához kapcsolódóan a cerebrovaszkuláris betegséggel nem rendelkező betegeknél "kicsi és következetesen nem szignifikáns". Nem találtak bizonyítékot arra, hogy a PCSK9-gátlók vagy az ezetimib növelné a vérzésveszélyt. Továbbá "nincs arra utaló jel", hogy az egész életen át alacsony LDL-C-vel rendelkező betegek vagy populációk fokozottan veszélyeztetettek lennének a vérzéses stroke-ra, és "kevés bizonyíték" van arra, hogy a nagyon alacsony LDL-C-szint elérése növeli ezt a kockázatot. Az írócsoport szerint egyértelmű, hogy az alacsonyabb LDL-C-szint összefügg az általános stroke és a stroke kiújulásának alacsonyabb kockázatával, ami főként az ischaemiás stroke csökkenésével függ össze. "A vérzéses stroke kockázata miatti aggodalom nem szabad, hogy visszatartsa a klinikust attól, hogy az LDL-C-t az irányelvekben javasolt, kockázati sztratifikált célértékek szerint kezelje" - mondja az írócsoport.
- A csoport megjegyzi, hogy azok az adatok, amelyek a kórtörténetben vérzéses stroke-ot elszenvedett betegek sztatinterápia melletti vérzéses stroke-jának kockázatára adatok nem megbízhatóak. A PCSK9-gátlókat nem vizsgálták megfelelően korábbi ICH-val rendelkező betegeken. A lipidcsökkentés ezekben a populációkban célzottabb vizsgálatot igényel.
A kutatáshoz nem társult gyógyszergyári támogatás.
Forrás:
Arterioscler Thromb Vasc Biol. Published online September 14, 2023. https://www.ahajournals.org/doi/abs/10.1161/ATV.0000000000000164